Akrep Burcunda Parçalı Güneş Tutulması

25 Ekim 2022 TR saati ile 13:48 de 2 derece Akrep burcunda bir Güneş tutulması meydana geliyor. Önemli, köklü değişimlerin habercisi, bu açıdan tohum atan ve yön değişimi yaratan bir tutulma bu. Güneş tutulmalarını, her ay olan yeniaylardan farklı ve daha önemli gelişmeleri tetikleyen tabiatı dikkate alındığında olay bazlı çalışan ve haber getiren, yeni bir durum yaratan olarak görmek gerekiyor.  Bu nedenle özellikle bu tarihe yakın olan olaylara, aldığınız haberlere, gelen tekliflere ya da hareketlenen durumlara özellikle dikkat etmekte fayda var. Adım atma ve hayatımızda yeni bir dönem başlatma adına etkili olabilir. Bu başlangıçlar ise zaten olması beklenen, belki de geciktirilmiş, şartların oluşması adına büyük resimde bekletilmiş durumları işaret ediyor. Etkileri en azından bir sonraki tutulma mevsimine kadar dönemsel transitlerin tetik mekanizması ile 6 aya yayılı biçimde ortaya çıkıyor. Ne kadar merkezinde isek o kadar erken ya da dolaylı şekilde biraz daha gecikmeli olarak bundan nasibimizi alıyoruz.
Akrep burcunda Güneş tutulması bazı şeylerin sonrasında yeniden daha belki de başka biçimlerde hayat bulması için bitmesi, tükenmesi, geride kalması gerekliliğini işaret ediyor. Biz buna kendimiz karar verebiliriz ya da zaten durum bunu gerektirebilir. Krizli bir yeniay bu. Zor ama büyüme fırsatı veren, köklü ve sağlam hale getiremediklerimizden vazgeçip bir şeylere yeniden belki de sıfırdan başlama şansı veren durumların ortasında bulabiliriz kendimizi. Bu tutulmanın merkezinde venüsyen konular var: İlişkiler ve finansal meseleler. Yönetsel ve finansal krizler, zorluklarla mücadele etme teması, kişisel hırslar ve bunların diyeti, ortaklıklar ve paylaşımlar nedenli gerginlikler, iç içe geçmiş ilişkilerin sorunları, ruhsal konular tutulma etkisi ile gündeme gelebilir bu dönemde. Risk barındırın iş ve ilişkiler masaya yatırılabilir. Değişime direncin gerilimi artırabileceği bir süreç bu. Akrep burcu Venüsyen temalara risk ve kriz bağlantısı verecek…
Paylaşımlar, yeni kaynaklar, kaynak yaratımı ve kullanımı adına izlediğimiz yol, iş birliği- sağlıklı ve dengeli ilişki, uyum adına şimdiye kadar yaptıklarımız değişmek zorunda kalabilir. Sanki bu merkezdeki konularda kartlar yeniden dağıtılacak. Büyük değişim yaratan ve kalıcı olacak bir tercih söz konusu olacak. Aslında hayatınızda canlılığını yitirmiş ve budamazsanız artık zararı sadece bulunduğu alanda kalmayıp çevresine de sirayet edecek olanı başka bir şeye dönüştürüp işlevsellik kazandırmak için elverişli olabilir. En dibe ulaştığınızı ya da dibe doğru son hız ilerlediğinizi hissettiğiniz konularda tekrar silkelenip ayağa kalkma ve küllerinden taze bir başlangıç ile kendine yeni bir yol bulma etkisi yaratacak. Ya tamam ya da devam dediğiniz ortasının kurtarmadığı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Yok öyle bir dünya. İdare ediversin devri kapanıyor. Ya bu defter kapanacak ya da ucundan tutmayıp gerçekten bambaşka, daha derinlikli daha sağlam bir şeylere dönüştüreceğim. (Demek gerekiyor)

Sil baştan başlamak, buna gereken gücü ele almak adına motive edici olabilir.  Vazgeçtiğiniz, bundan artık bir şey çıkmaz dediğiniz, böyle gelmiş böyle gidecek diye umutsuzluğa kapıldığınız, zaten hiç var olmadığını düşündüğünüz, sahip olduğunuzu zannettiğiniz ama sonradan güçten düştüğünüz meselelere iyi bakmak lazım. Doğal olarak çok minnoş hikayelerden bahsetmiyoruz burada. Zor, çetrefilli, krizli, güç gerektiren, hedefe odaklanmayı bekleyen şeyler var gündemde. Ama silkeleyen, adete derin uykulardan uyandırıp, yaşayıp yaşamadığını sorgulatan, dimdik ayağa kaldıran, canlandıran durumlar söz konusu.
Yeteri kadar derinlik sağlayamadığımız, bir ve bütün olmayı gerçekleştiremediğimiz her türlü ilişki stres kaynağı yaratabilir. Bize BEN olma imkanı vermeyen ilişkiler de öyle. Ama ne dedik bir şeyler ya bitecek yenisi için ya da yeniden yapılandırılacak. Tam da bu temaya uygun yeni ilişkiler ve ortaklıklar da gündeme gelebilir. Yani sıfırdan her şeye yeniden başlıyor gibi hissettiren.

Tutulmanın yöneticisi Mars İkizler burcunda ve 27 Ekim itibariyle retro hareketi sebebiyle durakta olacak. Bu da bize tutulma ile tetiklenen konuların sonradan üzerinden tekrar konuşmayı, düşünmeyi, sorgulamayı gerektireceğiniz işaret ediyor. Ankara’ya göre çıkarılmış tutulma haritasında Uzun vadeli hedefler ve kalıcı, sorumluluk yükleyen değişimler işaret ediliyor. Hedefte diğer ülkelerle ilişkiler, eğitim konusu, hukuk ve akademiyi ilgilendiren konular, basın ve yayıncılık v.b. , havacılık ve turizm ile alakalı karar ve gelişmeler var.
Ülkemiz haritası açısından bakarsak da tutulma T.C. Haritasının 5.evinde ve ülkemizin burcunda gerçekleşecek. Sanat ve eğlence ve spor dünyasını ilgilendiren bazı gelişmelere, tanınmış ve göz önünde olan, magazinsel kişilerin sıkıntılı konularla gündeme gelmesine, sanatı ve genç nüfusu ilgilendiren konularda bazı radikal kararlara, yeni başlangıçlara, çocuklar, gençler ile ilgili kriz niteliğindeki olaylara, Güneş burcumuzla temas halinde olacağından genel olarak sadece bir kesimi değil ülkenin genelini ilgilendiren bazı başlangıç ve bitişleri tetikleyebileceğini işaret ediyor. Güneş iktidarı da temsil ettiğinden önemli değişimlerin hedefinde yönetim ve yönetim sistemi de olabilir.
Tutulmanın, hepimiz için hangi konuda en çok ihtiyacımız varsa o alanda, güzelliklere yer açacak dönüşümler yaratmasını ve ülkemiz açısından da hayırlı ve ileriye götürecek gelişmelere vesile olmasını gönülden dilerim.

Sevgilerimle
Dr. Samiye Özbaş Soysal
25.10.2022