Jüpiter Terazi Burcunda Retro

Jüpiter 9 Eylül 2016 tarihinden bu yana 10 Ekim 2017 tarihine kadar kalacağı Terazi burcunda seyrediyor. Terazi burcu seyri sırasında 6 Şubat 2017’dan 9 Haziran 2017 ye kadar sürecek geri hareketini yapacak.
Bu süreçte 2017 yılına damgasını vuran en önemli açıları ve açı kalıbını tetikleyecek Retro ile birlikte. [Aralık 2016 ‘nın tamamında etkili olan Jüpiter Plüton kare açısı ve sonlarında dikkat çeken Jüpiter Uranüs karşıt açısı, (T kare açı kalıbı) ŞUBAT AYININ İKİNCİ YARISI İTİBARİYLE VE HATTA NİSAN AYININ başlarına kadar bir kez daha etkili olacak. Retro düzeldikten sonra AĞUSTOS VE EYLÜL aylarında bu açı kalıbı bir kez daha tetiklenecek ve Ekim ayında Jüpiter Akrep burcuna geçene kadar gündemin ana başlıklarını tetikleyecek.]
 
JÜPİTER bolluğun, bereketin, şansın ve fırsatların, geliştiren, büyüten gelişmelerin, bir şeyleri görünür ve değerli kılan güzelliklerin gezegeni…
Genel olarak Jüpiter beklentileri artıran, iyimser bakış açısı veren, gevşeten ve akıcılığı, var olan potansiyeli artıran, faydayı ya da zararı çok daha rahat büyütüp görünür olmasına vesile olan gezegen. Yani bolluk ve şans ile anılmasına rağmen olumsuzlukları da her zamankinden daha belirgin hale getirebiliyor. Olumsuzu da çoğaltabiliyor.
 
Her zaman verdiğim bir örnekle açıklayayım durumu. Jüpiter sizin haritanızda para konularını tetikliyorsa, gelenin akışı kadar gidenin akışı da hız kazanacaktır. Harcamalar çoğalabilir. Bu durumda kontrollü olabilmek kıymetli olacaktır. Hele ki doğum haritası bu konuda handikaplar ve riskler işaret ediyorsa ekstra dikkat gerekecektir.
Bu bahsettiklerim neden önemli? Retro Jüpiter, Jüpiter o dönemde sizin için hangi konuda hem fırsat hem de riskleri artıran tesir sunuyorsa, o konuda negatif tesirleri daha fazla yaşam ihtimali veriyor.
 
TERAZİ BURCUNDA İKEN Jüpiter’in en çok etkisini yansıttığı konular ikili ilişkiler, evlilik ve ortaklıklar, iş birlikleri, huzur, denge ve diplomasi ile alakalı olan şeyler.
Bu süreçte hem birlikteliklere niyetler edildi evlilik adımları atıldı, uzlaşmaya hizmet edecek, diplomasiyi arttıracak eğilimler arttı hem de tam tersi bazı birlikteliklerdeki sorunlar da her zamankinden büyük ve abartılı boyuta ulaştı.
 
Bu dönem en büyük faydalar da iş birlikleri, ortaklıklar, evlilikler ve hayatın bir alanında paylaşım halinde olduğumuz değerler üzerinden gelmeye başladı. Tabi eğer görebilmiş ve değerlendirebilmişsek. Hayatı paylaştığımız kişilerin sunduğu imkanları kullanmanın bizlere rahat bir nefes aldırabileceğini gösterdi bu süreç.
Peki Retro döneminde neler yaşanacak bir de ona bakalım?
• Finansal işler ve girişimlerden bekleneni almak sorunlu ve gecikmeli olabilir.
• Maddi açıdan beklenti halinde olduğumuz şeyler tatminkar boyuta ulaşmayabilir. Bunun olabilmesi için bazı düzenlemeler yapılması gerekebilir.
• İnançlara dair bakış açılarında anlayış ve hoşgörü, karşı görüş ve inançlara duyulan saygı azalabilir.
• Yayıncılık, medya ve eğitim öğretim konularında aksamalar, hata ve sorunlar yaşanabilir. Bilgi akışını sağlamak, tecrübe kazanma fırsatlarını değerlendirmek zor olabilir.
• Bilgisine başvurduğumuz, tavsiyelerine kulak verdiğimiz, bizi geliştireceğine inandığımız kişilerden yeteri kadar karşılık bulamama, kime ve neye inandığımızı sorgulama dönemi olabilir.
• Sosyal hayat, eğlence hayatı, sanatsal ve yaratıcılık gerektiren konular ile alakalı işlerde de istenen verim ve keyif alınamayabilir.
• Yolculuklar, yurtdışı ve yabancılarla alakalı konularda aksamalar, sorunlar yaşanabilir.
• Hayatımıza dahil ettiğimiz ve özel ya da sosyal anlamda bir şeyleri paylaştığımız insanlarla neler paylaştığımızı ve karşılıklı ne gibi faydalarımızın olduğunu sorgulamamız gerekebilir.
• Sosyal çevremizde ve birebir iletişim halinde olduğumuz eş ve ortaklarımızla olan ilişkimizi de gözden geçirmeye hizmet edecek gelişmeler yaşanabilir.
• İlişkilerde idare ediveren, sorun çıkmasın ya da kavga gürültü olmasın, mücadele etmek zorunda kalmayayım adına sustuğunuz, görmezden geldiğiniz, mış gibi yaptığınız durumlar söz konusu ise, bunlar çözümlemek adına her zamankinden daha görünür bir noktaya varabilir.
• Uzlaşmacı yaklaşımlar eğer gerçekten çözüme fayda sağlamıyor sadece sorunu yok etmeye çabalayan bir niyete hizmet ediyorsa daha büyük anlaşmazlıklara vesile olabilir.
• Adalet ve hukuk adına yapılan şeyler ve girişimler istenilen sonuçları vermeyebilir. Adalet anlayışı da sorgulanabilir. Eşitlik ile adaletin aynı şey olmadığını görme fırsatı doğabilir. Tavizler ve yanlı davranmamak adına varılan sözde orta noktalar, olayın dışındaymış gibi yapılmaya çalışılan yorumlar, hak geçmesin adına verilen çabanın içindeyken, hiç hedeflenmemiş olan adaletsizlikler yaratılabilir.
 
TÜM BU BAŞLIKLARA BAKTIĞIMIZDA, bunlardan herhangi birinde ya da bazılarında yaşanan aksama ve sorunlara değil de sorunun nedenlerine odaklanmak, çözüme ve çözüm getiren bakış açısına yönelmek, her türlü sorunu olgunlaşma ve tecrübe kazanıp bilgimizi ve idrakimizi geliştirme fırsatı olarak görebilmek önemli.
 
HER DURUMDA, JÜPİTER’İN GERİ HAREKETİ, eskiden ayağımıza gelmiş ancak bir sebepten kullanamadığımız fırsatların tekrar gündeme gelmesi, eski bir deneyimin ve birikimin kazanca dönüşmesi, yarım kalmış bir girişimin devamını getirmek, tamamlanmamış bir eğitimi tamamlama kararı almak, eski ilişki sorunlarının çözümlemek ve devam etmek ya da çözümlemek ve geride bırakmak adına masaya yatırılması açısından tetikleyici olabilir.
 
Unutmamak lazım ki; bir gezegen retrosu işaret edilen konularda bize sorun çıkarmak amacıyla gerçekleşmiyor.
Günah keçisi ve yaşamımızdaki sorunların ana kaynağı gözüyle bakmamak lazım bu gökyüzü olayına…
Yapmamız gereken şey aslında,  hayatımızda bir konuda duraksama, gerileme ya da aksaklık yaşanıyorsa,  “acaba burada gözden geçirmem gereken bir şey mi var” diye bakabilmek olmalı.
Bir kayıp yaşanıyorsa buna gerçekten ihtiyacım var mıydı diye düşünmek gerekebilir.
Bir gecikme söz konusu olursa zamanı nasıl yönettiğimizi değerlendirmeliyiz.
Bir şeyler yolunda gitmiyorsa sorumlu ya da suçlu aramak yerine niyetleri, kararları ya da adımları tekrar gözden geçirmek gerekebilir.
Sorunu çözmeden ilerleme şansımız yoksa eğer, evren bizim yolumuzu pürüzlerden arındırmamıza yardım ediyor diye bakabilmeliyiz duruma.
Mesajları doğru biçimde alabilmek ve gelişmeleri fırsata dönüştürmek önemli.
 
Bu süreçte tetiklenecek Jüpiter-Uranüs ve Plüton T kare açı kalıbının etkilerini hatırlatmak gerekirse…
(15 Şubat-10 Nisan)
(1 Ağustos-10 Ekim)
 
JÜPİTER URANÜS KARŞIT VE JÜPİTER PLÜTON KARE AÇILARI bu dönemde hepimizin hayatında bazı konularda alınacak riskleri,
evdeki hesap çarşıya uymadığı için, dengeyi bulmakta zorlandığımız için yaşanabilecek değişimleri,
ölçüsüz ve birden verilen kararları ve değişimi yaratmak adına karşımıza çıkacak fırsatları,
tebdili mekan içerikli durumları,
bir şeyleri rutinden kurtarmak adına atılacak adımlara iyimserlikle bakma halini,
ulaşılmaz gibi görünen hedeflerin yeni ve kestirme yollarını görebilme ancak bu yeni yolların tedbirsiz alınması halinden karşılaşılabileceğimiz riskleri ölçmekte zorlanmayı,
her yeni olanın fırsat kapısı olarak görünmesini,
bir kazanç hedefini elde etmek konusunda sergilenecek aceleci tavırları ancak gereken gayreti göstermek ve zamanı sabırla yönetmek konusundaki zafiyetleri,
mevcut şartlara isyan eden tavırları,
uç noktadaki tepki ve adımları,
hem girişimlerde hem de maddi atılımlarda alınan abartılı riskleri,
hırsların, harekete geçme dürtüsünün artışını,
beklenen ya da hiiiiç beklenmeyen hamlelerin ard arda sıralanmasını barındıran bir şeyler yaşanabilir bu süreçte.
***İnançlar noktasında aşırı uçların karşı karşıya gelmesi,  fanatikleşen yaklaşımlar, susan dillerin derdini artık bağıra çağıra anlatma eğilimi, özgürlük isteğinin, baskın çıkma hevesinin her zamankinden daha sivri şekilde ifade edilmesi gibi şeyler de söz konusu olabilir.
 
Jüpiter’in Terazi burcundaki geri hareketinin hayatınıza getirdiklerinden maksimum faydayı elde etmenizi gönülden dilerim.
Gönlünüzdeki tüm güzellikler sizinle olsun…
Hayrınıza olana da gönlünüz razı olsun…

Dr. Samiye Özbaş Soysal

5.2.2017