Kova Burcunda Ay Tutulması

18 Ağustos 2016 günü saat 12:26 da 25 derece Kova burcunda bir Ay tutulması meydana gelecek. 
Ay tutulmaları aslında yıl boyunca her ay gerçekleşen dolunaylardan biri.  Ancak etkileri diğer dolunaylardan çok uzun süreli ve önemli gelişmeleri tetikleyecek nitelikte oluyor. Eğer haritamızda özel bir nokta, aks ya da gezegen ile açı yapıyor, temas ediyor ise bu tetikleyici durum çok daha hızlı bir takım gelişmelere vesile oluyor. Ay tutulması etkileri yoğun olarak en çok bir sonraki tutulma mevsimine kadar yaklaşık 6 ay kadar devam ediyor. 
Açıkçası eğer bir tutulma ile birlikte bir değişim, başlangıç ya da bir adım gerçekleşecekse, bu genel itibariyle hem bizim yaşamımızda hem de bizimle yaşamsal bağlantısı olan insanların yaşamında belirgin tesirler oluşturuyor. 

Bunlar, aslında olması gereken değişimleri yaratma ve beklenen hareketleri başlatma adına fırsat niteliğinde olan dönemler. 
Ben domino etkisine benzetiyorum. Düzen kurulmuş, bir şeyler olması adına bütün şartlar artık bir şekilde oluşmuş, ilk hareket gelse aslında büyük resmi ortaya çıkaracak şekilde gerisi çorap söküğü gibi gelecek ancak harekete geçirecek hamleyi yapacak itici güç bir türlü ortaya çıkamıyor. İşte tutulmalar da buna vesile oluyor.
Hasat zamanları ve bir şeylerin görünür olması dönemleri…

Diğer tüm dolunaylarda olduğu gibi, duygusal anlamdaki yoğun ve bazı durumlarda da yıpratıcı ve zorlayıcı gelişmeler söz konusu oluyor.

Bu tutulma hakkında uzunca süredir, gerçek bir tutulma olup olmadığı da dahil pek çok şey söyleniyor. Sebebi de bu dönemde gökyüzünde, Ay Tutulmasının stres artıran etkisini yoğunlaştıracak başka bir takım açılar ve yerleşimler de söz konusu. Gökyüzünün sembolleri, özel, geliştirici ancak çok zorlayıcı ve dönüştürücü günlerde olduğumuzu işaret ediyor.

ÖNCELİKLE KOVA BURCU TUTULMASININ ANA TEMALARINA BİR GÖZ ATALIM HEP BİRLİKTE. 

Kova-Aslan aksının tetikleneceğini düşünecek olursak, gündemi oluşturacak konuların temelinde, toplumsal olaylar, ortak amaç ve idealler, sosyal organizasyonlar, toplumun düzeni adına yapılacak olan ve birlik haline, eşitlik ve adalete hizmet edecek olan değişimler, hep birlikte ve gönül birliği ile ilerlemeye hizmet edecek gayretler çerçevesinde olacak.

Bir tarafta koşulsuz şartsız kendi krallığının devam etmesi adına her türlü mücadeleye girecek olan Aslan, diğer tarafta krallık sisteminin baştan yanlış olduğunu ve aslında herkesin eşit ve eş olduğunu savunan bakış açısı olacak. 
Kova burcu işin içinde olduğundan dolayı mutlaka özgürlük ihtiyacında artış, yönetime ve idarecilere başkaldırı niteliği taşıyan reformcu hareketler ve yolunda gitmeyeni, bozuk olan düzeni yenisiyle değiştirme istek ve eğilimi ile birlikte muhalif ve asi tavırlar dikkat çekebilir. 
Sorgulanmayanın sorgulanır hale geleceği, gerçek olanın adalet adına dile geleceği durumlar gündeme gelebilir. Burada normal şartlarda tartışmaya açılmayacak nitelikteki konular çok fazla göze batabilir. Ve bu tartışmaları örterek kapatmaya ve  muhalefetin sesini tamamen kısmaya yönelik olan yönetsel karar ve girişimler söz konusu olabilir. Yani egolar ve otorite baskısı artık muhalefet bakış açısı kayıtsız kalamasın diye tavan yapabilir.
Toplumsal ve bilimsel konularda yeni düzenlemeler, yenilikler, keşifler ve belki de bu tip gelişmelerin herkese ilan edilmesi gibi şeyler söz konusu olabilir.  Kova enerjisi ortak amaç uğruna bir araya gelmiş insanları, grupları, dernekleri v.b. birlik olunması beklenen yaşam alanlarını ilgilendirdiğinden bu konularda daha önce başlamış hareketlerin meyvelerini vermesi gibi şeyler de yaşanabilir.

TUTULMA SABİT BİR BURÇTA OLACAK.
Bu da etkilerinin daha kalıcı, daha beklenmedik ve şiddetli şekilde görüleceğini düşündürüyor. Dünya astrolojisine göre sabit burçlardaki tutulmalar, yönetimin ve ülkelerin FİNANSAL KONULARININ etkileneceğini, olaylar ve değişimlerin çok daha belirgin olarak hissedileceğini, önemli kişilerin hayatında olacak ve dikkat ve tepki çekecek değişimlerin gündeme geleceğini, hastalık ve ölüm menşeili ses getiren konuların dikkat çekeceğini işaret ediyor.

TUTULMA HAVA ELEMENTİNDE OLACAK
Dünya astrolojisinde bu durum, ŞİDDETLİ HAVA OLAYLARINA, fırtına ve rüzgar eşliğinde olacak HAVA DEĞİŞİMLERİNE eşlik edebilir. Ülkeler arasındaki ANLAŞMALARDA SORUNLAR,  yabancı ilişkilerde bozulmalar ve zorluklara sebep olacak gelişmeler yaşanabiliyor. 

TUTULMA T.C. HARİTASININ 9.EVİNDE GERÇEKLEŞECEK.
Din ile ilgili konularda fikir ayrılıklarına ve kutuplaşmalara, uç noktadaki girişimlere, radikal görüşlerin hareketlenmesine, karşı karşıya gelmelere, din adamlarını ve dini görüşleri ilgilendiren ve dikkat çeken değişim ve gelişmelere, deniz ve hava yoluyla olabilecek kaza, doğa olayı ve problemlere, gemicilik ve deniz araçları ile olabilecek sorunlara, yurt dışında yaşayan vatandaşlarla ilgili veya deniz aşırı ve uzak yerlerdeki yabancı ülkeler ile aramızda yaşanabilecek problemlere zemin hazırlayabilir. Hukuk sistemi, yükseköğrenim, medya ile alakalı kişi ve kurumlar, dış işleri ve yurt dışı temsilciliklerle ilgili gelişmeler gündeme gelebilir.
Ülkemiz açısından bu tutulma aslında ay düğümü döngüsü yaşadığımız bu süreçte, bir takım kadersel ve bakış açılarını, anlayışları genişletecek, değiştirecek, dönüştürecek nitelikteki olayların yaşanabileceğini düşündürüyor. 
Bu gelişmelerin uluslararası bir meseleden ve veya yurt dışı kaynaklı bir hareketten veya buna verilecek bir tepkiden doğabileceğini gösteriyor. Tutulmanın Uranüs ile destek açısı da bu değişimin bir şekilde gerçekleşeceğini ve bazı şeylerin sanki kendiliğinden ve hızlıca ve belki de hiç beklemediğimiz bir anda ve beklemediğimiz bir yerlerden gelebileceğini düşündürüyor. Kova burcunun 3.DEKANINDA OLACAK OLMASI DA yine her açıdan bir çeşit değişimin tetiklenebileceğini söylüyor. 

Tutulma haritasında ( Ankara’ya göre çıkarılan) yükselen yöneticisi Mars haritanın 2.evinde. Bütçeyi ve finans dünyasını ilgilendiren konularda zorlayıcı bir takım gelişmelerin yaşanması söz konusu olabilir. 
Faiz oranları, ödemeler ve bütçe dağılımını ve neye ne kadar pay ayrılacağı konusunda alınabilecek kararların olacağı düşünülebilir. 
10. Ev yönetim kademesindekileri, 11. Evde meclisi daha çok işaret ediyor. Bu evlerin yöneticileri tutulma haritasında kendi evlerinde yer alıyor. Bize meclisin olaylara hakim olmak ve kararlar almak konusunda etkili olacağını, yönetim kademesinde olanların da benzer biçimde kontrolü ele almak konusunda etkili olacağını işaret ediyor. Her iki alanda da hem önemli ve ses getiren durumlar, yetki ve etkinin artışına hizmet eden adım ve sonuçlar söz konusu olabilir.
Yani konu edilen gelişmelerin ve değişimlerin yönetim kademesindekileri ilgilendiren konularda ya da onların girişimi ve olaylara ve yönetime koşulsuz şartsız hakim olma niyeti ile alakalı olabileceğini işaret ediyor. 
Güvenliği ve güvenlik güçlerini ilgilendiren konularda beklenmedik ve gerginlik veren gelişmeler olması da olası ihtimaller arasında. 

Tutulmanın yöneticisi Satürn de haritanın 2. Evinde ve daha önce belirttiğim finansal konuları işaret ediyor. Mart ayından bu yana devam eden Satürn retrosunun bitiminin hemen ardından gerçekleşen bu gökyüzü olayı aslında bekletilmiş bir takım maddi hamlelerin, iç ve dış piyasaları ilgilendiren konuların, bireysel yaşamlarımızda da bütçelerimizi ilgilendiren konuların çok fazla gündemimizde olacağını düşündürüyor. 
Kova temalı yeniden düzenlemelerin Yay burcundaki Satürn eşliğinde, önderliğinde ve değerleri işaret eden 2. Evde olması dikkate alındığında, yine inanç ve din ve tabi ki ortak değer yargılarını ortaya çıkaracak bir takım karşılıklı gelmelerle yüzleşebileceğimizi düşündürüyor.
Satürn’ün ay düğümleri ile kare açısı ise, ana sorunun bu çerçevede olduğunu düşündürecek. Bu tema T.C haritası açısından çok daha bariz. 
Bu konudaki yorumlarıma Satürn Mars kavuşumu ile ilgili ilerleyen günlerde sizlerle paylaşacağım yorumlarımda oldukça detaylı biçimde bahsedeceğim. 

GELELİM TUTULMANIN ANA TEMASINA YANİ URANÜS ETKİSİNE;
Uranüs etkisi bir takım değişimlerin, sürpriz ve beklenmedik gelişmelerin, ideolojik bakış açısı ile alakalı durumların, yenilikçi görüşler ve özgürlük arayışlarının, devrim niteliğindeki radikal karar ve yön değişikliklerinin, isyankar ve harekete geçiren, canlandıran nitelikteki hareketlerin,  birlik halinde niyet edilen reformların, yolunda gitmeyeni düzeltme istek ve ihtiyacının dikkat çekeceğini işaret ediyor. 
Modern ve yeni olanın her zamankinden cazip olacağı bir etki yaratacak tutulma. 
Ancak bu değişim ve hareketliliğin kalıcılık içermesi için istikrar eşliğinde olabilmesi ve sabır ve kararlılık ile desteklenmesi önemli olacak. Hesapların şaşabileceğini, sapmalar olabileceğini dikkate alıp ona göre B ve C planlarını çantada tutmak da öyle…
Kova burcundaki Ay tutulmasının hem bireysel yaşamlarımız hem de ülkemiz açısından, gerçek anlamda ihtiyacımız olan değişimleri ve hareketleri tetiklemesini canı gönülden dilerim…

Dr. Samiye Özbaş Soysal

© Astrokarmik. Tüm hakları Dr. Samiye Özbaş Soysal’a aittir. Hiç bir şekilde izin almadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.