Ay Tutulması Aslan Burcunda

11 Şubat 2017 Cumartesi günü saat 03:32 de 22 derece Aslan burcunda bir Ay tutulması meydana gelecek. Bu tutulma yılın ilk tutulması olacak ve geçen yıl 18 Ağustos tarihinde ilki gerçekleşen ve 2019 Ocak ayına kadar devam edecek Aslan Kova aksına ait 8 tutulmanın ikinci ayağı gerçekleşecek.  Bu aksta gerçekleşen bir önceki tutulmalar 8 Ağustos 1998 ile 31.7.2000 tarihleri arasındaydı.
 
Ay tutulmaları aslında yıl boyunca her ay gerçekleşen dolunaylardan biri.  Burada Ay ile Güneş’in karşı karşıya gelmesi söz konusu. Karşıtlıkların, ikilemlerin, yüzleşmelerin ve sonuçlarla karşı karşıya gelmelerin yaşandığı zaman dilimleri dolunaylar.
Ay tutulmalarının etkileri diğer dolunaylardan çok daha uzun süreli ve daha belirgin, görünür ve kalıcı gelişmeleri tetikleyecek nitelikte oluyor.
 
Peki bu etkiler herkes için mi geçerli. Tabi ki bu dokunuşlar eşit seviyede olmuyor. Eğer haritamızda özel bir nokta, aks ya da gezegen ile temas ediyor ise bu tetikleyici durum çok daha hızlı ve dikkat çeken birtakım gelişmelere vesile oluyor. Ay tutulması etkileri yoğun olarak en çok bir sonraki tutulma mevsimine kadar yaklaşık 6 ay kadar devam ediyor.
 
Eğer bir tutulma ile birlikte bir değişim ya da başlangıç gerçekleşecekse, bu direkt bizim yaşamımızda bir etki oluşturmasa bile birebir bağımız olan ya da dolaylı yoldan bize uzanan olayların halka halka yayılarak bize kadar ulaşmasına vesile olabiliyor. (Bir kişinin işlerinin bozulması sebebiyle onun iş ve para imkanları sunduğu kişilerin de bu durumdan etkilenmesi ve hayatlarında yön değişimlerinin yaşanması v.b.)
 
Bunlar, aslında OLMASI GEREKEN DEĞİŞİMLERİ YARATMA VE BEKLENEN HAREKETLERİ BAŞLATMA ADINA FIRSAT NİTELİĞİNDE OLAN DÖNEMLER. Biz olayların içindeyken çoğu zaman bunun bir fırsat olduğunu göremesek bile…
Tutulmaları, nokta atışı yapıp hazırlanmış sahnenin perdelerinin kalkmasını sağlayan olaylar olarak görebiliriz.
Hasat zamanları ve bir şeylerin görünür olması dönemleri…
Diğer tüm dolunaylarda olduğu gibi, Ay tutulması zamanlarında da duygusal yoğunluklar, yıpratıcı ve zorlayıcı gelişmeler söz konusu olabiliyor.
 
ÖNCELİKLE ASLAN BURCU TUTULMASININ ANA TEMALARINA BİR GÖZ ATALIM HEP BİRLİKTE.
• Yönetim ve bununla alakalı konular,
• Otorite konumunda olan kişilerin bunu sağlama çabası ve bunun yanında otoritenin yaptıklarının ve sunduklarının sorgulanması hali
• Kontrolü ve yönetimi elinde bulunduran kişilerle alakalı ses getiren gelişmeler
• Yaratıcılık isteyen iş ve uğraşlara yönelik niyetler,
• Eğlence dünyasına ve sanat ile bağlantılı konulara dair olan şeyler
• Sahnede yer alan, göz önünde bulunan ve tanınır olan kişilerle alakalı durumlar, tutulmanın ana başlıkları olacak…
ASLAN BURCUNUN GÖLGE TARAFLARI olan kibir, ego, gösteriş ve sübjektif bakış açısı gibi şeyler bu tutulma ile birlikte yaşanan ya da tetiklenen olayların stres yaratan ve sorunlara sebep olabilen unsurları olacak.
 
Olasılıklara bir bakacak olursak:
 
Tutulmanın ana hedef noktasında, herhangi bir konuda kontrolü elinde bulunduran, otorite ya da merkez kabul edilen kişiler ve yönetim anlayışındaki değişim ve gelişmeler olacak.
 
İnisiyatif alabilme ve ön plana çıkabilme sayesinde elde edilebilecek kazançlar görünür olacak ve belki de elde edilebilecek.
 
Ast üst dengelerinin değişmesi ve bunun sancıları söz konusu olabilir mesela… Her alanda. Ülkeler bazında da düşünebilirsiniz bunu, kurumlar, şirketler ve ilişkilerdeki ve aile içi dengelerdeki hiyerarşik düzene dair bir takım çalkantı ve dengesizlikler yaşanması söz konusu olabilir.
 
Elde edilmiş olan güç ve otoritenin gerginlik yaratması ya da iadesinin talep edilmesi. Burada yetkiyi alan da veren de bazı şeyleri sorgulayabilir. Alan elindekinin yetmediğine karar verip daha fazlasını isteyebilir. Aslan’ın mutlak güç ve hakimiyet kavramları burada her zamankinden daha fazla çalışabilir.
 
Sözünün ve otoritesinin koşulsuz şartsız kabul edilmesini isteyenlerle otorite kavramına baştan karşı olanlar arasında yaşanabilecek gerginlikler tırmanabilir. Bunlardan biri diğerini bastırmaya, sindirmeye çalışabilir.
 
Bireysel olarak yaşamlarımızda ise genel itibariyle ÖNE ÇIKMA, GÖRÜNÜR OLMA VE KENDİMİZİ, BİLGİ VE DENEYİMLERİMİZİ, YETENEKLERİMİZİ SERGİLEME İSTEK VE EĞİLİMİNDE BİR ARTIŞA SEBEP OLABİLİR tutulmanın etkisi ile tetiklenen konular.
 
Ancak bunun yanında daha önce çok ön plana çıktığımız parladığımız, takdir ve beğeni aldığımız konularda ve alanlarda ise geri adımlar gelebilir. Ya da henüz bunlar gerçekleşmemiz ise bu beklentimizin karşılanması için fırsatlar karşımıza çıkabilir.
 
Görünür olmakla ilgili sorunu olan, domestik yaşamı ve geri planda kalmayı tercih edenler bu etkilerin stresini yoğun biçimde yaşayabilir. İçlerinden gelen ses, bu fırsatın kaçmayacağını ve asında kendilerinde gelişim ve değişim etkisi yaratacağını söylese de, ayakları yine de geri geri gitme eğiliminde olacak.
 
PARLAMAYA İHTİYAÇ DUYAN TARAFIMIZ İLE BUNA HİÇ GEREK OLMADIĞINI DÜŞÜNEN TARAFIMIZ ARASINDA BİR ÇEKİŞME SÖZ KONUSU OLABİLİR.
 
Artık su yüzüne çıkmayı bekleyen, geliştirdiğimiz ya da doğuştan bu yana bizimle var olan meziyetlerimiz dikkat çekebilir. Yani biz göstermesek de birileri bunları görüp ifşa edebilir.
 
Bu tutulma etkisi ile birlikte tetiklenen olayların etkisinde yapılan, söylenen şeyler eğer salt egolara ve bireysel arzulara hitap ediyorsa, her ne olursa olsun gerginliğe sebep olacak.  Bu bir hayır işi ya da tamamen bütüne hizmet ettiğini düşündüğümüz bir şey bile olsa…
 
Yönetim kademesinde yer alan bazı kişilerin yaptığı bazı açıklamalar, fütursuzca hamleler fazlasıyla tepki çekebilir.
 
Hep tepelerde var olacağını ve belki de gözden asla düşmeyeceğini düşündüğümüz bir kişi ya da önemli bir karakter bize yaşamın ve geldiğimiz noktanın, edindiğimiz başarı ve takdirlerin kalıcılığını sorgulatacak nitelikteki bir olayla gündeme gelebilir.
 
Ve böyle bir durum çok önemsediğimiz bir kişinin ya da otorite figürünün bizim gözümüzdeki imajını zedeleyebilir.
 
Aslan burcu altın ile bağlantılı olarak düşünülebileceğinden, altın piyasalarını ilgilendirecek ani çıkış ya da inişler ve yatırımcısını ilgilendiren stresli gelişmeler yaşanabilir.
 
TUTULMA HARİTASINDAKİ JÜPİTER, URANÜS VE SATÜRN’ÜN AY VE GÜNEŞ’E DESTEKLEYEN AÇILARI ÖNEMLİ.
Yani aslında bu tutulmanın tesiri altında yaşanabilecek stres ve gerginliklerin aşılmasına destek verecek kişiler ve olaylar da her şeyin eşliğinde gelecek. Özellikle Spica sabit yıldızı ile kavuşum halinde olan Jüpiteryan destek çok kıymetli.
 
BİLGİYİ, YENİ OLANI, TECRÜBEYİ, KAYNAKLARI KULLANMAK VE YENİ KAYNAKLARI DA YARATABİLMEK, ŞANSI GAYRET İLE DESTEKLEMEK, ESNEK OLABİLMEK, İŞ VE İLİŞKİLERİ CİDDİYETLE ELE ALMAK, SORUMLULUKLARI BİLMEK, YARIM KALAN VE ESKİDE KALIP ATALETE SÜRÜKLENMİŞ OLAN NİYETLERİN TAMAMLANMASI ADINA ÇABA SARF EDEBİLMEK, HEP UZAK DURDUĞUMUZ VE BİZE GÖRE OLMADIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ DENEYİMLERE DE ESNEKLİK GÖSTEREBİLMEK, NEDEN OLMASIN DİYEN BAKIŞ AÇISINI ÖNE ÇIKARABİLMEK ÖNEMLİ OLACAK.
 
Ülkemiz açısından baktığımızda bu destek açılar mutlaka kıymetli olacak. Ancak yine de kontrollü ve bilinçli olmamız gereken bir takım ana başlıklar var toplumsal anlamda. En sıcak gelişmeler daha çok komşularla ilişkiler, ulaşım ve ulaşım araçları, kara, deniz ve hava yolları, gazetecilik, yayıncılık ve televizyon, iletişim araçları, internet ile bağlantılı şeyler, eğitim kurumları ile bağlantılı karar ve gelişmeler çerçevesinde olacak.
 
Tutulmanın ülkemiz haritasındaki Neptün ile kavuşum halinde gerçekleşmesi ise, halkın görüşlerindeki dalgalanmaları, sosyalist siyasal hareketleri, bazı konularda özellikle iktidar ile alakalı olarak yozlaşma, çözülme ve dağılmaları, internet ve telefon aracılığıyla gerçekleştirilen dolandırıcılık hikayelerinde artışı, denizlerle alakalı kazaları, gelgit olaylarını, barajlar ile ilgili sorunları, gaz sızıntısına vesile olan sorunları, heyelanları, bulaşıcı nitelikteki ve sağınlara vesile olabilecek rahatsızlıkları, inançlardaki yanıltıcı etkileri, buna dayalı uğranabilecek zararları, inanç yozlaşmalarını işaret edebilir.
 
Ankara ya göre çıkarılmış Ay tutulması haritasındaki göstergeler de bu konuyu vurgulu hale getiriyor. Karşı görüşlerin uzlaşmakta zorlanacağını, bu konuda objektif yaklaşımların çok kıymetli olacağını söyleyebiliriz. Saygın ve görünür konumda, etkili kişilerin belki de parlamenter sistemin içinde yer alan bazı kişilerin, orta yolu bulmak adına arabuluculuk girişimleri ya da destekledikleri görüşleri sorgulamaları, belki de taraf değiştirmeleri söz konusu olabilir. Aynı zamanda para ve altın piyasaları ve borsa, bütçeyi ilgilendiren durumlar, paramızın değerinin hem elimizdeki açısından hem de uluslararası arenada değişmesine sebep olan gelişmeler de gündeme gelebilir.
 
Aslan burcundaki Ay tutulmasının hem bireysel olarak hem de toplumsal anlamda içimizdeki potansiyeli ortaya çıkarma fırsatı sunmasını, değişime direnmek yerine, gerçek anlamda parıldayan kazançlar sunabilecek değişimleri yaratabilme gücünü bulabilmemizi, özgüven ve kararlılık, ne istediğini bilme halinin avantajlarını faydaya dönüştürebilmemizi gönülden dilerim.

Not:Tutulma derecesi 8-12 Nisan tarihleri arasında Mars tarafından tetiklenecek.
19-21 Temmuz arasında ise Merkür ile tetiklenecek. Bu tarihlerde KAD de Merkür’e eşlik edecek. Bu tarihler içinde bulunduğumuz günlerde yaşanan olayları bir sonraki aşamaya geçmesine ya da şartları değiştirecek yeni ve hızlı gelişmelerin yaşanmasına vesile olabilir.

Samiye Özbaş Soysal

6.2.2017
Gönlünüzdeki güzellikler sizinle olsun…
Hayrınıza olana da gönlünüz razı olsun…
 
 
© Astrokarmik. Tüm hakları Dr. Samiye Özbaş Soysal’a aittir. Hiç bir şekilde izin almadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.