20 Aralık 2021 Haftası – Günlük

20 Aralık 2021 PAZARTESİ

Ay günün tamamında yengeç burcunda olacak. Evimiz, ailemiz, sevdiklerimiz ve duygusal güvence ihtiyacımız bugün önemli olacak. Bunlara hizmet eden işler, gelişmeler, kararlar ve adımlar gündeme gelebilir. Kronikleşmiş bir ailevi soruna daha önce bakmadığınız şekilde bakmak, daha önce düşünmediğiniz gibi düşünmek bugün sizi çözüme yaklaştırabilir. Bugün yeni fikirlere, açık, yeni bilgiler öğrenmeye de yatkın olacağız. O nedenle fikir alışverişleri iyi gelecek. Aklınıza gelen her türlü fikri söze ya da yazıya dökün derim bugün. Hemen hareket etme şansınız olmasa bile, ileride bir yol haritasına kılavuzluk edebilir bugün zihninizden geçenler. Ancak onları yere basar hale getirmek için biraz sabra ihtiyaç olabilir.

21 Aralık 2021 SALI

Ay akşam saatlerine kadar Yengeç burcunda olacak. Ayın Venüs Plüton arasındaki açıyı tetikleyeceği bu nedenle de sert ve gerginleştirici etkiler sunan bir gün olacak. Özellikle günün ikinci yarısı bu açıdan riskli. Bugün için önemli iş ve görüşmeleri erken saatlerde gerçekleştirmek çok daha iyi olabilir. Sonrasında işi zora sokan durumlar, işleri yokuşa süren kişiler devreye girecek. Sabah saatlerinin rahatlatıcı ve kolaylaştıran etkileri saatler ilerledikçe yerini gergin bir atmosfere bırakacak. Güvenlik arzusu ve bunu tehdit eden gelişmeler, kuşkulu, şüpheli ve bu nedenle de stres yaratan durumlar söz konusu olabilir. Duygusal anlamda kendimizi ve sevdiklerimizi korumaya alma, bu sebeple de bir şeyleri garanti altına alma ihtiyacı yüksek olacak. Bugün duygusal baskı, manipülasyon ve empozisyon eğilimleri de var. Oyuna geldiğimizi, getirildiğimiz fark etmek ancak bunun karşılığında da bir şeyler yapamamak söz konusu olabilir. Ya da her şey yolunda olsa bile olan bitenin içinde risk teşkil edebilecek detayların ruhsal baskısı yaşanabilir. Saat 17:43 sonrasında Ay günün geri kalanında açısız olacak.

22 Aralık 2021 ÇARŞAMBA

Ay bugün Aslan burcunda olacak. Günün ilk yarısı hareketli, aksiyonu bol ve dinamik şekilde geçecek. Hız katmak ve zamanı verimli yönetmek istediğiniz işleriniz için değerlendirilebilir. Siz çözüm üretmek istemişseniz rehberlik eden, önünüzü açan alternatifler de çıkacak karşınıza. Bugünün en yorucu risklerinden birisi ego savaşları olabilir. Herkes inisiyatif almak, yönetmek ve sözünü geçirmek isteyecek. Bu durumda doğal olarak da diğerlerine göre daha çok liderlik vasfı taşıyan insanların karşı karşıya gelip çekişmesine de şahitlik edeceğiz.  Akşama doğru motivasyonlar bir miktar azalacak. Ya bir şeylere yetememenin kaygısı ya da yorucu mecburiyetler buna sebep olacak. Sıkışmış ve çare bulmakta zorlanıyor gibi hissedebiliriz. Otorite kaygısı, kuramamanın endişesi, buna mecbur bırakılmanın hüznü sarabilir. Değişim ve farklı bir şeylerle uğraşma veya belki de daha hızlı yol alıp her şeye bir an evvel hakim olma isteği olacak üzerimizde. Engeller, gecikmeler, istediğimiz anda istediğimiz yerde olamama ihtimali, en çok yakınlaşma ihtiyacı duyduğumuz kişilerden uzak olmanın gerginliği söz konusu olabilir. Hiç beklemediğimiz gelişmeler bütün hesapların şaşmasına vesile olabilir. Kalıcı olmasını istediğimiz bir şeyin düzensizliği ya da istikrara hizmet etmiyor olması üzücü olabilir. Planların bozulması ve buna bağlı motivasyon düşüklüğü söz konusu olacak. Tabi ki olmasın diye söylüyorum. İhtiyaç duyduğumuz şey zamanın akışına güvenmek ve her şeyin oluş hızına saygı göstermek diyelim. Bir de hesap etmediğimiz değişkenlerin, çok değişkenli denklemlerin matematiğiyle kavga etmemek. Tolerans katsayımızı artırmak. Bir şeylerin varlığı ya da eksilmesi ile sizin içsel dengenizi bozmasına müsaade etmemek. E tabi bu etkiler altındayken kalıcı ve uzun vadeli olsun istediğiniz başlangıç ve bitiş kararlarından da kaçınmak diyelim.

23 Aralık 2021 PERŞEMBE

Çok fazla belirsizlik var bugün. Konular dağılacak. İşe yarayanı görmekte, duymakta zorlanacağız. Bir vesile ile bize zarar verme ihtimali olanı da… Meseleler havada asılı kalacak. Önemsenmek, değer görmek isteyeceğiz ve olumlu taraflarımız dile getirilsin beklentisinde olacağız. İşimize yarayacak ve bizi geliştirecek bilgilerle buluşacağız belki ancak egolar çok fazla devrede olacak. Yani içsel bir dirençle bunları duymamaya programlı olacağız 😊 Eleştiri olarak algıladığımız şeyler belki de bizi ileriye taşıyacak cevherler olabilir. İlerleyen saatlerde daha çok karmaşa hali var. Boş vermişlik de olabilir vazgeçişler de. Bir de ilerleyen saatlerde aradığımız anlayış ve hoşgörüye geçici olarak ulaşılamayabilir. Velhasıl önemli işler ve görüşmeler için, problem çözmeyi gerektiren konular için çok elverişli değil günün getirdikleri.

24 Aralık 2021 CUMA

Ay 11:24 e kadar Aslan burcunda ve 09:39 ile bu saat arasında açısız olacak. Yine dün olduğu gibi belirsizliklerin yoğun olacağı bir gündeyiz. Bir şeylere düzen verme, toparlama, yoluna sokma ihtiyacı günün ikinci yarısında artacak ve bu açıdan ihtimaller de çoğalacak. Konuşma, görüşme, teklif, başvuru, soru, cevap açısından, önem verdiğimiz işler açısından öğleden sonrası nispeten daha uygun. Bugün Satürn Uranüs karesi kesinleşiyor artık yılın kapanışını yapıyoruz… Etkileri hakkında geçen yıldan bu yana bolca yazdım ve paylaştım. Hatta 2021 yılının hikayesi bunun üzerine kuruluydu.

Kısaca hatırlatmak gerekirse
Etkileri, yeni düzenlemeler, mevcut düzenin yürümediğini ya da bu düzeni artık istemediğimizi fark etme ve bunun huzursuzluğunu, gerginliğini yoğun olarak yaşamak ile bağlantılı. Ya bu yolunda gitmeyeni ya yürüdüğümüz yolu ya da yürüme hız ve şeklimizi değiştireceğiz demiştim bolca. Alternatif olarak ise bunları gerçekleştirememenin gerginliği yoğun olarak yaşanacak diye de eklemiştim. Şimdi geriye dönüp baktığınızda 2021 size hangi konuda bunları yaşattı bir gözden geçirin bakalım. Emin olun ben de yapıyorum bunu. Size kendinizi sıkışmış hissettiren şeylere odaklanın hazır henüz fark etme şansınız varken. Açı 2022 de tekrar kesinleşmeyecek ancak sonbaharın tamamı bir şekilde aynı stresi bir kez daha hatırlatacak ya da telafi konularını karşımıza getirecek.

“Telafi” kelimesi kulağa daha hoş geliyor.

Yani 2021 de yapmanız gereken ve yapmadığınızı 2022 de de yapsanız geçmiş sayılacaksınız bu dersten. Ha 2022 de işimiz daha zor mu olur? Evet olabilir. Her zaman bütünleme finalden streslidir. Olsun bu bir şans diye bakmak lazım konuya. Kıramadığınız kalıplara bu kez daha esneyerek bakın… İhtiyaç duyduğunuz asıl düzeni görmezden gelmeyin. Sizi sınırlayanı aşmanın başka yolları da olabilir. Özgürlük sizin kendi sınırlarınızın, kalıplarınızın eşiğinde başlıyor. Başkasının duvarları ile sınırlı değil.

25 Aralık 2021 CUMARTESİ

Ay Başak burcunda olacak günün tamamında. Tedbirli ve kontrollü olmaya çalışsak da bugün bazı riskler almamız gerekebilir. Ya da olayları bir şekilde manipüle edip kendimizi bu noktaya getirebiliriz. Hareket etmek, cesaret göstermek, motivasyon kazanmak ve bunları bir başkasının hayatında da tetiklemek adına dinamik bir gün diyebiliriz. Yapamam dediğimiz şeyleri yapabilme, cesaret gösteremem dediğimiz şeylere niyet edebilme, gücüm yetmez diye düşündüğümüz işlere kalkışma, motivasyonumuzu kıran şeyleri şifalandırma, neler yapabileceğimizi hatırlama hali söz konusu olacak. Ancak bunların her ne olursa olsun diyen ya da zarar verici bir dürtüsellikle yaşananından kaçınmak şart. Bugün ayrıca kendi bildiği yolla ve biraz da abartılı bir şekilde bir başkasına yol göstermek, fayda sağlamak, akıl vermek adına ısrarcı olan kişiler de olacak etrafta. Yani başkalarının ihtiyaç duyduğu şeyin ne olduğunu görüp onları bu açıdan tepeleme bir şekilde doyurmak beslemek isteyen kişiler. Rahatsız edici olarak algılanacak. Yanlış anlama ve anlaşılmalara vesile olacak. Sınırları, haddi, hududu bilmek şart. Niyet “bizce” gayet iyi bile olsa. Zira bugün etkili olan Venüs Plüton kavuşumu da yaşananların ilişkileri yıpratıcı şekilde etkileyeceğini işaret ediyor.

Aslında hafta sonunun tamamında bu açı etkili olacak. Bu ikili Venüs retrosu öncesinde 11 Aralık da bir kez daha bir araya gelmişti. Retro sonrasında da 3 Mart 2022 de tekrar aynı derecede buluşacaklar. Venüs yaşamımızda hem ikili ve sosyal ilişkiler açısından düzenimizi hem de para ile bağlantılı gelişmeleri tetiklediğinden her iki açıdan da zor bir sürecin içinden geçtiğimiz çok belli. Bu zor süreçte Mart ayına kadar bir çeşit değişim dönüşüm hikayesinin şekilleneceğini işaret ediyor gökyüzü. Beklenmedik ya da tam tersi malumun ilanı olan patlamalar yaşanabilir. Farklılıklar çatışmaya dönüşebilir ve düzen sorgulamaya başlayabilir. Diğer insanlara karşı sabır ve toleransımız azalabileceğinden sert bir tepkisellik söz konusu olabilir bu hafta sonunu içine alan günlerde. Kısıtlanmaya katlanamayacağımız, baskıcı tutumlardan kaçınmak isteyeceğimiz etkiler altında hissedebiliriz. Bu arada baskının dozu gerçekten bizi bu noktaya getirecek kadar artabilir. Zaten yıpranmış ilişkiler gerçek manada biz değerini bilememişsek ya da yeteri kadar sorumluluğu alınmamışsa, bir düzen ya da sağlam bir temele dayandırılamamışsa kopma noktasına gelebilir. Garanti gördüğümüz kişiler elimizden kayıp gidebilir. Ya da sizi böyle görenlerin hesabı şaşabilir. İlişkilerde sataşmalara, suni- gerçek ve yıkıcı krizlere, karşı tarafı çizgiden çıkaracak nitelikteki manipülasyonlara şahitlik edebiliriz. Buna uyumlanmak ya da sağduyuda kalmak ise bizim elimizde olacak. Ani para çıkışları ve beklemedik harcamalar can sıkabilir. Ya da kendimizi kontrolsüz ve riskli bir para hikayesinin içinde bulabiliriz.  Yatırımsal kararlar vermek, aklı başında ilişkilere adım atmak ve mevcut ilişkimiz ile ilgili bir karara varmak için elverişli bir etki yok hafta sonunda. Günün iletişim açısından en verimli zaman dilimi akşam saatleri olacak.

26 Aralık 2021 PAZAR

Ay saat 19:23 e kadar Başak burcunda ve 11:39 itibariyle bu saate kadar açısız olacak. Geçtiğimiz iki güne göre çok daha rahat bir akış var gün içinde. Yarım kalmış işleri halledebilir, zor denilebilecek aşamaları geçebilir durumda olacağız. İhtiyacımız olan desteği bulma, birilerinin gücünü ve kapasitesini bizden yana kullanmaya karar vermesi v.b. şeyler bize kendi gücümüzü hatırlatabilir. Özellikle günün ilk yarısını verimli şekilde değerlendirmek iyi olur. Akşam saatlerinde ise çok fazla yorulmadan, uyum göstererek, uzlaşarak, anlaşmaya vararak işlerimizi halletmek isteyeceğiz. Yani mücadele edilmesi gereken konular çok cazip görünmeyecek. O zaman uğraştırıcı işleri akşam saatlerine bırakamamak daha uygun olur. Akşam saatleri anlaşma ve orta yolu bulma hikayesine hizmet edecek.

 

Tüm hafta boyunca gönlünüzdeki güzellikler sizinle olsun…
Hayrınıza olana da gönlünüz razı olsun…

 

Dr. Samiye Özbaş Soysal