< Ana sayfa 16 Nisan 2016, Cumartesi

Mars Retrosu ve Etkileri

Kategori: Yazılar-Makaleler
Paylaş
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google+'ta paylaş Blogger'da paylaş E-posta ile paylaş
Mars, 17 Nisan 2016 tarihinde 8 derece 54 dakika Yay burcunda ger hareketine başlayacak. İlerleyen dönemlerde 27 Mayıs tarihinde Akrep burcuna geri dönecek. 30 Haziran’da geri hareketinin bitmesinin ardından 2 Ağustos da tekrar Yay burcuna geçiş yapacak. Devamında da Ağustos ayının ikinci yarısında zorlu bir takım açıları; Neptün karesi ve Satürn kavuşumu kesinleşecek. Bu ikisi arasındaki kare açıyı tetiklemiş olacak. 

MARS ZODYAKTAKİ TAM TURUNU yaklaşık 2 yılda alıyor ve yine yaklaşık 2 yılda bir yaklaşık 2,5 ay süren bir geri hareketi oluyor. 

MARS GENEL OLARAK;
mücadele gücümüzü, 
bunun kalitesini, 
neye ne kadar çaba sarf ettiğimizi ve enerjimizi nereye aktardığımızı, 
dayanıklılığımızı, 
neyin bizi motive ettiğini, 
kendimizi ifade etmek için neleri kendimize araç edindiğimizi, 
özgüveni, iradeyi, kararlılığı, 
rekabet ve mücadele gerektiren durumlardaki tavrımızı, 
anlaşmazlıklar söz konusu olduğundaki tepkimizi işaret eden gökyüzün savaş gezegeni…

6 MART 2016 TARİHİNDEN BU YANA YAY BURCUNDA SEYREDİYOR…  Bu süreç daha önce de yorumlarımda paylaştığım gibi aslında enerjimizi neye yönlendireceğimizi bilemediğimiz şekilde geçiyor. Mars Yay burcu geçişleri neye odaklanacağımızı tam olarak tespit edemediğimiz, ancak pek çok şeyi yapabileceğimize dair inançla dolup taştığımız dönemler. MÜCADELEYİ MACERA İLE EŞ ANLAMLI OLARAK KABUL ETTİĞİMİZ, özgürlük ve inanç adına verilen mücadelelerde bir artışın gözlemlendiği süreçler.

Mars’ın bu süreçteki dispozitörü olan Jüpiter de Başak burcundaki geri hareketine devam ediyor. Yani aslında İLERLEME KAYDETMEK VE BİRDEN OK GİBİ FIRLAMAK NİYETİNDE OLDUĞUMUZ İŞLERDE ZATEN BİR MİKTAR HIZ KAYBETMİŞ VE VERİM DÜŞÜKLÜĞÜ YAŞIYOR İDİK. Bu etkiler retro ile birlikte daha da belirginleşecek. 27 Mayıs- 2 Ağustos arasında Mars’ın yönetici olduğu Akrep burcuna dönüşünde de aslında bazı eski aksiyonların sonuçlarını alma, yarım kalan işleri tamamlama, odaklandığımız amaçları tekrar bir gözden geçirme ve bazı şeyleri revize etme imkanı olacak.  

PEKİ MARS’IN GERİ HAREKETLERİ GENEL OLARAK NELERİ İFADE EDER, tıbbi anlamdaki tabiri ile yan etkileri nelerdir?

Genel itibariyle;
Karar mekanizmalarında
Harekete geçme enerjisinde, motivasyonda
Enerjiyi dengeli kullanma halinde sorunlar;
Fiziksel anlamda da gücün yeteri kadar yerinde olmaması, 
Olumsuz olan tepkilerin artışı, 
Uyum ve iş birliği konularında zorlanma,
Cesaret gösterebilme, yeri geldiğinde bir şeylerin mücadelesini verebilme, başlangıçlara niyet edebilme, sabır gösterebilme, hırsları kontrol edebilme v.b. konularda bir takım aksaklıklar yaşanabilir. 

Yay burcundaki geçişi sırasında en çok hedefte olan konular ise, inançlarımız, dini konulara yaklaşımlar, gerçeklere bakış açımız, bilgimiz, özgürlük ve adalet anlayışımız ve de ruhsal yolculuğumuzun niteliği çerçevesinde olacak.

Bu süreçte hızımız muhtemelen azalacak.
Fiziksel güçsüzlük ve yorgunluklar belirginleşecek.
Aksiyon almakta ve hızlıca çözüm üretmekte zorlanmalar yaşanacak.
Sabırsızlıklar ve esnekliğin azalmasına bağlı ölçüsüz agresyonlar dikkat çekecek.
Acele ile alınan kararlar ve kör cesaretler negatif sonuçlara zemin hazırlayacak.
Çatışmalı ve çekişmeleri durumlar her zamankinden yorucu olacak.
Kazalara ve sakarlıklara meyil ve bu konulardaki riskler temkin gerektirecek.
Hırsların kontrolü özellikle önem kazanacak.
Kanamalı durumlar, yanıklar ve cerrahi ile alakalı durumlarda artış ve bunlarla bağlantılı risklerin daha bir görünür olması söz konusu olacak.
Rekabet gerektiren durumlarda adaletten şaşma ve elde edilenin taraflara fayda sağlamaması ve uzlaşma sağlamakta da zorlanma görünecek.
Savunma ve saldırı içerikli şeyler, haklı haksız savaşları ya da mücadeleli durumlarda, kişiler enerjilerini doğru şekilde ifade edemediğinden yanlış anlaşılmalara ve zararlara sebebiyet verecek.
Çok kazançlı çıkmayı düşündüğümüz bir sert çıkış misliyle karşılık bulabilecek. 
Geri çekilmek zorunda kalacağız belki de.
İntikam hisleri, öfke ve nefret içerikli yaklaşımlar ve tepkiler çok daha rahat ifade edilir olacak. Bunları kusarcasına dışarıya akıtanlar enerjinizi sömürebilecek.
Mücadelenin hem günlük hayatın içinde olanı, hem mesleki açıdan yapılanı, fikir savaşı şeklinde gerçekleşeni, hem de gerçek manada hukuksal boyutta verilenleri açısından zorlayıcı bir dönem olacak.
Bu tarz şeylerin yenilerine niyet etmek için elverişli olamayacak ancak eskilerinin tekrar masaya yatırılması için, daha önce vicdani olarak yaralar açanlarını tekrar değerlendirmek için uygun olacak. Yani yeni açılan davaları değil de temyize gidilenleri açısından imkanlar doğacak.
İnançlar adına verilen mücadeleler amacından sapabilecek.
Dini konulardaki yozlaşmaya işaret eden örneklerde artış söz konusu olabilecek.
Satürn Yay burcu geçişi ile alakalı olarak bu tarz yorumlarımı daha önce sizlerle paylaşmıştım.  Şimdi Mars da benzer konuları tetiklerken her ikisi de retro olacak. Sap ile saman, gerçek ve safsata birbirinden ayrılsın  diye uç örnekler bolca göze batacak.

Bu bahar dönemini her zamankinden daha yorgun geçirme, her zamankinden daha çok uykuya ihtiyaç duyma, miskinleşme, elimizin kolumuzun kalkmaması gibi şeyler de dikkat çekebilir.

Marsın başlatıcı nitelikteki etkisi düşünülünce de bu süreç yeni atılımlardan ziyade zaten devam eden, yarım kalmış, başlanmış ancak gerisi getirilememiş, bir heves girişilmiş ancak gerisi gelmemiş her türlü iş için uygun olacaktır. Yani kısacası eskide kalmış gayret ve heveslerimiz tekrar canlanabilir.


Bu dönemin en yorucu etkilerinden biri ise dengesiz ve ölçüsüz negatif elektriğin hiçbir şekilde boşaltılamaması ve içte birikmesi olabilir. Bu durum ciddi ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Yani negatifi boşaltmak şart…

Atılım yapmak yeni ve zorlu bir mücadeleye niyet etmek, önemli başlangıçlara adım atmak gibi konuları çok fazla desteklemese de NEYE NE KADAR ENERJİ HARCADIĞIMIZ, GÜCÜMÜZÜ VE MOTİVASYONUMUZU NE KADAR VERİMLİ KULLANDIĞIMIZI SORGULAMAK VE GEREKEN HEDEF VE PLAN REVİZYONLARINI YAPMAK, EKSİK OLDUĞUMUZ KONULARDA BİR TAKIM TAKVİYELERE ZAMAN AYIRMAK, DAHA SONRA YAPILACAK ATILIMLARIN HAZIRLIĞINI YAPMAK, ESKİ ATILIMLARIN DA BİR DEĞERLENDİRMESİNİ YAPMAK, İÇSEL ENERJİMİZİ DENGEYE GETİRECEK ŞEYLERİ HAYATIMIZA KATMAK İÇİN İDEAL OLABİLİR.

Bu retro döneminin, inançların, bilginin ve gerçeklerin aldığı yaraların şifalanmasına, gerçekten uğruna mücadele edilmesi gereken değerler olduğunu görebilmemize, gereksiz olan ve enerjimizi tüketenlerinde artık bir son verebilmemize hizmet edecek bir süreç olmasını gönülden dilerim.

Not:
Mars şu dönemde Antares sabit yıldızı ile kavuşum halinde olan Mars bir süre sonra bu kavuşumdan ayrılacak ancak yaz ayları boyunca aynı konumda seyredecek olan Satürn ile 24 Ağustos ‘da kavuşum halinde olacak. Bu bilgiler bize, bugünlerden başlayan bir takım zorlu mücadelelerin, zorlayıcı sınavların, devamının veya son perdesinin yaz aylarında ve özellikle de Ağustos ayının ikinci yarısında gözler önünde olacağını işaret ediyor. 18 Ağustos da gerçekleşecek olan Kova burcundaki Ay tutulması da aslında bu tarz gerginliklere zemin hazırlayacak nitelikte olacak diyebiliriz. Bu gökyüzü olaylarının etkilerini zamanı geldiğinde detayları ile ayrıca yorumlayacağım ancak en azından bu kez bu iki malefik gezegenin geri hareketinin ve kavuşumunun her zamankinden zorlayıcı tesirler oluşturacağını söyleyebilirim.
Bu süreçte kesinleşecek olan Mars Satürn kavuşumu da aslında yine yaklaşık iki yılda bir gerçekleşiyor. 
(Kısa dönem olarak düşünecek olursak, daha önceki kavuşum tarihleri:
25.5.2004
18.6.2006
10.7.2008
31.7.2010
15.8.2012
25.8.2014 ve bu kez de 24.8.2016 da gerçekleşecek.
Bu tarihlerde yaşadığınız olayları hatırlamak ve hafıza tazelemek, etkileri hakkında bir fikir sahibi olmak adına işe yarayabilir.)

Sevgilerimle
Samiye Özbaş Soysal

© Astrokarmik. Tüm hakları Dr. Samiye Özbaş Soysal’a aittir. Hiç bir şekilde izin almadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Arama kutusu


AstroKarmik

Dr.Samiye Özbaş Soysal
Dr.Samiye Özbaş Soysal

Hakkımda Astrolojik Danışmanlık için İletişim
Beni sosyal medyada Facebook ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz.
Haftanın gökyüzü olayları

Regresyon için...

Canan Soysal

0551907 20 72

 

 
Ayın sözü
Herkesin evrensel sevginin "bir başka" parçasını oluşturduğunu ve ancak bir arada ve dengede kalabilmişsek o sevginin "gerçeğe" dönüştüğünü gördükçe büyüyoruz... Samiye Özbaş Soysal
 
Öneri kitap
Ruhsal Büyüme

Bu kitap, kim olduğunuz, neden burada bulunduğunuz, buraya ne yapmaya geldiğiniz hakkında çok şey bilmeyi isteyenlere ruhsal büyüme yolunda bir sonraki adımı sunmaktadır. 

SANAYA ROMAN

 
Günün Melek Kartı
Numeroloji