< Ana sayfa 09 Eylül 2015, Çarşamba

Başak Burcunda Güneş Tutulması

Kategori: Yazılar-Makaleler
Paylaş
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google+'ta paylaş Blogger'da paylaş E-posta ile paylaş

BAŞAK BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI

Gündemi yoğun ve zor bir ayın içindeyiz. Bu Pazar günü bir Güneş tutulması olacak ve ayın son günlerinde de bir Ay tutulması gerçekleşecek. Yani her tutulma mevsiminde olduğu gibi gergin günlerin içinde olduğumuz aşikar.
Tutulma zamanları hareketliliğin arttığı ve olayların hızlandığı dönemler. Net ve görünür olayları işaret ediyorlar bizlere. Bu da doğal olarak olumlu ya da olumsuz anlamda bazı tesirler aldığımızı gösteriyor. Stres artıyor. Dönüm noktası dediğimiz gelişmeler yaşanıyor. Birilerini hayatında kadersel olaylar tetikleniyor. Direkt bizi etkilemese bile dolaylı olarak etkilerini iliklerimize kadar hissediyoruz. Yaşamsal olarak amaca hizmet eden, bazı durumlarda sadece kişileri değil kitleleri, coğrafyaları etkileyen, harekete geçiren, uyandıran etkiler söz konusudur tutulma dönemlerinde.

ASTROLOJİK AÇIDAN BAKARSAK;
Güneş tutulmaları yeniaylar ile birlikte gerçekleşiyor.  Ay’ın yörüngedeki hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve Ay’ın Güneş’i tümüyle ya da kısmen örtmesi sonucunda meydana geliyor. Ay düğümleri ile temas halinde oluyor. Bu temas Güney Ay düğümüyle gerçekleşmişse Güney serisinden, Kuzey Ay düğümü ile oluyorsa da Kuzey serisinden bir tutulma oluyor.
İşin içine ay düğümleri girdiğinden burada tetiklenen olaylar çok daha kadersel nitelikte oluyor. Etkileri de ilerleyen döneme, zamana yayılmış biçimde ortaya çıkıyor. Bu tesirler bazen ilerleyen dönemlerde olacak bir olay için bir tohum atılması şeklinde olabiliyor. Bazen de direkt bir olayı, bir sonucu da hızlıca beraberinde getirebiliyor.
13 Eylül 2015 Pazar günü Ankara’ya göre saat 09:41 de 20 dakika 10 derece Başak burcunda bir Güneş tutulması meydana gelecek. . Kabul edilen tesir süresi Güneş tutulmaları için yaklaşık 1 yıl süreyi kapsıyor. En yoğun biçimde de etkileri, bir sonraki tutulma mevsimine ( 6 ay sonra- şu an için Mart 2016 tutulma perioduna kadar) kadar ki sürede görünüyor. Bu süreler tutulmanın ne kadar sürdüğü ile de doğru orantılı olarak artabiliyor.
Bu kez Türkiye saati ile tutulmanın gözlemlenebilirliği 07:40 itibariyle başlayacak, 09:52 de  maksimum görünür olacak ve 12:05 e kadar devam edecek. Türkiye’den gözlemlenmeyecek. ( Güney Afrika, Atlantik ve Hint Okyanusu ile Antarktikadan gözlemlenecek)
Bir başlatma, yenilik ve değişim yaratma ve yeni temeller atma etkisi oluşturacak. Harekete geçemediğimiz konularda adım atma dürtüsü verecek. Ya da bizim ya da sevdiklerimizin alacağı tesirler neticesinde adım atmaya değişim yaratmaya bir şekilde mecbur bırakacak.
Her zaman dediğim ve tüm önemli gökyüzü olaylarında olduğu gibi, bu tutulma da,  yine derin uykulardan uyandırıcı, farkındalık yaratıcı, yaşam planımızda ilerlemek adına güçlendirici, karar verdirici ya da bir karar veremediysek kadersel sistemin çarklarını bizim için çalıştırıcı biçimde etki sunacak bizlere.
Güneş tutulmalarının,  haber getiren, sonuç doğuran,  ivme kazandıran niteliği mevcut… Hız, ne yöne olursa olsun artacak.  İyi gibi görünenin de kötü gibi imaj yaratanın da oluşu hızlanıyor. Zemini zaten hazırlanmış olan tetikleniveriyor.
Bu nedenle özellikle bu tarihlere yakın olan olaylara, hayatınıza giren insanlara, hayatınızdan çıkan değerlere, aldığınız haberlere, duyduklarınıza, gelen tekliflere, bitiveren anlaşmalara, başlangıç ve sonuçlara, tesadüfen gördüklerinize,  karşınıza çıkıverenlere özellikle dikkat etmekte fayda var. Bu kez yeniay niyetleri sizin kontrolünüz dışında karşınıza çıkabilir.

UNUTMAMAKTA FAYDA VAR;
Tutulmalar bazen hep kaçtığımız, kaçındığımız, nasıl yapacağımızı, nasıl adapte  olacağımızı hiç bilmediğimiz, belki de olmasın diye uzun zamanlar direndiğimiz, kendi kendimize engeller koyduğumuz, o hayali engellere gönülden inandığımız, asla yapamam dediğimiz şeyleri önümüze getirebiliyor.

GÜNEŞ TUTULMASI BU KEZ BAŞAK BURCUNDA OLACAK.
Ana hatlarıyla hepimizde oluşturacağı tesirler şu çerçevede olacak:
Hizmet içerikli çalışmalar, araştırma ve inceleme içerikli şeyler, düzen kurma ve bozuk olanı düzene sokma ile alakalı meseleler, detaylı, dikkat ve gayret isteyen işler, hijyen, sağlık ve şifa konulu durumlar ve bu amaçla atılması gereken adımlar, çalışan kesimi ilgilendiren olaylar, günlük rutinlerimiz ve alışkanlıklarımızla alakalı olan meseleler, hizmet kademesindekileri ilgilendiren durumlar…

BİREYSEL OLARAK YAŞAMLARIMIZA ETKİSİ NASIL OLABİLİR?
Yeni bir iş ortamına, yeni bir göreve başlamak,  zihinsel becerilerimizi ortaya koyacağımız işlere girişmek, öğrenme, bilgi alış verişleri adına bir şeylere niyet etmek, bir eğitime başlamak, yeni bir tedaviye,  diyet ya da egzersiz programına dahil olmak,  yaşam alanımızı temizleme, derleme, toparlama, düzen inşa etme adına yol almak, detaylara bakmamıza sebep olacak şeylere adım atmak, gereksiz olan maddesel ve duygusal yüklerden kurtulmak, hayatımıza ve rutinlerimize yeni planlar katmak,  fayda sağlamak ve işe yarar şeyler üretmek adına sorumluluk almak, bunlar adına belki de bir takım sorgulamalar yapmak, neden sonuç ilişkileri tespit edip harekete geçmek, “kime ve neye yarar sağlayabilirim, yaşamı nasıl daha pratik hale getirebilirim” gibi sorulara cevap aramak, ayrılmaz bir parçamız haline gelmiş, hayatımızın temel taşı yerine koyduğumuz prensiplerimizi gözden geçirmek, hem fiziksel açıdan hem de iş listesi konusunda bir arınma yaratmak, yenilere yer açmak açısından fırsat niteliğinde bir dönem olabilir.
Eğer niyetiniz işlerinizi çoğaltmak ise bu dönemi bu konuda bir girişim, tanıtım ve ilan ya da yeni bir başvuru ile değerlendirebilirsiniz. Hayatınızdaki bazı şeyleri değiştirmek, yenilikler ve farklılık katmak isteğiniz varsa, yeniay ile birlikte buna fırsat yaratma şansını da bulabileceksiniz.
Bu etki altındayken başlanan işlerin, atılan adımların ancak ayakları yere basan ve dikkatlice üzerinde çalışılmış, kontrol edilmiş, temkinli davranılmış nitelikte olanları devamlılık gösterecek.

OLAYLARA GERÇEKÇİ TARAFINDAN BAKMA VE DEĞİŞMESİ GEREKEN HER NE İSE BUNUN İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMA ZAMANINDAYIZ…

Yani bu kez karşımıza çıkacak başlangıç fırsatı bizim üzerinde “titizlikle çalışmamız” sayesinde “faydaya” dönüşecek.  Hatta bu kez karşımıza bir başlangıç fırsatının çıkmasını beklemekten ziyade “işini şansa bırakma kendi fırsatını dişinle tırnağınla kendin yarat” diyor gökyüzü.
“Riskleri hesapla, hata payını düşürmek için aklını ve mantığını kullan, detaylara bakmayı bil ve ayrıntılardaki anlamları görmeye çalış, hedefin her ne ise onun uğruna yılmadan çalışmaya”  devam et diye ekliyor.
Yani bu kez tutulma bize, bu taze enerji ile kalkacağımız işlerde çok çalışıp yorulacağımızı ancak eğer çalışmaya devam etmişsek kazançlı çıkacağımızı gösteriyor.
Daha önceki hatalardan korkma değil de dersini alma, geçmişin çabalarını geleceğe merdiven yapma zamanıdır bu.
Hata yapma ya da onaylanmama kaygısı sebebiyle atılması gereken adımları geciktirme durumuna dikkat! Bu kez bu kaygıyla ya yüzleşeceğiz ya da yüzleşmek zorunda kalacağız.
Nelere ne kadar emek sarf ettik ve karşılığında neler elde ettik diye sorgulama zamanı bu.
Bu sorgulama sırasında objektif kalabilmek ve hata odaklı değil de çözüm odaklı kalabilmek de çok kıymetli.
Bir çırpıda rahatlıkla eleştirdiğimiz durumları “eleştirilmeyecek” hale getirmek adına ne yaptık ve neler yapabilirdik diye bakma dönemindeyiz…
Eleştiri oklarından herkes ve her şey nasibini alacak eğer biz objektif kalmayı becerememişsek ve kusurlu olan şeyi sarıp sarmalamak yerine üzerimizden atmaya kalkmışsak. 
İğneyi kendine batırdıktan sonra çuvaldızı başkasına diyen güzel sözümüzü hatırlama zamanındayız.

Peki bu arada tutulma haritasında etkili olan diğer gökyüzü vurgularının katkısı nasıl olacak bir de ona bakalım:
TUTULMANIN YÖNETİCİSİ MERKÜR TERAZİ BURCUNDA;
Uranüs ile karşıt ve Plüton ile kare açıda. Uzlaşma adına atılması gereken adımlar var ancak bu öyle arzulandığı kadar kolay olmayacak diyor tutulma haritası. Ani ve radikal kararlardan kaçınmak, yargılardan, fevri tepki ve ifadelerden uzak durmak gerekecek.
SUSMAK İLE HAYKIRARAK SESİNİ DUYURMAK ARASINDAKİ ASIL ETKİLİ OLAN YÖNTEMLERİ GÖRMEMİZ GEREKECEK. Fikrini aklıselim bir şekilde ifade etmek çıkış yollarını ortaya çıkaracak. İsyanlar, güç savaşlarına girmek,  haklı olduğunu kabul ettirmek adına yapılan baskılar, manipülasyonlar, gizli kapaklı dönen planlar içinde yer almak, ezilmemek adına ezmek, canım yandı diye can yakmaya kalkmak bu tutulmanın en önemli tuzaklarından olacak. 
Her duyduğuna hemen inanmadan kendi yargı mekanizmamızı çalıştırmak, keskin karar ve kelimeler yerine uzlaşmacı olanlarını tercih etmek, diplomasi adına yeri geldiğinde tavizler verebilmek her zamankinden önemli olacak. 
Haklı olmak ve gücümüzü ispatlamak, bir şeylerin öcünü almak ile denge ve huzur içinde hep birlikte mutlu bir şekilde ele ele ilerleyebilmek arasında bir tercih yapma imkanı çıkacak karşımıza.
Yaraların yeni yaralar açarak sarılmayacağını görebilmek önemli olacak. Özellikle dil yaralarının ve tabi ki harekete yansıyan tepkilerimizin. Şiddetin her türlüsünün zararı büyük olacak.

TUTULMA HARİTASINDA JÜPİTER NEPTÜN KARŞIT AÇIDA OLACAK.
Bunun etkisi, hayatımızın mücadele isteyen konularında direncimizin azalması, özellikle inanç temelli konularda zarar yaratan etkilere açık olma hali, sorunların üstesinden gelecek iradeyi göstermekte zorlanma, sorunları görmekte zorlanma, yüzleşmekten kaçma gibi riskler söz konusu. Bu etki, tutulma dönemi ile birlikte girişilebilecek finansal şeylerin de her zamankinden riskli olacağını, inandığımız şeyin doğruluğunu sorgulama ihtiyacının artacağını işaret ediyor. Kime ve neye gerçek anlamda inanacağımızı bilememe durumu yaşanabilir. Neyin gerçek neyin illüzyon olduğunu tespit etmekte zorlanma, adaletin sağlanmasının aksayabileceğini de düşündürüyor. Maneviyatın güçlenebileceği ancak gerçeklikten de kopmamamız gereken günlerdeyiz.

TUTULMA TOPRAK ELEMENTİNDE OLACAK.
Bunun etkisi piyasaları, iş dünyasını ve finansal alanlarda yaşanabilecek olası sorunları işaret ediyor. Yerleşik düzen ve devam eden maddesel standartların değişmek zorunda kalmasını, tutulma sonrası dönemde hem toplumsal hem de bireysel olarak bütçe sorunları açısından yeni düzenlemeler yapmayı gerektirecek gelişmelerin yaşanabileceğini işaret ediyor.

TUTULMA DEĞİŞKEN BİR BURÇTA OLACAK.
Bunun etkisi ise, emekçileri ilgilendiren durumlara, hastalıklara, din, inanç ve eğitim içerikli konularda sorunlara, seyahatlerde olabilecek problemlere, deniz ve kıyılarda gerçekleşecek kazalara işaret edebiliyor.

TUTULMA DENEBOLA SABİT YILDIZI İLE KAVUŞUM HALİNDE GERÇEKLEŞİYOR.
Vivian Robson’un sabit yıldızlar kitabında yer aldığı şekliyle, Ptolemy’ye göre Denebola, hatalı kararlara, umutsuzluktan kaynaklanan sorunlara, öfkeye sebep olan yüksek duygusal durumlara, hizmet eden, çalışan, üreten, üniformalı olan kişileri ilgilendiren kayıplara, iç karmaşa ve kavgalara işaret ediyor. Ki ne yazık ki, tutulma öncesi dönemde zaten bunu çok yakından ve endişesini yaşadığımız nitelikte hissetmeye başladık. O zaman bilinçli davranmak ve “dürtülere” değil de “akla” uygun hareket etmek kıymetli olacak bu tutulma dönemi ile birlikte.

TUTULMA SAROS SERİLERİNE GÖRE 18 KUZEY SERİSİNDEN BİR TUTULMA…
Bernadette Brady’nin The Eagle and the Lark adlı kitabında bu serinin etkisi pek keyif verici şeylerle birlikte anılmamış. Yüksek tansiyona ve bunun diyetini ödeme ile bağlantılı şeylere,  çok fazla efor harcamayı gerektiren olaylara ve buna bağlı gelişebilecek kaza ve hastalıklara işaret ediyor. Korku, kaygı ve endişe hallerine, obsesif ve takıntılı ruh hallerine de dikkat çekiliyor.

TUTULMA KİRON İLE KARŞITLIK HALİNDE GERÇEKLEŞECEK;
Balık burcundaki seyrine devam eden Kiron’un  bu dönemde en çok dikkat çeken temaları göze batacak nitelikte tetiklenecek. Yani sevgi temelli yaraların açılmasına ve açılmış eski yaraların tekrar can yakmasına vesile olabilir. Özellikle şu içinde bulunduğumuz günlerde, olan ve olmasından endişe ettiğimiz olayların ortasındayken,  yüreklerdeki sevgiyi ortaya çıkarmanın, sevginin en onmaz yaraları bile şifalandıracağını hatırlamanın önemli olduğunu bizlere işaret ediyor tutulma haritası. Sevginin şarta bağlı ve maddesel bir şeye endeksli olmadığını, sonsuz olduğunu ve herkese yeteceğini kabul etmek kıymetli olacak. Farklılıkların bir potada erimesi ve fayda sağlayan ve iyileştiren nitelikte bir duyguda birleşmesi halini işaret ediyor tutulmanın etkileri.

T.C. HARİTASININ 4. EVİNDE GERÇEKLEŞECEK TUTULMA.
Yönetimi ve idareci olan kişileri ilgilendiren ve ülkenin refahı ve huzuru adına ortaya çıkan şanssızlıklara, toplumsal kademeler arasındaki olumsuz duyguların artışına, önemli kişilerle alakalı sorunlara, itibar kayıplarına, tarım ve madencilik ile alakalı sorunlara, vatan bayrak ve milliyetçilik ile ilgili temaların yükselişine işaret ediyor.

KISACA TOPARLAYACAK OLURSAK,
Bugünler olayların pozitif taraflarını görebilmeyi zorlaştırıyor ne yazık ki.  Bir şeylerin artık değişmesi ve yeni bir düzen kurulması, hataların düzeltilmesi, bazı şeylerin telafi edilmesi ihtiyacı yüksek olacak. “Durmak istemiyorum artık elimden gelen ne varsa yapmalıyım” dedirtecek bizlere. Uykudan uyanmış ve çalışıp çabalamaya hazır bir tuh hali bu. Yani görevini sabırsızlıkla bekleyen bir görev adamının bekleyişi gibi bir durum söz konusu. Birileri artık ne yapacağımı söylese de yapsam sabırsızlığı ve beklentisi. Bu “sabırsızlık” kısmı asıl kilit nokta. Öfke ve agresyon kontrolünü, esnek kalabilmeyi becermek her zamankinden çok gayret gerektiriyor. Plansız, “ne fayda sağlar” diye düşünmeden yapılan hareketlerin olası zararını unutmayıp, çabamızın işe yaraması için dürtüsel olan şeylerden kaçınmak ve aklımızı kullanmak kıymetli olacak.
İçinde bulunduğu durumu kendi iradesi ile görebilen, hırsına zeka ve pratiklik katabilen, iyiliğe hizmet edecek şekilde nefsini kontrol edebilen, inancını yitirmeyen, başka inançları da anlamaya gayret eden kişilerin gerçek anlamda kazanan olacağını, emeklerinin karşılık bulacağını işaret ediyor gökyüzü.

Tutulmanın hem ülkemiz hem de kişisel olarak bizlerin yaşamlarında güzelliklere vesile olacak başlangıçlar getirmesini gönülden dilerim.

 Dr.Samiye Özbaş Soysal


 9.9.2015
 
Arama kutusu


AstroKarmik

Dr.Samiye Özbaş Soysal
Dr.Samiye Özbaş Soysal

Hakkımda Astrolojik Danışmanlık için İletişim
Beni sosyal medyada Facebook ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz.
Haftanın gökyüzü olayları

Regresyon için...

Canan Soysal

0551907 20 72

 

 
Ayın sözü
Herkesin evrensel sevginin "bir başka" parçasını oluşturduğunu ve ancak bir arada ve dengede kalabilmişsek o sevginin "gerçeğe" dönüştüğünü gördükçe büyüyoruz... Samiye Özbaş Soysal
 
Öneri kitap
Ruhsal Büyüme

Bu kitap, kim olduğunuz, neden burada bulunduğunuz, buraya ne yapmaya geldiğiniz hakkında çok şey bilmeyi isteyenlere ruhsal büyüme yolunda bir sonraki adımı sunmaktadır. 

SANAYA ROMAN

 
Günün Melek Kartı
Numeroloji