< Ana sayfa 16 Mayıs 2015, Cumartesi

Merkür İkizler burcunda retro-19 Mayıs 2015

Paylaş
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google+'ta paylaş Blogger'da paylaş E-posta ile paylaş

Merkür Retro

19 Mayıs tarihinde Merkür 12 Haziran 2015’e kadar devam edecek olan geri hareketine başlayacak. Bilgi alıp verme sürecimizi, zihnimizin nasıl ve hangi konulara çalıştığını, algımızı, mantıksal olan kararlarımızı, eğitim, öğretim temalarını, ulaşım, haberleşme ve iletişim ağını, ticari konuları ve yakın çevremizle olan ilişkimizi daha çok ilgilendiren Merkür bu süreçte, bu bahsi geçen konularda bazı aksamalar veya pürüzlerle buluşmamıza ortam hazırlayacak…

Astroloji ile hiç ilgisi olmayan ve hatta belki de karşı çıkan pek çok kişinin bile tereddütlerle karşıladığı, halk arasında en çok bilinen gökyüzü olaylarından biri Merkür Retroları. Herkesin mutlaka bir fikri var bu konuda. Freddy’ nin kabusu filmlerinden birini bekler gibi bekleyenler var. Kızanlar, isyan edenler, başına gelen her şeyi buna bağlayanlar ve acaba neden bu durum başıma geldi diye sormayanlara sıklıkla karşılaşıyoruz.

Sanki bizim hiç irademiz yokmuş ve bir şeyler bize inatla direniyormuş gibi davranmanın kimseye bir faydası olmadığını görebilmek aslında en önemlisi…
Genel anlamıyla tüm gezegen retroları ve zorlayıcı olabilecek diğer gökyüzü olaylarının pek çoğu bizi durduran, hızımızı kesen, sorunlarla mücadele etmemizi gerektiren, her zamankinden daha çok çaba sarf etmek zorunda kaldığımız, sorunları büyüten ve çözüm ihtiyacını artıran nitelikte tesirler oluşturuyor. Ve bu da tabi ki doğal olarak bizleri rahatsız ediyor.

Oysa retrolar, ilgili gezegenin işaret ettiği konularda, bir şeyleri tekrar düşünme, gözden geçirme, olaya daha farklı bir pencereden bakıp değerlendirme, biraz geriye çekilip her zamankinden objektif gözlemler yapabilme,  hataları tespit edip düzeltme, vites küçültme ve bazı konularda hayatı biraz ağırdan alma fırsatı sunar bizlere…

2015 yılının tüm Merkür retrolarının hava elementinde olduğundan Şubat ayında gerçekleşen ilk retro zamanında bahsetmiştim. Hava elementi, iletişim, bilgi ve teknoloji konularını yoğun şekilde ilgilendirdiğinden, İkizle burcunda gerçekleşecek olan bu geri hareket, genel olarak her zaman bahsedilen genel aksaklıkların, klasik Merkür konularının biraz daha görünür sorunlar şeklinde yaşanacağını düşündürüyor.
Zihinsel ve mantıksal tarafımız ve iletişim konuları ve iletişime araç edindiğimiz her şey ana gündem maddeleri olacak diyebiliriz.

Peki nedir bu dönemi riskli yapan ve bu riskleri ne şekilde okumak gerekiyor?
Bu dönemlerde bazı tedbir noktaları olduğunu bilmemiz gerekiyor. Hızlı ilerlemeler dönemi olmadığı aşikar. Aksine duraklama ya da mola dönemi olabilir.
Olan ya da olmayan, beklememiz gereken şeyler bizlere bazı şeyleri yeniden düşünmemizi, tekrar üzerinden geçmemizi, aceleye getirmeden dikkatlice adımlar atmamızı işaret ediyor.

Önemli görüşme ve anlaşmalar, uzun vadeli olacak ya da olmasını ümit ettiğimiz plan ve projeler, bu vesile ile atılan imzalar, yapılan sözleşmeler açısından her zamankinden daha çok dikkat etmemiz gerektiğini biliyoruz. Bağlayıcı ve kalıcı nitelikteki şeyler özellikle mercek altında olmalı.  Gerekirse bir uzmana danışmalı ve tüm detayları göz önünde bulundurmalıyız. Bir şekilde bir imza atıp kendimizi maddi ya da manevi bir yükümlülüğün altına sokacak en az iki kere düşünmeliyiz. Ona rağmen bu tip durumlarda sonrasında vazgeçişler ve revizyonlar yaşanabileceğini kabul etmeliyiz.
Eğer yeni bir şey alacaksak neyi alacağımıza mantıklı karar vermekle ilgili sıkıntılar doğabilir. Tedbirli olmak, tüm ihtimalleri düşünmek ve açık noktaları tespit edebilmek kıymetli olacaktır. Özellikle mekanik, teknolojik ve elektrikli aletler konusunda risk daha da fazla olabilir. Bir hizmet satın alma ihtiyacı doğarsa da benzer riskler söz konusu olacaktır.

Evinizde, iş yerinizde bulunan, her türlü araç ve aletlerle ilgili tamir ve bakım ihtiyaçlarını atlamayın. Eğer ihmal edilmiş bir aksaklık varsa bu dönemde iyice belirginleşebilir. Bozulmalar, tamamen kullanılmaz hale gelmeler söz konusu olabilir. Bu tip şeyleri kullanırken de her zamankinden dikkatli olmalıyız. Yeni satın almalar konusunda acil bir durum söz konusu değil ise biraz beklemek ( retro düzelene kadar) elde edeceğimiz verimi ve memnuniyeti artıracaktır. Mecbur kalıp aldıklarımız için verim düşüklüğü, karar değişikliği, sorunlu olması sebebiyle değişim ihtiyacı doğması gibi riskler olduğunu bilmekte fayda var. Bilgisayara, telefon v.b. elektronik aletlerdeki verilerinizi yedeklemeniz ve de korumaya almanız da önemli olacaktır.

Yolculuklar, iş ya da özel nitelikteki planlar bir takım aksiliklerle buluşabilir. O nedenle de öncesinde tedbirli olmak ve esnek tepkiler verip alternatif planlar yapabilmek gerekecek. Bir seyahate çıkacaksanız, rezervasyon, bilet, vize ve yol durumu konularının dikkatlice takibi gerekecektir.
Bu dönem leb demeden leblebiyi anlayan insanlar bulmakta zorlanabiliriz. Yanlış anlaşılmalar, gecikmeler, ertelenmeler de söz konusu olabilir. İfade biçimimizi, gerçekten anlaşılır olup olmadığımızı, bu gibi durumlarda bizden kaynaklanan bir sorun olup olmadığını düşünme fırsatı bulacağız. “Acaba kaçırdığım bir nokta mı var” diyebilmek gerekiyor…
Bu süreçte her türlü konuşma ve bilginin ardındaki gerçekleri görmeye çalışmak, satır aralarını, ince nüansları, gizli anlamları, derin manaları okuyor olmak önem kazanacak.
Haberleşme ve transfer konuları da aksayabilir. Beklenen cevap, telefon ya da verilmesini beklediğimiz bir karar bir türlü gelmeyebilir. Bu tip durumlarda esneklik şart. Gelse bile istediğimiz şeyi ifade etmeyebilir. Duyduğumuzun içindeki hayra bakabilmek şart. Verdiğimiz siparişe ait kargolarda gecikme ya da belki de ürünün elimize ulaşmaması gibi riskler de söz konusu. Evrak ya da eşya transferlerinden güvenilir firmalarla çalışmak ve sıkı takibini yapmak olası kayıp ve gecikmelerin riskini azaltacaktır.
Bir şeyleri kaybedebiliriz bu dönemde. Unutkanlıkta ve dalgınlıklarda, kafa karışıklıklarında artış görünebilir. Ancak her retoda olduğu gibi bu kez de daha önce kaybettiğimiz bir eşyayı arayıp bulmak için de yani ikinci kez bir göz gezdirmek için de uygundur…
Sınav niteliğinde olan şeylerde, eğitim temalı konularda, bir karar ve seçim aşamasında tedbirli olabilmek önemli. (Genel seçimlerin de bu sürece denk geldiğini düşünürsek, hem verilen kararın hem de ortaya çıkan sonucun tekrar değerlendirilmesi ihtiyacı doğacağını söyleyebiliriz. Acele ile verilen kararlar sonradan pişmanlık etkisi yaratabilir. Açıklanan sonuçlar sonradan hatalı olduğu gerekçesiyle değiştirilebilir. Tüm seçim dönemlerinde alışık olduğumuz tekrar sayımların çok daha fazlasıyla görülebileceği bir seçim olacak. Sandık tutanakları karışabilir. Erken açıklanan bazı sonuçlar kişileri zor durumda bırakabilir. Erken sevinçler kursaklarda kalabilir. Gerçek dışı söylemler ortalığı karıştırabilir.)

Merkür retrolarında genel olarak bir ağır çekim hatta pause hali söz konusu oluyor. Ve sanki bu sırada kumandanın play tuşu çalışmıyor da devamını seyretme şansımız yokmuş gibi hissediyoruz. Aksine hızlandırmak çabası, biz detayları görelim diye donan sahnenin kıymetini bilmemize engel. “Durdur bakalım” diyor gökyüzü. “Bak bakalım durum tam olarak ne? İlerlemeden önce buraya kadar olan bölümleri iyice anladın mı? Filmin devamı bunun üzerine kurgulanacak. Eğer anlamadıysan ya da kaçırdığın noktalar varsa gerisinden de verim alamayabilirsin. Belki de filmi baştan seyretmen gerekebilir.” diye de ekliyor.
Zamanı ve olayları hızlandırma çabasına girmeden düzenleme ve çözümler yaratabilmeniz en güzeli…

Peki bu süreci nasıl lehimize çevirebiliriz?
Başlangıçlardan ziyade eski çalışmaları toparlamak ve yarım kalan işleri kotarmak, inceleme araştırma işlerine vakit ayırmak için daha uygun olabilir...
Kaybettiğimiz bir şeyi bulmak, eski faydaları tekrar ortaya çıkarmak için ideal olabilir.
Eskiden verilen sözlerin yerine getirilmesi, eski kırgınlıkların dile gelip şifalanması açısından fırsatlar doğabilir.
Yazdığımız, çizdiğimiz, el becerisi gerektiren işlerimizdeki aksaklıkları tespit etmek ve pürüzlerden arındırmak, ince detayları gözden geçirmek, son halini vermek için de elverişi olabilir.
Fazla eşya ve bilgilerden kurtulma, zihinsel havuzumuzda bir arınma yapmak için fırsatlar doğabilir.
Gerçek ile gerçek dışı olan arasındaki farkın ortaya çıkması için faydalı olabilir.
Yalan ve dedikodu mahiyetinde olan şeylerin aslı astarı gün yüzüne çıkabilir. Biz zihin süzgecinden geçirebilmişsek etik ve ahlaki olan ile bu değerlere uymayanlar arasındaki farkı anlama şansımız doğacaktır.
Gerçekleri ve üzerimizdeki rolünü sorgulama fırsatı sunabilir.
İnceleme, araştırma, derinlemesine çalışma, yapılmış çalışmaları tekrar gözden geçirme, hataları tespit etme içerikli her türlü uğraş bu süreçte verimli olabilir.
Bu günlerde ısrarla karşınıza çıkan imaj ve fikirlerden kaçmak yerine içerdiği mesajları görmeye gayret edin.
Her gezegen retrosunda bahsettiğim gibi, hayatımızda bir konuda duraksama veya gerileme yaşanıyorsa, unutmamak da fayda var ki evren bize “bu konuya daha fazla zaman ayırman gerekiyor”, “bir kez daha düşünmen gerekebilir”, “belki de buna artık ihtiyacın yoktur”, “çözmeden ilerleme” gibi mesajlar veriyor olabilir…
Riskler ise biz bunları yapamamışsak başımıza tamiri mümkün olmayan sorunlar getiriyor…
Merkür retrosunun bilgiyi ve tecrübeyi derinleştirme fırsatı sunan, farkındalık yaratan etkilerinden bolca fayda alabilmemizi, mesajları fırsata dönüştürmenizi gönülden dilerim…

DR.Samiye Özbaş Soysal

16.5.2015

Arama kutusu


AstroKarmik

Dr.Samiye Özbaş Soysal
Dr.Samiye Özbaş Soysal

Hakkımda Astrolojik Danışmanlık için İletişim
Beni sosyal medyada Facebook ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz.
Haftanın gökyüzü olayları

Regresyon için...

Canan Soysal

0551907 20 72

 

 
Ayın sözü
Herkesin evrensel sevginin "bir başka" parçasını oluşturduğunu ve ancak bir arada ve dengede kalabilmişsek o sevginin "gerçeğe" dönüştüğünü gördükçe büyüyoruz... Samiye Özbaş Soysal
 
Öneri kitap
Ruhsal Büyüme

Bu kitap, kim olduğunuz, neden burada bulunduğunuz, buraya ne yapmaya geldiğiniz hakkında çok şey bilmeyi isteyenlere ruhsal büyüme yolunda bir sonraki adımı sunmaktadır. 

SANAYA ROMAN

 
Günün Melek Kartı
Numeroloji