< Ana sayfa 22 Ağustos 2017, Salı

Aslan Burcunda Güneş Tutulması- Zeynep Aydoğdu

Paylaş
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google+'ta paylaş Blogger'da paylaş E-posta ile paylaş

21 AĞUSTOS 2017 – ASLAN BURCUNDA TAM GÜNEŞ TUTULMASI VE OLASI ETKİLERİ

Ay ve Güneş tutulmaları, Ay ve Güneş’in birbirine kavuşum veya karşıt olmasıyla oluşan gökyüzü olaylarıdır. Bunları her ay gerçekleşen Yeniay ve Dolunay’dan ayıran özellikleri ise tutulmalara Ay Düğümlerinin eşlik etmesidir.
 
Bildiğimiz üzere yeniay ve dolunaylar, Güneş ve Ay arasındaki diğer açılara oranla daha yoğun enerjiye sahiptir. Ay ve Güneş tutulmalarında ise bu enerjinin çok daha yoğun ve stresli olduğunu söylemek mümkün.
 
Ay ve Güneş tutulmaları, Ay düğümlerinin de katkısıyla kadersel bazı olayların başlamasına veya görünür hale gelmesine vesile olur. Özellikle ruhsal gelişimimiz açısından biz o güne kadar uygun adımları atmayı başarabilmişsek, tutulmaların gerginlik enerjisini daha az hissederiz. Bunun tam tersi de doğru tabii… Aslında her astrolojik olayda olduğu gibi, olan bireyin veya bütünün hayrınadır, olması gerekenin yolunu açmaya, hayırlı olanı kolaylaştırmaya hizmet eder. Biz fark edelim veya etmeyelim, kendi perspektifimizden olumsuz olarak değerlendirdiğimiz her etkinin bizim ruhsal gelişimimize küçük veya büyük olumlu bir katkısı vardır.
 
Bu tutulmalara önemli bir örnek olacak ve ileride de “o dönemde hayatımızda aslında ne olmuştu” diye dönüp inceleme ihtiyacı hissedeceğimiz bir Tam Güneş Tutulması, 21 Ağustos 2017 tarihinde saat 21:30:06’da gerçekleşecek. Tutulma Aslan-Kova burcunda aksında olacak ve 2 dakika 40 saniye sürecek. Benzer karakteristikteki tutulmaların sınıflandırılması ve istatistiki inceleme yapılması amacıyla tanımlanan Saros numarası, bu tutulma için 145.
1900 yılı itibariyle günümüze kadar Aslan burcunda gerçekleşmiş olan ve 145 Saros numaralı başka hangi tutulmalar vardı diye baktığımızda, bu kriterleri sağlayan 2 güneş tutulması daha olduğunu görüyoruz. Bunlar;
- 31 Temmuz 1981 – saat:  03:51:57 – 7⁰ 51′ 14′′ Aslan Burcunda – Süre: 2:02 dakika
- 11 Ağustos 1999 –  saat:  11:08:30 – 18⁰ 21′ 12′′ Aslan Burcunda – Süre: 2:23 dakika
“Kişisel hayatımızda, ülkemizde ve dünyada bu tarihlerde neler olmuştu” şeklinde geçmişe bir göz atmak, önümüzdeki tutulmanın olası etkileri ile ilgili bize bir fikir verecektir. Örneğin Türkiye tarihi açısından 1981 güneş tutulmasının daha çok siyasi ve ekonomik etkilerinin olduğu şeklinde yorum yapılabilir. 1980 darbesi sonrası yeni liberal ekonomik düzenin tasarımının bu dönemde yapıldığı ve 1982 anayasasının temellerinin bu dönemde atıldığını söyleyebiliriz. 1999 tutulması ise deprem gerçeğiyle yüzleşmemize vesile oldu. Kocaeli ve Düzce depremleri nedeniyle bir yandan çarpık yapılaşmanın sonucu yıkım, ölüm ve acıya şahit olduk, diğer yandan bu acıların sarılması için halk olarak kenetlenebildiğimizi gördük.

Ankara merkezli tutulma haritasını baz alarak, tutulmanın hepimiz üzerindeki genel etkilerine göz atarsak;
 
Tutulma Ateş elementinde gerçekleşiyor. Ateş elementi enerji, aksiyon, agresyon, hareketlilik, macera, heyecan, vizyon, öncülük, ego, kibir, inatlaşma vb. özelliklerimizi sembolize eder. Tutulma ateş elementinde olması nedeniyle;
- Bugüne kadar atmamız gereken adımlarda eğer tereddüt etmişsek, harekete geçirici bir adım atmamıza vesile olabilir, cesaretimizi artırıcı bir etki yapabilir.
- Bireysel veya toplumsal olarak olaylara karşı verdiğimiz reaksiyonların dozajında artışlar yaşanabilir.
- Fiziksel olarak kendimizi daha çatışmacı bir tavır içinde bulabiliriz.
- Heyecan ve macera arayışımızda artış yaşanabilir.
- Geleceğe dair vizyon geliştirme ve öncü adımlar atmada kendimizi daha yetkin hissedebiliriz.
- Topluluklar, gruplar veya kişiler arasındaki anlaşmazlıklar fiziksel çatışma ortamına taşınabilir.
- Ateş elementi doğanın fiziksel enerjisini de ifade ettiği için yeraltı enerjilerinin açığa çıkmasına, depremlerin olmasına da vesile olabilir.
- Yangınlarda veya volkanik patlamalarda artış yaşanabilir.
 
Tutulma Sabit nitelikte. Sabit niteliğin en belirgin özelliği, mevcudun şartların korunmasının önemli olması, bu nedenle de değişime direnç göstermektir. Sabit niteliğin etkin olduğu durumlarda kişiler sabır ve irade göstermekte zorlanmaz, hedefe kilitlenip sonuca ulaşmak için yılmadan çalışır. Bu tutulmanın sabit nitelikte olmasının bizim üzerimizdeki olası etkilerini şu şekilde ifade edebiliriz:
- Kadersel bazı değişimlere maruz kalsak da, değişime direnç gösterme potansiyelimiz var, bu da değişim sürecini daha stresli hale getirebilir.
- Ancak bu değişimlerin hayrımıza olacağına inanarak gereksiz direnç göstermekten vazgeçersek, geleceğe yönelik sağlam adımlar atma, yılmadan sabırla çalışma gücünü de kendimizde bulma şansını elde edebiliriz.
 
Tutulma Aslan Burcunda gerçekleşiyor. Aslan burcunun özellikleri, yönetme becerisi, sosyallik, eğlence, sahnede olmak, yaratıcılık, karizma, dürüstlük, özgüven, ego, kibir ve inat vb.dir. Aslan’ın yönetici gezegeninin Güneş olması ve Güneş’in de şuan Aslan burcunda olmasının tutulmanın etkisini güçlendirdiğini söyleyebiliriz. Tutulmanın Aslan burcunda olmasının olası etkileri ise şöyle;
- Her türlü organizasyonun veya grubun yönetim kademesinde önemli bazı kadersel gelişmeler tetiklenebilir.
- Sanatsal faaliyetlerde değişim veya artış yaşanabilir. Sanat dünyasını ilgilendiren önemli gelişmeler yaşanabilir.
- Bireysel veya grup olarak adım atma konusunda daha cesur davranışlara şahit olabiliriz, bizi cesaretlendirici gelişmeler yaşanabilir. Özgüvenimizin geri geldiğini hissedebiliriz ya da bizi inisiyatif almaya zorlayacak bazı olaylarla yüzleşmek durumunda kalabiliriz.
- İnsanların egosal patlamalarında artış yaşanabilir. Kibir ve inat nedeniyle kişilerarası veya gruplar arası sürtüşme ve anlaşmazlıklarda artış yaşanabilir.
- Bugüne kadar üstü örtülmüş bazı gerçeklerin gün yüzüne çıkmasına bu tutulma vesile olabilir.
- Çocukları ilgilendiren konularda önemli gelişmeler yaşanabilir.
- Şans oyunları veya borsa konularında sürpriz gelişmeler veya dalgalanmalar yaşanabilir.
 
Tutulma anında haritada yükselen Koç burcu ve yükselen yöneticisi ise Mars. Koç burcunun da ateş elementinde yer alması, tutulmanın ateş özelliklerini güçlendirici etki yapıyor. Yani enerjinin, agresyonun, heyecanın, ataklığın çok daha fazla görünür olacağını söylemek mümkün. Üstelik Koç burcu, üzerine fazla düşünmeden, dürtüsel olarak hemen harekete geçme eğilimini beraberinde getirebilir. Genel olarak güneş tutulmalarının etkileri 6 ay ila 1 yıl içerisinde etkisini gösterir ancak, bu tutulmada Koç burcunun etkisiyle tutulma etkilerinin çok daha kısa bir süre içinde görünür olabileceğini söylemek mümkün.
 
Yükselen yöneticisi Mars Aslan burcunda ve Ay ve Güneş’le kavuşum halinde. Mars’ın Aslan burcunda olmasının düşündürdükleri ise şöyle;
- Güç ve yönetimi elden bırakmamak adına verilen mücadeleler çok daha gün yüzüne çıkabilir, karşı tarafa zarar verici boyutlarda olabilir.
- Çocuklar ve gençler için verilen mücadelelerde, atılan adımlarda etkin sonuçlar alma imkanı doğabilir.
- Sanat dünyasının kendisi veya toplum adına vereceği mücadelelere tanıklık edebiliriz.
- Otoriteyi elde etmek adına adına kişiler veya gruplar arasında inatlaşmalar veya sürtüşmeler yaşanabilir, bunlar fiziksel hatta kanlı çatışmalara dönüşebilir.
Tutulma haritasında Mars aynı zamanda 8.evi de yönetiyor. Ortak paylaşılan kaynaklar, miraslar, sigorta işlemleri, krediler, alınan/verilen borçlar bu evin yönetiminde olan konulardır. Önümüzdeki dönemde bu konularda da bazı sürpriz gelişmeler veya krizlerle yüzleşmek durumunda kalabiliriz.
 
Tutulma gezegenleri 5.evde yer alıyor. Hayatın keyif veren yanlarını, hobileri, eğlence hayatını, çocuklar ve gençleri, şans oyunlarını ifade eden 5.ev Aslan burcu özellikleriyle paralel özelliklere sahiptir. Dolayısıyla tutulmanın etkisinin bu konularda yoğun olarak hissedileceğini söyleyebiliriz.
Tutulma gezegenlerinin aldığı açılar da maalesef zaten kabına sığmayan enerjiyi körükler nitelikte. Örneğin;
- Uranüs 28 derece Balık burcunda ve Güneş/Ay ile aynı derecede üçgen açısı var. Üçgen açı iki taraf arasındaki enerji akışını kolaylaştırıcı ve iyicil bir açı tipidir, ancak açının her iki ucundaki enerjiler stres yüklü ise, bu durumda stresin de çok rahat akmasına ve dolayısıyla çoğalmasına vesile olur. Uranüs ani ve büyük değişimlerin, yıkımların gezegeni olduğuna göre, tutulmanın etkisiyle açığa çıkacak olan enerjinin ani ve büyük değişimlere vesile olabileceğini söylemek mümkün.
 
Olumlu anlamda bakacak olursak, önümüzdeki kısa dönemde büyük ve hızlı teknolojik gelişmelerin yaşanması mümkün olabilir.
Uranüs uzay araştırmalarıyla da ilgili olduğu için, bu konuda da yakın gelecekte gelişmeler yaşanabilir.
Uranüs Astroloji’nin kendisiyle de ilgilidir, bu nedenle önümüzdeki dönemde Astroloji’yi daha çok ön planda ve sahnelerde görmemiz mümkün olabilir .
 
Olumsuz açıdan bakacak olursak, önümüzdeki dönemde kişiler veya gruplar arası isyan, başkaldırı veya herhangi bir şekilde özgürleşme çabasına şahit olabiliriz.
- Bütün bunlara ek olarak, Jüpiter’in altmışlık açısı, çok olan enerjinin daha da çoğalmasına vesile olabilir.
- Satürn’ün üçgen açısı, tutulma enerjisini bir nebze olsun disipline eder nitelikte görünüyor. Retroda olan Satürn, geçmişten gelen ve henüz tamamlayamadığımız sınavlarımızın, aşamadığımız fakat aşmakla yükümlü olduğumuz duvarların habercisi olarak haritada yer alıyor. Bu yoğun enerji Satürn’ün ifade ettiği sınavları vermek adına kullanılırsa, dönem sonunda kişisel olarak da toplum olarak da bunun mükafatını alacağımızı söylemek mümkün. Ancak tersi durumda, üzerimize düşeni yapmaz isek, Satürn, yüzleşmekten kaçtığımız, kulak arkası ettiğimiz sorunlarımız gün yüzüne çıkabilir ve bizi adım atmaya zorlayabilir.
- “Sahnede son kötücül Plüton yok” diye düşünmeyelim. Plüton-Jüpiter Kare açısı tutulma anında hala etkin. Jüpiter, kökten dönüşümü ifade eden Plüton’un etkisini körükleyen bir etki yapıyor. Yukarıda açıkladığımız cesaret ve enerjinin bir de baskıcı söylemlerin eşliğinde gelebileceğini ifade ediyor. Fiziksel düelloların yanında söz düellolarının da olabileceğini söyleyebiliriz. Olumlu açıdan bakacak olursak, otorite figürleri bu fazla enerjiyi doğru kanala yönlendirmeye niyet ederse, süreç ne kadar sancılı olursa olsun, sonuçta köklü değişimler yaşanmasına vesile olacak uygun bir etkinin burada yer aldığını söyleyebiliriz.
 
Tutulma anında Ay ve Güneş’le kavuşum halinde olan ve 4 kraliyet sabit yıldızından biri olan Regulus sabit yıldızı da dikkate değer bir etkiye sahip olabilir. Regulus, etkisini gösterdiğinde kişinin başarı, yönetim becerisi, onur, şöhret vb. olumlu kazanımlar elde etmesini kolaylaştıran bir sabit yıldızdır. Ancak Regulus’un etkisinin olumlu anlamda devam etmesi için kişinin elde ettiği bu gücü intikam almak için başka insanlar üzerinde kullanmaması esas olarak kabul edilir. Çünkü bu durumda Regulus’un etkisi negatife döner. Yani bu güçleri elinde bulunduran kişi intikam peşine düşerse, ani bir düşüşe, nefrete, büyük düşmanlıklara maruz kalabilir. Adeta kendisine verilen taç geri alınır. Dolayısıyla özellikle yönetim kademesinde bulunan kişilerin elde edecekleri bu gücü çok dikkatli kullanmasının kendi yararlarına olacağını söyleyebiliriz.
Regulus sabit yıldızı dünya astrolojisinde gemi kazalarıyla da ilişkilendirildiği için tutulmayı takip eden günlerde gemi kazalarının yaşanma riskinin olabileceği de söylenebilir.
 
İleriki dönemde tutulma derecesini tetikleyen gezegenlere bakacak olursak;
- 18 Eylül 2017 tarihi civarında Venüs kavuşumu ile tutulma derecesi tetikleniyor. Bu tarihler itibariyle kadınları ilgilendiren konularda, finans sektörüyle veya adalet sistemiyle ilgili gelişmeler yaşanması mümkün olabilir. Ayrıca ikili ilişkilerde otorite mücadelelerinin tetiklenmesi açısından da bu tarihler kritik olabilir, dikkatli olmakta fayda var.
- Kasım ayı ortasında Satürn tutulma derecesine kare açı yapıyor. Üzerimize düşeni yapıp yapmadığımıza göre bu açı dikkate değer bir etki yapabilir. Duruma göre Satürn’ün ödüllendirici veya sarsıcı/disipline edici yüzüyle karşılaşabiliriz.
 
Sonuç olarak;
Hareketi, stresi, tansiyonu yüksek günler bizi bekliyor gibi görünüyor. Hem bireysel hem ülke olarak önemli kadersel gelişmeler bu tutulma vasıtasıyla tetiklenebilir. Ancak Astroloji’nin burada görevinin, aynı meteorolojik tahminlerde olduğu gibi, tedbirli olmak konusunda uyanık olmamızı sağlamak olduğunu düşünüyorum. Yani bir nevi “yağmur yağma olasılığı yüksek, dışarıya çıkarken şemsiyenizi yanınıza almayı unutmayın” diyoruz. Bu dönemde dürtüsel olarak hareket edenin, enerjisini kontrolsüz olarak kullananın, değişime gereksiz ve inatçı bir direnç gösterenin zararlı çıkacağı görülüyor. Herkesin öncelikle tehlikelere karşı gerekli tedbirleri alabilmesini, daha sonra sağduyulu davranabilmesini, vicdanının sesine kulak verebilmesi ve ruhsal dönüşüm yolunda yüzleşeceği olayları sabır ve sükunetle karşılayabilmesini dilerim. Hayrımıza olanı gerçekleştirme şansını değerlendirebilmek dileğiyle…

Zeynep Aydoğdu

21 Ağustos 2017
Arama kutusu


AstroKarmik

Dr.Samiye Özbaş Soysal
Dr.Samiye Özbaş Soysal

Hakkımda Astrolojik Danışmanlık için İletişim
Beni sosyal medyada Facebook ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz.
Haftanın gökyüzü olayları

Regresyon için...

Canan Soysal

0551907 20 72

 

 
Ayın sözü
Herkesin evrensel sevginin "bir başka" parçasını oluşturduğunu ve ancak bir arada ve dengede kalabilmişsek o sevginin "gerçeğe" dönüştüğünü gördükçe büyüyoruz... Samiye Özbaş Soysal
 
Öneri kitap
Ruhsal Büyüme

Bu kitap, kim olduğunuz, neden burada bulunduğunuz, buraya ne yapmaya geldiğiniz hakkında çok şey bilmeyi isteyenlere ruhsal büyüme yolunda bir sonraki adımı sunmaktadır. 

SANAYA ROMAN

 
Günün Melek Kartı
Numeroloji