28 Mart 2022 Haftasına Dair Notlar

28 Mart 2022 Haftasına Dair Notlar

***Venüs Satürn kavuşumu ile haftaya başlıyoruz. Pazartesi günü kesinleşecek olan bu transit gün içinde Ay ile tetiklenecek. Bu açı aynı zamanda Ay düğümleri ile kare açı eşliğinde yaşanacak. Venüsyen konularda kadersel nitelikteki gelişmelere gebe olacağız. Kadersel yol kesişmeleri, karşılaşmalar, bağlantılar ve yol ayrılıkları söz konusu olabilir.

 • Aşk, romantizm, ilişkiler, parasal konularla olan alakamızı, güzellik ve estetik konularını daha çok ilgilendiren Venüs, Satürn tesiri altındayken sınırlanmış olacaktır.
 • Keyif odaklı şeylerdeki keyfi görmekte, bulup ortaya çıkarmakta zorlanırız. Duygulara, ilişkilere ciddiyetle yaklaşma eğiliminde oluruz.
 • Aşka, güzellik temasına, sanatsal konulara ve de maddi meselelere bakış açımız her zamankinden gerçekçi ancak bunun yanında bir miktar da karamsar olabilir.
 • Eğer yaşamınızı paylaştığınız özel biri yoksa hayatınızda, bu durumun içsel olarak sıkıntısını duyabileceğiniz, yalnız olmanın ve bu yalnızlığın nereye kadar devam edeceğinin kaygılarına kapılabilirsiniz örneğin.“Ben neden bir ilişki kuramıyorum, neden sağlam temelli ya da uzun soluklu birliktelikler yaşayamıyorum, neden yakınlaşamıyorum” diye sorabilirsiniz kendinize.
  Bulacağınız cevaplardan korkarak…
 • Eğer bir ilişkiniz varsa ya da evliyseniz, bu kez de sorgulama kaynağı var olanın kusurları ve karşınızdakinin sizin için uygun bir kişi olup olmadığı yönünde olabilir.
 • Her durumda ilişkilere bakış açısı ciddiyet içerecektir. Bunun olabilmesi için de olayın içinden ve varsa hayatınızdaki özel kişiden biraz olsun uzaklaşıp olaya objektif biçimde bakabilmek gerekecektir. Bu da görünür görünmez nitelikteki mesafelere yol açabilir.
 • Sonuçta da yolunda gitmeyen, düzeltilmesi gereken, idareten bir şekilde giden, daha önce sümen altı ettiğimiz, sorun yokmuş gibi davrandığımız konular gündeme gelir.
 • Eleştirel bakış açısının hedefinde ilişkiler ve eşler olacak.
 • Bu transit etkisiyle güzellik ve estetik amaçlı girişimlerde de beklediğiniz kadarını yaratamama söz konusu olabilir. Genel olarak aynaya baktığımızda, etrafımızdaki güzelliklere göz gezdirirken, olumlu olandan ziyade kusurlara gözümüz daha çok takılıyor olacak. Fiziksel görüntümüze de takılıp kalabiliriz.  
 • Venüsyen konularda kırıcı, yıkıcı, olumsuzu öne çıkaran değil de var olanı düzelten, yeniden düzenleyen, yapılandıran, sağlamlaştıran bir tavır sergileyebilmek önemlidir.

***Salı gününden itibaren Cuma sabah gerçekleşecek yeniaya kadar Ay yeni bir başlangıç için, yeni hedeflerin ilk adımı için destekleyici olmayabilir. Başlangıçlar adına hafta sonunu ya da daha güzeli önümüzdeki haftayı beklemek gerekebilir.

***Cuma günü 11 derece KOÇ BURCUNDA BİR YENİAY meydana gelecek.

Kiron etkisinde bir yeniay bu.  Cesaret gerektiren, özgürce adım atmayı işaret eden, hız beklentisi yüksek bir yeniay bu.  Her açıdan yola revan olma ihtiyacı fazla.  Şartları fazlasıyla zorlayan nitelikte ve eğer öncesinde çok fazla tartıp biçmediysek riskli diyebileceğimiz başlangıçlar söz konusu olabilir. İşbirliğinin öncelik olmadığı hayatı paylaştığımız insanların üzerinde ne etki yaratacağını çok fazla düşünmediğimiz adımlar cazip görünebilir. Yine de beklettiğiniz ve cesaret topladığınız özellikle bireysel hedeflere yönelik olan adımlar için elverişli bir yeniay. Yönetimdeki kişileri, ön planda olan rolleri ilgilendiren gelişmeler ses getirebilir.

Yeniaylar tazelenme, başlangıçlar ve canlılık katan cesaretlendiren ilk adımları atma gücü verebiliyor.  Azıcık sabır ve sağduyu şart. Zira yeniayın adımları aceleye getirilirse yakıcı olabiliyor. En azından Ay’ın Güneşten ayrılması adına 1 gün sabretmek süper olabilir. Tabi ki de başlangıçlar adına hilal fazını beklemek çok daha akılcı bir davranış olacaktır.

 • Burada sonradan mahsule dönüşsün ve kazanç elde edelim diye bazı tohumlar..
 • Burada uzun zamandır uyuduk çok zaman kaybettik artık uyanalım diyen bir enerji var…
 • Burada yapabilirim gücüm var diyen etkiler var…
 • Burada ben diyebilen bir enerji var…
 • Burada “ne kaybederim ki” diyen öne atılmayı tetikleyen bir etki var…
 • Burada fiziksel olarak güç ve dirayet, zorlukların altından kalkabilme yetisi var…
 • Burada kendi adımıza bir şeyler yapma isteği var…
 • Burada artık zaman kaybına tahammül yok…
 • Burada inisiyatif alabilme, kendi kendine yetebilme becerisi var…
 • Burada adrenalin eğilimi var…
 • Burada önümüze çıkana bize engel görünene tahammül edememe ve tepki gösterme eğilimi var…
 • Ve tabi ki bunun yanında etki artarsa tepkiyi de artırıp öfke ve agresyon ortaya koyma enerjisi de var…

Normalde ince eleyip sık dokuduğumuz ve belki de kayıp ihtimallerini gözümüzde büyüttüğümüz bazı girişimlerin artık beklemeye tahammülü kalmadı da diyebiliriz. Yüzüp yüzüp de nihayetinde geldiğimiz kuyruk kısmından boşluklara atlamamak, bir şeyleri heba etmemek, son düzlüğün ve son noktanın da tadına varma şansı yakalamak kıymetli olacak.

Hep derim ya en iyi hareket içine biraz sağduyu, biraz sabır ve biraz da mantık katılmış olanıdır diye. Bunu en çok bu yeniaya yakıştırabiliriz.

Adım adım ama sakince…

Kalp atışlarınızı kontrol edip heyecanınızı boşa harcamadan… Enerjinizi doğru işlere ve dengeli  bir şekilde kanalize ederek…

Risklerin önünüzü tıkamasına izin vermeden ancak onların varlığını göz ardı etmeden…

“Hadi bakalım” dedirten bir yeniay olacak.

Yeniayın Kiron ile teması sağlık ve şifa konularını, savaş gündem maddelerini işaret ediyor. Kronik bir sorunun şifa bulması ya da kronikleşebilecek bir sorunun baş göstermesi söz konusu olabilir. Savaş gündemi açısından olaya bakacak olursak yeniayın dispozitörü Mars da Garuda asteroidi ile paralel olacak. Uçan her şey ile alakalı bir asteroid olduğundan dolayı, uçaklar, gökyüzü ve füzeler, savaşın havadan saldırılar açısından etki gücü ile bağlantılı olabilir. Garuda her türlü kaza ile bağlantılı özellikle de uçak kazaları ile ilgili bir asteroid. Bu nedenle de mevcut savaş gündemi açısından özellikle tehdit olabilir. Savaşın uzantısı olan bir hatanın daha büyük tehlikelere vesile olacak şekilde yaşanması da söz konusu olabilir. 

2 NİSAN 2022 DE GÜNEŞ VE MERKÜR KİRON İLE KAVUŞUMDA OLACAK. Bu açı zaten yeniayın ana teması. Bireysel yaşamlarımız açısından bakalım olaya:

 • Olumlu anlamda tanınmayı, yaratıcılığı, görünür olma şansını, hayatımıza katılacak hareket ve aksiyonu işaret edebilir.
 • Liderlik ve bir şeylere ön ayak olma, hız kazandırma şansı artabilir.
 • İdeallere yönelik, geliştirici ve özgüven artıracak gelişmeler söz konusu olabilir.
 • Bizim için kıymeti büyük kişilerle alakalı olumlu gelişmeler yaşanabilir. Önemli bir figür, otorite konumunda olan kişi, eş, baba, ebeveyn ile alakalı olarak bir şeyleri şifalandırma, daha önce yaşanmış kırgınlıklara bir son verme, yaraların neden oluştuğunun farkına varma, sizi neden bu kadar etkilediğini fark edip yolunuza devam etme fırsatı verebilir bu etkiler.
 • Olumlu meziyetlerimizi ön plana çıkarmanın, kullanmaya karar vermenin cesareti söz konusu olabilir.
 • Yıllar içinde kanayan bir yara halini almış dertlere, kendi içimizde tuttuğumuz başkalarına göstermediğimiz sızılara deva olabilir.
 • Cesaret ve güç katan ve özgüven tazeleyen kişiler etkisini gösterebilir.
 • Biz de bunu başkaları adına yapabiliriz.
 • Bu transitlerin etkisi bizlere bedensel olarak uygulanan bir takım şifa yöntemlerine başvurmak için de imkanlarla karşılaşabileceğimizi söylüyor. İhtiyaç duyduğunuz bir durum varsa değerlendirin.

Zorlayıcı manada ise;

 • Ancak genel itibariyle bu transitlerin etkisi ile bu günlerde eskiden kendimizi güçsüz ve çaresiz hissettiğimiz bir konu ya da buna vesile olan biri karşımıza tekrar çıkabilir. Ya bu konu ya da kişi ile olarak özgüven, kararlılık ve gücün fark edilmesi ya da regrese olup o yara açılan, zafiyet oluşturan sahnenin tesirlerini üzerimizde tekrar hissetme durumu yaşanabilir.
 • Zayıflıklarımızın, korku ve endişelerimizin, gücümüzün yetmediği şeylerin, bizi zayıf düşüren yumuşak karnımızın ne ile alakalı olduğunun farkına varabiliriz. Bu da tabi ki yorucu ve güven sarsıcı olabilir. Yani zayıf görünmemek adına gizlediklerimiz sırf bu kaygı vesilesi ile aslında bizi gerçekten de zayıf düşürebiliyor. Pek çok kararımızı, niyetimizi, ilişkilerdeki tavrımızı şekillendirebiliyor.
 • Bu transitler yeni bir yaranın açılabileceğini de risk olarak önümüze getiriyor. Aman dikkat! Düşüncesizce yapılan bir hamlenin, hareketin, söylenen sözün, girişimin diyetini ödeme durumu söz konusu olabilir.
 • Bu transit etkisinde özgüven, kararlılık, irade konularında yaşanmış sorunlar dile gelebilir. Bunlarla bağlantılı olan yaralarımızın hatırlatılması, bizi rahatsız eden, aslında çok da haz etmediğimiz özelliklerimizin birileri tarafından ifade edilmesi, bazı şeylerin yüzümüze vurulması ya da belki de sesli olarak ifade edilmese bile bir vesile ile bizim gözümüze batması, verdiğimiz bir tavizin belki de motive etmek adına hatırlatılması ve bunun bizi motive etmeyip daha düşük bir moda sokması söz konusu olabilir.
 • Hangi konuda başarılı olamadık, hangi konuda kendimize güvenemiyoruz, ya da güven telkin edemiyoruz, hangi konudaki kararımızın ardında duramadık, irademiz bizi yarı yolda bıraktı, hangi konularda istesek de kendimizi yeteri kadar gösteremedik v.b. soruların cevapları karşımıza çıkabilir. Bu da tabi ki yorucu olabilir.

Tüm hafta boyunca gönlünüzdeki güzellikler sizinle olsun…
Hayrınıza olana da gönlünüz razı olsun…

Dr. Samiye Özbaş Soysal

 

Tüm yazı ve yorumlarıma ulaşmak için
http://astrokarmik.com/yorumlar/

Astrolojik danışmanlık talepleriniz için
http://astrokarmik.com/danismanlik-hizmetleri/

Astroloji Eğitimi Almak için
http://astrokarmik.com/astroloji-egitimi/

© Astrokarmik. Tüm hakları Dr. Samiye Özbaş Soysal’a aittir. Hiçbir şekilde izin almadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.