Merkür retro hareketi nedir?

Merkür gezegenin normal yörüngesindeki hızından farklı hareket etmesi ve dünyadan bizim bakışımız ile sanki geri hareket ediyor olarak görünmesidir. Yılda 3-4 defa bu hareketini tekrarlar ve her defasında yaklaşık 3 hafta kadar sürer.

Genel olarak toplum tarafından en çok bilinen ve sık tekrarlandığı için en çok duyulan ve de en çok suçlanan retro olmasına rağmen aslında Güneş ve Ay hariç diğer gezegenlerin de geri hareketi vardır. Her geri hareket o gezegenin temsil ettiği konularda geriye çekilip, olaya yeni, farklı ve daha bütünsel bir pencereden bakma, vites küçültme, tekrar düşünme, tekrar değerlendirme ve hataları tespit etme, bu konularda hayatı biraz ağırdan alma fırsatı sunar.

Merkür Retroları bu fırsatı, algımız, bakış açımız, eğitsel konularımız, yazma, konuşma, iletişim halinde olma durumumuz, seyahatlerimiz, yakın çevrenizle olan ilişkilerimiz, bilgiyi alma ve verme süreciyle ilgili durumlarımız ve teknoloji ile bağlantımız noktasında sunuyor. Hangi burçta ise ana temaya bu burcun temsil ettiği konuları da ekleyecektir.

Bu dönemlere, “aranan suçlu bulundu” şeklinde yaklaşmak ve fırsatları bu bakış açısı ile görmek doğru olmaz. Olayların ardındaki anlama bakmayı, tedbirli olmayı ve öz irademizi kabullenmeyi becerememişsek olası riskler gerçekleşme şansı bulur.

Merkür retrolarının genel etkileri ile ilgili olası riskler:

Karar alma süreçlerinde gecikme, alınsa bile tekrar gözden geçirme ve değişiklik ihtiyacı duyma gibi durumlar yaşanabilir.

Elektronik aletlerde bozulmalar, bilgi akışında aksaklıklar, iletişimde ve anlaşmalarda zorlanmalar, yanlış anlaşılmalar, erteleme ve gecikmeler söz konusu olabilir. Bu dönem yanlış anlama, anlamama, üzerine alınıp kırılganlık gösterme, bilginin doğru akmaması, duyguların doğru ifade edilememesi gibi olaylar tecrübe edilebilir. Beklediğimiz haberlerde ve duymayı istediğimiz sözlerde gecikmeler yaşanabilir. Gelse bile istediğimiz şeyi ifade etmeyebilir.

Yolculuklar, iş ya da özel planlar bazı aksiliklerle buluşabilir…

Evimizdeki veya şahsi nitelikteki alet edevatımız, teknolojik aksamlar sorun çıkarabilir…

İşlerimiz alışık olduğumuz ya da ümit ettiğimizden daha ağır ve aksak ilerleyebilir.

Bir şeyleri kaybedebiliriz.

Unutkanlıkta da artış görünebilir.

Ticari konular ve eğitim teması da her zamankinden daha dikkat çekici ve pürüzlü olabilir.

Nasıl korunabiliriz bu dönemin risklerinden:

Eğer bir evraka imza atacaksak iki kere okumalıyız.

Elektronik aletlerle ilgili aksaklıklar yaşanabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

Yeni satın almalar konusunda acil bir durum söz konusu değil ise biraz beklemek ( retro düzelene kadar) elde edeceğimiz verimi ve memnuniyeti artıracaktır.

Mecbur kalmışsak da ihtiyacımıza hizmet edeceğinden ve kalitesinden emin olmaya çalışmalıyız.

Bu dönem karar verme mekanizmalarımız aksayacağından, ihtiyaç halinde artıları eksikleri bir araya getirip verimlilik, kalite, ihtiyaç gibi gerçek unsurları göz ardı etmeden hareket etmeliyiz.

Sezgisel algımıza mantık ve sağduyu katma ihtiyacını unutmamalıyız.

Uzun vadeli planlar, kontratlar ve kalıcı projeler için riskli denebilecek bir dönemde olduğumuzu aklımızdan çıkarmamalı ve her türlü ilk adım sayılabilecek girişimde her zamankinden temkinli ve tedbirli olmalıyız.

Erteleme şansınız olan konuları ise riski iyice azaltmak adına erteleyebilirsiniz.

Bir tedaviye başlayacaksanız etkiler ve yan etkileri konusunda bilgilendirildiğinizden emin olmalısınız.

Bir seyahate çıkacaksanız, rezervasyon, bilet, vize ve yol durumu konularının çift kontrolü gerekecektir.

Evrak ya da eşya transferlerinden güvenilir firmalarla çalışmak ve sıkı takibini yapmak olası kayıp ve gecikmelerin riskini azaltacaktır.

Bilgisayara, telefon v.b. elektronik aletlerdeki verilerinizi yedeklemeniz ve de korumaya almanız önemli olacaktır.

Nasıl faydalanabiliriz bu dönemin etkilerinden:

Başlangıçlardan ziyade eski çalışmaları toparlamak ve yarım kalan işleri kotarmak, inceleme araştırma işlerine vakit ayırmak için daha uygun olabilir bu retro süreci…

Sezgisel bir algı hakim olacağından buna ihtiyaç duyacağımız her türlü çalışma ve ruhsal temalı aktivitelerden fayda alabiliriz.

Psikolojik çözümlemeler, terapiler için de gayet uygun olabilir.

Kaybettiğimiz bir şeyi bulmak, eski faydaları tekrar ortaya çıkarmak için ideal olabilir.

Yazdığımız, çizdiğimiz, el becerisi gerektiren işlerimizdeki aksaklıkları tespit etmek ve pürüzlerden arındırmak için de elverişi olabilir.

Fazla eşya ve bilgilerden kurtulma için uygun bir dönemdir.