Satürn Oğlak Burcunda / Dersler – Sınavlar – Sonuçlar

Satürn Oğlak Burcunda

Satürn, 20 Aralık 2017 tarihinde Oğlak burcuna geçişi ile birlikte 17 Aralık 2020 ye kadar devam edecek yeni bir gündemi şekillendirecek her birimiz için. (Bu burçtan bir önceki geçişi Şubat-1988 ile Şubat-1991 arasındaydı.)
 
Bu süreçte Satürn’ün yapacağı birtakım açılar da oldukça kıymetli.
2 Nisan 2018 de Mars ile iki yılda bir olan geleneksel kavuşumunu gerçekleştirecek mesela😊Sonraki 2 yılın en çok uğraştıracak konuların altı çizilecek o tarihlerde.
2019 yılında da Neptün ile üçgen açısı etkili olacak. Ancak en can alıcı etkiler Ay düğümlerinin de Yengeç-Oğlak aksına geçişi ile birlikte yaşanacak. 2019 yılının büyük kısmında Satürn, Güney Ay düğümü ve Plüton Oğlak burcunda dans ediyor olacaklar. Bu dans dönem dönem yakınlaşan ve ses getiren nitelikte bir dans. (Zamanı gelince bunlardan bolca bahsedeceğiz)
 
SATÜRN deyince aklımıza geliveren kelimeler aslında pek çok kişi için can sıkıcı şeyler ifade ediyor. Hayatın sadece keyifli yanlarını yaşamayı isteyenler çoğunlukta. Hayatın amacının sadece mutlu olmak, daha çok şeye sahip olmak, daha az uğraşmak olduğunu düşüneler de öyle. Güzellikleri elde etmenin ve elde edilenin kalıcılığının çaba gerektirdiğini gözden kaçırıyoruz aslında çoğu zaman…
Satürn ile birlikte sorumluluklar, disipline olma ihtiyacı, zorunluluklar, kısıtlanmamıza vesile olan şeyler, düzenlenmesi ve de düzeltilmesi beklenen konular, ciddiyetle ele alınması gereken meseleler gibi şeyler gündeme gelince, doğal olarak konfor alanından çıkmak gerekiyor. Ve konforu kaybetmenin rahatsızlığı hissediliyor.
 
SATÜRN KARMANIN EFENDİSİ…
Sırf bunu duymak, bilmek bile bir hizaya gelme etkisi yaratıyor insanda😊 Öğrenmemiz gerekenleri karşımıza çıkarması, geliştirmemiz gerekenlerin altını çizmesi, hayatın akışını yavaşlatan ve tamam oldu ya da oldum artık demeyi zorlaştıran, bir kere değil her daim gayret göstermeyi gerektiren testleri tedirgin ediyor.
Öğrenmenin, olgunlaşmanın kapısını aralayan tesirler alıyoruz Satürn transitleri ile. Her daim farklı bir konuda ama hiç bitemeyecek sonsuz bir şekilde…
Engelleri aşmak çabası ve bunun için gösterilen sabır, ruhsal anlamda olgunlaşmaya ve hayata daha geniş bir idrakle bakmaya, realitemizin değişmesine vesile oluyor.
Zor işlerle uğraşmak bize çalışmanın ne demek olduğunu öğretiyor ve aynı zamanda bunu sevmemize de vesile oluyor.
Dersine çalışmama, ödev yapmama ve sınava girmeme şansı yok bu öğretmenin derslerinde 😊
 
Bu şekilde bakacak olursak aslında bizi yolunda gitmeyen bir şeyleri düzeltme, öz disiplin gerektiren taraflarımızın farkına varma fırsatı veriyor bizlere. Hayatımızın herhangi bir alanında daha önce atılmış olan temeli, görünür olan inşaatı sağlamlaştırma imkanı elde ediyoruz. Ama tabi ki öncelikle bu söylediğim şeylerin aslında bir fırsat olduğunu kabul etmek gerekiyor.
Önceki tecrübelerden ve yaşam öncesi deneyimlerden bize aktardığı duygular genel de bunun aksine, değişime direnç, korku, kaygı, kısıtlanmışlık, kuşkular, çekingenlik, duygusal baskı, blokaj, engellenme ve yetersizlik hissi şeklinde oluyor… Deneyimi olması gerektiği gibi yaşayanlarda yarattığı tesirler ise olgunluk, istikrar, ciddiyet, sorumluluk, disiplin, ihtiyat, dünyevi konularda bilgelik ve tecrübe oluyor.
Belki de biri olmadan diğeri ortaya çıkmıyor.

Satürn transitlerini dert olarak algılayan da var uzmanlaşma, büyüme, sorunları giderme fırsatı olarak değerlendirenler de… Ben her zaman dediğim gibi gelişim ve farkındalık imkanı sağlayan şeyleri, gitmem gereken yönde beni teşvik eden nitelikteki gökyüzü tesirlerini seviyorum.

SATÜRN ZODYAKTAKI TAM TURUNU YAKLAŞIK 29 YILDA ALIYOR. Doğal olarak da bir burçtaki ve haritalarımızdaki bir yaşam alanındaki seyahati 3 yıla yakın sürüyor. Yani bir konunun gündemi, biz Satürn üzerinden gelen dersin ne olduğunu anlayana kadar devam ediyor da diyebiliriz😊
Bir tam tur hayatın içindeki dönemlerin başlangıç ve bitişlerini vurgulu hale getiriyor. (Şubat 1988-Şubat 1991 arasında doğanlar için bu süreç böyle bir şey. Ocak 1959-Ocak 1962 arasında doğanlar da bu dönemde Satürn döngüsü yaşayacaklar)

Bu süreçte Satürn OĞLAK BURCUNDAKİ TEMALARI VE HARİTANIZDAKİ İLGİLİ ALANLARI gündeme taşıyacak. Yeni bir ders konusu, yeni sorumluluklar, yeni sınavlar önümüze gelecek. Satürn’ün teorik nitelikteki bir bilgi ile işi yok. Öğrenmiş ya da zaten biliyor olduğumuzu varsaydığımız konuların pratikte nasıl bir uygulayıcısı olduğumuzu göstermemiz gereken durumları bize taşıyor.  Bilmenin sorumluluğunu ve uygulamadaki istikrarımızı göstereceğimiz deneyimler yaşanıyor…Öğrendiğimiz ve sınavına girdiğimiz konular dönem dönem değişim gösteriyor. Baki olan ise öğrencilik teması

Satürn’den alacağımız dersin etkinliği ve bizde yaratacağı olumlu tesirler tamamen bize bağlı diyebilirim. O bize bazı konularda neler yapmamız gerektiğini gösterip kararlar aldırıyor. Biz alamamışsak bunu mecburi bir noktaya taşıyor. Daha gerçekçi olmamızı sağlıyor. Biz olamamışsak gerçekler yüzümüze tokat gibi çarpılıyor. Hayatımızda aşırı olan şeyleri ölçülü hale getiriyor. Eğer becerememişsek yokluğunu tattırıyor. Sınırları gösteriyor.
Bu sürecin etkilerini doğru okumak adına içinizde kendi haritasındaki gezegen yerleşimlerini bilenleriniz varsa bilin ki konu değişiyor gibi görünse bile ana kaynak Satürn’ün haritalarınızdaki ana temasıdır. Kişinin doğum haritasındaki Satürn ne kadar zorlayıcı ise transitlerin etkisi de o kadar yoğun hissediliyor günlük hayatın içinde.
 
SATÜRN OĞLAK BURCUNDA
Bu yerleşimde Satürn işaret ettiği konuları çok daha net ifade etme şansı buluyor. Yönetici olduğu bu burçta çok daha rahat ediyor. 
• Disiplin sağlamak, görev bilinci ile hareket edebilmek,
yeri geldiğinde itaat edebilmek,
sorumlulukları alıp yerine getirebilmek,
zamanı yönetebilmek,
uzun vadeli düşünebilmek,
planlı programlı olabilmek,
önünü görebilmek,
vizyon ile hareket edebilmek v.b. şeyler söz konusu olduğunda Oğlak burcu desteğini sonuna kadar veriyor.
• Bu süreç, kuralların kolaylıkla kabul görmesi, yönetim ve organizasyon adına gereken çabayı gösterebilmek, bir düzen inşa edebilmek, başarıya götürecek uzun vadeli ve kalıcı planlar yapabilmek açısından önümüzdeki tablo daha net olacak.
• Eskiye ve geleneksel olana dair inanç ve saygı çok daha yüksek olacak.
• Hayatın gerçekçi bakış açısı ile değerlendirilmesi adına deneyimler yaşanacak.
• Gelişim, farkındalık, derinlik ve değişiklik ihtiyacı adına yapılan birikimler somut bir kazanca dönüşsün adına olan ihtiyacımız artacak.
• Ayaklarımız yere sağlam bassın, kendimize yetelim, bu halimiz dışarıdan net bir şekilde fark edilsin isteği duyacağız.
• Başarının motivasyonu, mevcut elimizdekini daha işe yarar bir şekilde değerlendirmeye yönlendirecek.
• Elimindekinden başarı gelmeyecekse de bunu fark edip daha fazlasını getirecek alanlarda yeni binalar inşa etme, yeni tohumlar atma, binaları sağlamlaştırma zamanı olacak.
• Yaptığımız iş ile, geldiğimiz nokta ile, elde ettiklerimizle, toplumdaki duruşumuzla saygı görmek isteği baskın olacak.
Ve tabi ki bunlara hizmet edecek planların içinde yer alacağız. 😊
 
Takdir alacağımız, emeklerimizin karşılığını göreceğimiz, bizi olgunlaştıracak şeyler için kolları sıvama ve üzerimize düşeni yapma, çalışma ve hedef belirleyip o yolda kararlılıkla ve istikrarla yürüme zamanı olacak bu süreç. Herkes bu etkileri başka bir yaşam alanında deneyimleyecek.
Aslında hepimize iyi gelecek bu süreçte Satürn’ün üzerimizde yaratacağı tesirler.
 
Satürn zaten her daim bu yukarıda bahsettiğim şeyleri işaret ediyor ancak bu kez bu dersi konuya çok hakim bir öğretmenden aldığınızı düşünün. Yani nasıl öğreteceğini çok iyi bildiği için motivasyon artıran bir tesiri olacak üzerimizde.
 
Satürn hangi konuları tetikliyorsa orada bize sınırlarımızı hatırlatıyor. Bu süreçte sınırlar net ve kabul edilir ölçülerde olacak. Eğer o sınırlara riayet edersek neler elde edeceğimizi de bize gösterecek. Motivasyon netlikten kaynaklanıyor anlayacağınız.
 
Satürn ile gelen her ne ise çaba gerektiriyor. İşte Oğlak burcunda iken bu çaba gönüllü olarak gösteriliyor ve istikrar içeriyor. Ve doğal olarak da tatmin veren sonuçlarla buluşuyor.
Bize daha fazla hizmet edecek yeni kurallar, prensipler ve düzenler oluşuyor. Bunları yapmanın gerekliliği kadar hevesi de oluyor.
2014 sonundan bu yana aslında bilgiyi, deneyimi, daha geniş bir pencereden bakmaya hizmet edecek destekler ve rehberlikler elde ettik. Aslında sınırlara, düzen ve başarı anlayışına, uzun vadeli planlarımıza, hayattan ne beklediğimize, başarı tanımımıza, gelecek için içinde olmayı istediğimiz resmin ne olduğuna, ileride nerede olmak istediğimize bakış açımız yeniden şekillendi ve aslında bir anlamda biraz genişledi.
ŞİMDİ O GENİŞ BAKIŞ AÇISI EŞLİĞİNDE HAREKETE GEÇME, YÜRÜYECEĞİMİZ YOLUN TAŞLARINI DÖŞEME YA DA EĞER BU TAŞLARI DÖŞEME İŞİNİ ZATEN YAPMIŞSANIZ BAŞARI GARANTİLİ ADIMLAR ATMA ZAMANI.

Bu süreçte 2018 yılı, güç ve kuvvet toplama, dirayetli durabilme, elimizi kuvvetlendirme, mücadele isteyen çabaların alt yapısını yapma, zor denilebilecek yıkım ve yeniden temel atma çalışmalarına girişme, öz disiplin ve otokontrol geliştirme, sınavı ve öğrenilecek dersi ciddiye almayı öğrenme adına kıymetli olacak. Aslında genel itibariyle 2018, 2019 için gereken hazırlıkları tamamlama, yakıt ve yiyecek ikmali yapma, bilmediklerimizi öğrenme, eksiklerimizi gözden geçirip neyle karşı karşıya olduğumuzu fark etme zamanı olacak. Zira zaten 2008 yılından bu yana Oğlak burcunda seyreden Plüton ve Kasım 2018 sonrasında Oğlak burcunda ilerleyecek olan Güney Ay düğümü 2019 yılında Voltranı oluşturacak:)

Hedefte ne varsa, o hedefi gerçekleştirmek adına tüm silahlar bir arada olacak adeta. Bu üç göstergenin işbirliği, güç, hiyerarşi, otorite adına karanlık tarafların ortaya çıkışını kolaylaştırıcı bir etki de yaratacak ne yazık ki.
Bir şeyler yıkılıp yeniden yapılacak. Ve biz eğer yıkmak konusunda korkak davranmış ya da direnmişsek ya da yeniden yapmak adına elimizde somut bir planımız yoksa, hayat bunları bizim adımıza yapacak.
O zaman inisiyatif hala bizdeyken olgun, mantıklı, ne istediğini bilen ve bu konuda elinden geleni yapmayı kabul eden, sorumluluklarını görüp alabilen, kendi hayatının planlamasını yapabilen bireyler olabilmek dileğiyle…
 
Ülkemiz açısından Satürn’ün Oğlak burcu geçişi ise gerçek anlamda düzen değişimi, yönetim anlayışı, biçimi açısından bir şeylerin yeniden yapılanması adına kıymetli olacak. Bu konuda daha detaylı yorumlarımı ve burç bazlı olarak bu dönemin etkilerini ilerleyen günlerde sizlerle ayrıca paylaşacağım.
İlerisi için bir fikir vermesi adına;
9.1.2019 Güneş tutulması
2.7.2019 Güneş tutulması**
17.7.2019 Ay tutulması**
26.12.2019 Güneş Tutulması
10.1.2020 Ay tutulması**(en önemli Satürn Plüton kavuşumu burada oluyor) da hep bu etkiler altında meydana gelecek.
 
Gönlünüzdeki tüm güzellikler hep sizinle olsun…
Hayrınıza olana da gönlünüz razı olsun
 
Sevgilerimle

Samiye Özbaş Soysal

Not:
Satürn Plüton ve Güney Ay düğümü için Oğlak burcunda kavuşumlarının tam kesinleşme tarihleri ise şu şekilde:
Plüton GAD: 4.4.2019 (en son kavuşum 22.8.2002)
Satürn-GAD:30.4.2019; 4.7.2019; 28.9.2019 (en son kavuşum 23.10.2007) 21 ekim 2007 Türk seçmeni, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören anayasa değişikliği paketinin halkoyuna sunulmasıyla , halk oylaması için sandık başına gitti.
Satürn-Plüton:12.1.2020 (en son kavuşum 8.11.1982) 7 Kasım 1982 de Anayasa değişikliği yapıldı ve kabul edildi.