11 Nisan 2022 Haftasına Dair Notlar

11 Nisan 2022 Haftasına Dair Notlar
Haftanın özeti: Jüpiter Neptün kavuşumu, Güneş Satürn sekstili ve Terazi burcunda dolunay içeren bir haftaya başlıyoruz. Merkür Boğa Mars da Balık burcu geçişi ile yeni gündem maddeleri başlatacaklar.

Hadi o zaman biraz da detaylara bakalım:

Hafta başında MERKÜR 30 NİSAN’A KADAR SEYREDECEĞİ BOĞA BURCUNA GEÇECEK. Merkür iletişim ve bilgi alışverişleri ile ilgili süreçleri, zihinsel aktivitelere dair konuları, düşünce ve ifade biçimimiz ile ilgili. Bu dönem ezberci değil de kalıcı öğrenmeye hizmet eden şeyler daha ön plana çıkacak. Somut ve tatminkar bilgiler değer kazanacak. Kararların aceleye gelmeyeceği, etraflıca düşünülüp hataya yer bırakmayacak ve vaz geçilmeyecek olanlarına imza atılacağı bir dönem olabilir. Geleceğe vaatlerde bulunan, uzun vadede sağlamlık hissi veren girişim ve görüşmeler için elverişli bir süreç. Riskleri hesaplanmamış ve arkasında durulamayacak sözler verilmeyecektir.  Bu dönemin en bariz riskleri, hız gerektiren durumlarda da kolay karara varamama ve fikrimizi değiştirmek ve zihinsel esneklik göstermek gereken durumlarda sabitlik yaşama olabilir. Maddi konularda yapılacak planlar, ticari fikirler ve girişimler de gündeme gelebilir.

Geçen haftanın en vurgulu transiti Mars Satürn kavuşumu ve Mars’ın AD leri ile kare açısı bu haftanın başında SATÜRN AD LERİ İLE KARE eşliğinde daha da şenlenecek 😊 velhasıl gayet kadersel ve zorlayıcı gelişmeler tetikleniyor bugünlerde.

SALI GÜNÜ BU YILIN EN ÖNEMLİ ASTROLOJİK GÖSTERGELERİNDEN BİRİ JÜPİTER NEPTÜN kavuşumu kesinleşecek. 2020 yılından bu yana bu transitin olası etkileri hakkında pek çok kez paylaşımda bulundum. 2022 yılı hikayesinin baş aktörlerinden biri olduğunu zaten biliyoruz.

Bu ikili ile ilgili detayları ve tüm 2022 yorumlarını okunmanız için ilgili linki şuraya bırakıyorum
http://astrokarmik.com/2022-yilin-hikayesi-2/

Biraz da burada yeni cümlelerle ifade edeyim:
Yaklaşık 13 yılda bir kavuşan bu ikili tabiat olarak aslında uyumlu ve anlaşan karakterdeler. Mitolojik olarak da kardeşler diyebiliriz 😊 En son kavuşumları 2009 yılında Kova burcunda gerçekleşmişti. Balık burcundaki son kavuşumları ise 1856 yılında yaşandı.

Biri büyüten genişten diğeri de sınırları aşan ve çözen tabiatta.  Biri gökyüzü ile biri de yer altı ve denizleri işaret ediyor. Her ikisinde de aşkın etkiler var.  Jüpiter büyüten olduğu için hep kulağa hoş gelen spotları barındırıyor. Ama her zaman derim ki unutmamak lazım. O ne varsa onu büyütüyor. Yani Jüpiter’in hoşgörüsü Neptün’ ünki kadar koşulsuz değil.  Adaleti de ideal olması gereken şekilde gerçekleşiyor. Yani kayrılan bir adalet anlayışı yok ama her durumda merhamet içeren bir adaletinin olduğu kesin bilgi 😊 yayabiliriz yani… Jüpiter kendi başına yetebilen kendi başına büyüklüğünü ortaya koyabilen Neptün ise gücünü ortaya koymak için bir desteğe bağımlı. Ama desteklenenin büyüdüğünü ve büyüyenin de desteklendiğini göz önünde bulundurursak aslında her ikisi de bu dayanışma halini karşılıklı gerçekleştiriyor diyebiliriz. Her iki gezegenin Balık burcunda bir arada pekiştireceği ve ön plana çıkaracağı konular

 • Hayal gücü, İlham, yaratıcılık, sezgiler
 • Anlayış ve hoşgörü
 • Bilgi ve doğru şekilde kullanılması
 • Toplumsal değerlerin değişimi
 • Sanatsal konular
 • Maneviyat
 • Yardımlaşma ve dayanışma
 • Birlik hali ile alakalı olacak.
 • Adalet anlayışına yeni bir bakış açısı gelecek bu dönemde.
 • Sanal olan şeyler ve onların realizasyonu dikkat çekecek. Sanal olanı daha çok kabullenme ve gerçekmiş gibi yaşama eğilimi artacak. Yani amiyane tabiriyle günümüz çağının ve şartlarının gerektirdiği ve bizi getirdiği noktadaki teknoloji zaten boyut atlamıştı. Bu dönem kendini yeni haliyle daha fazla ispatlama şansı bulacak.
 • Faydanın görünen kısmı kadar görünmeyen tarafı da gündem olacak. Maddeye çok geleneksel bakanlar değil de daha geniş düşünenler ancak bunun yanında bilgiden de ayrılmayanlar açık ara önde olacaklar.
 • İdealize edilen kişiler ve toplumlar ortaya çıkacak ya da şimdiye kadar idealize edilenler başka bir perspektiften görünecek gözümüze.
 • Somut bir şekilde tanımlayamadığımız ancak bir şekilde bildiğimiz, bilinçle ifade edemediğimiz ancak bir sebepten inandığımız şeylere rağbet artacak. Gördüğüme inanırım, görmediğimi yok sayarım diyen bir tabiata sahip olanların her zamankinden daha çok zorlanacağı bir dönem başlayacak.
 • Büyük idealler, ilahi hedefler, bütünleştiren, geliştiren, hoşnutluk hali veren ve hatta hayal ürünü gibi görünen yollar oluşabilir.
 • Manayı anlamaya hizmet eden öğretiler, ruhun bilgisini kavramayı kolaylaştıran alanlar, spritüel, metafizik konular yükselen trend olabilir. Bunların içinde sap ile samanı ayırmak gerekebilir. Gerçek ve sahte olan birbirine karışabilir.
 • Yardımlaşma ve dayanışma eğilimi ve bunların vereceği manevi tatmin ihtiyacı bu ulvi niyetleri kötüye kullanan kesimleri de uyandırabilir.
 • Şifa kapıları açılmış olacağından ne şekilde kullanılacağını tam olarak bilmiyorsak zarar verici yan etkileri çoğaltabilir.
 • Bilginin ortak ve toplumsal bilinç ve hafıza ile işlenmesi, eskinin kullanıma açılması, yeninin de daha çok yayılması adına ideal bir dönem olabilir ancak şarlatan popülasyonuna da dikkat etmek gerekir.
 • Bu dönem öncesinde hiçbir art niyeti olmasa da daha önce bildiği, öğrendiği ile ilgili şüpheye düşen, ezberleri bozulan, otomatizmadan çıkan ve her şeyi yeniden anlamaya öğrenmeye niyet edenler de olabilir.
 • Bir illüzyonun içinde olduğunu fark etme durumu yaşanabilir. Ya da yeni illüzyonlar tasarlanan bir senaryonun içinde bulabiliriz kendimizi. Rüyalardan uyanma ya da yeni rüyalara mışıl mışıl dalma hali var havada 😊
 • Ulvi hedefler ve faydanın çoğalmasına niyet eden çalışmalar, bu çalışmaları yürüten topluluklar değer kazanabilir. Zaten buna endeksli olan şeylerin kadri kıymeti bilinebilir.
 • Sınırsız düşünmenin çok fayda sağlayacağı etkiler var havada. Ancak aklın sınırların zorlarken bilgiden, vicdani değerlerden, sağduyu halinden uzaklaşmamak çok önemli.
 • Ayakların hiç yere basmaması da kabul edilebilir bir şey değil velhasıl. Yoksa olmayacak dualara amin dediğimizi çok geç fark etmiş olabiliriz.
 • Riskleri görememe, ölçememe, kolay etki altında kalma, aldanma, uyutulma, uyuşma, geçeklikten kaçma, yüzleştiklerimizden korkma, bağımlılıklar geliştirme, kendimizi kurban durumuna düşürecek aldanışların içinde yer alma riski de yoğun olacak bu transit vesilesi ile.

Toplumlar ve coğrafyalar açısından bakacak olursak denizler, sular, yer altı, gazlar ile alakalı konular, hukuksal konular, adalet anlayışı inançlar, bilgi, deneyimler, öğretiler, yabancılarla olan ilişkiler, sanatsal gelişmeler, doğa olaylarındaki değişimler ve gelişmeler, topluma mal olacak hikayeler bu dönemin ana başlıkları olacak.

Haftanın ilk yarısında Çarşamba günü erken saatlerde kesinleşecek olan Güneş Satürn sekstili etkili olacak. Sonradan edinilmiş, çalışarak, gayret ederek, egzersiz yaparak, çaba ile geliştirdiğimiz, bu sayede ilerleme kaydettiğimiz becerilerimizi hayata geçirme şansı olabilir. Zaten planladığınız ancak doğru zamanı kolladığınız, somut yol haritasına ihtiyaç duyduğunuz, önünüzü görmek ihtiyacı duyduğunuz işlerin başlangıcı için destekleyen bir etki yaratacaktır. Bu açı etkisiyle girişeceğiniz işlerden takdir almak, tatmin olup tatmin yaratma ihtimali var. Kendimizle ilgili planlar yapmak için uygun olabilir bugünler. Sabır ve kararlılıkla, istikrarla hareket et ödülleri topla diyor bu tesir altında gökyüzü…Resmi kurumlar olan işleriniz, otorite konumundaki kişilerle olan görüşmeleriniz, iş ve ticaret konulu girişimleriniz, inşaat sektörünü ilgilendiren çalışmalarınız, tadilat ya da yapılandırma aşamaları, güçlü ve yetkin kişilerle iş birliği yapmak, erkek figürlerinin desteğini alıp, tecrübeli kişilerin rehberliğine başvurmak için ideal olabilir. Gelecek kaygısı barındıran ancak bu nedenle de geleceğe kanca atan planlar yaptıran günlerin içindeyiz.

Cuma günü Mars 25 Mayıs 2022 tarihine kadar seyredeceği Balık burcuna geçecek. En çok ne uğruna mücadele ettiğimizi ve bu mücadeleyi ne şekilde verdiğimizi, elde etmek istediğimiz şeyler için ne kadar uğraşmamız gerektiğini, dayanıklılığımızı, enerjimizi, cesaretimizi daha çok ifade eden Mars, savaşın gereksiz bir şey olduğu inancını barındıran Balık burcunda olacak bu süreçte. Uğruna diyerek bizi harekete geçiren şeyler bireysel olmanın çok ötesinde olacak.  Kişisel gayretler, risk alan haller geri plana geçecek. Bizi harekete geçiren şey kendi menfaatlerimizden ziyade başkalarının iyiliğine hayrına olan niteliktekiler olacak.  Hedef belirlemek ve ona odaklanmak konusu, karar mekanizmaları da zayıf çalışacak. Ancak bunun yanında sezgiler devrede olacak ve gayretimizle kaynaşacak. Fedakarca yapılacak işler için ise tüm gücümüzü sarf edebilir durumda olacağız. Var olan sorunları görmezden gelme, sırf huzur kaçmasın ve savaşmak zorunda kalmayalım diye çekimser kalma riskleri bu dönemin en önemli tuzakları olacak. Bir de bu dönemin en önemli silahı olan ve de kılıçtan keskin olan gözyaşlarına dikkat derim.

Cumartesi günü Terazi burcunda bir dolunay meydana gelecek. Dolunaylar hasat zamanı… Daha önce başlanmış şeylerin sonuçlarını almaya başlama ve zaten bilinen gerçeklerin gözle görülür hale gelmesi gibi şeyleri tetikleyebiliyor. Çok yoğun ve duygusal olarak yıpratıcı olabiliyor dolunayın enerjisi. Kendimizi tanıyamayacağımız tepkiler verdiğimiz ve dengesiz tavırlar sergilediğimiz bir dönem olabiliyor. Bu yoğun enerjinin içinde güzellikler de var negatifler de. Biz neye yoğunlaşmışsak ona doğru hızlıca çekiliyoruz.

Terazi burcunda dolunay, Terazi ve Koç temalarının çatışmasını yaşatacak bizlere. Yani ilişkiler, sınırlar, ben-biz, evlilikler, iş ya da özel ortaklıklar konusunda, kafamızı çevirip gidemeyeceğimiz olayları ve sonuçlarını karşımıza getirebilir. İlişkiler kavramını geniş düşünün, özel hayatınız, iş ilişkileriniz, aile ii dengeler hedefte olabilir.

Güneş Koç burcunda ve bizi isteklerimize yönelmek adına oldukça destekliyor. Hatta o kadar ki, gözü kara riskler almamızı fısıldıyor kulağımıza. Ne gerekiyorsa yap, mücadele et, kazan, rekabetten kaçınma ve icap ederse karşı tarafı yok say, kendi arzularına ulaşmak için diyor. Fakat Ay dürtüsel olarak huzur aramaya, dengeyi korumaya, hedefleri ortaklaştırmaya ya da en azından hayatı paylaştığımız kişileri de ikna etmeye ve işbirliği yapmaya ve objektif bir biçimde uyuma yönlendiriyor bizleri. Ay dürtüsel tarafımızı Güneş ise bilinçli olan tarafımızı simgeliyor. Her ikisi de bu dolunayda öncü burçlarda olduklarından bu çekişme biraz çetin olacak.

Bu dolunay değişimlerin, dönüşümlerin ve bunlara götüren gelişmelerin yaşanacağı nitelikte bir dolunay. Ay’ın dolunay sonrası Plüton kare açısı dikkate alındığında, biz irade gösterememişsek, bu dolunay tesiri ile gündeme gelen şeylerin olaylı bir sürece işaret ettiğini söyleyebilirim. Dolunayın zaten gerginleştirici etkisi daha da yüksek olacak aslında.
Bu dönem bize öncelikle barış içinde olmamızı telkin ediyor. Ancak bunu sağlayabilecek birincil şeyin de evvela kendi iç huzurumuzu sağlamak olduğunu söylüyor. Yani birilerine ya da bir şeye dair kendi içimizde bastırılmış öfkemizle kol kola bu yola çıkmışsak çelişki baştan kendini belli ediyor diyebiliriz. Bir savaş vermek gerekebilir bundan kaçınma ancak adil, diplomatik ve politik davranmayı atlama diyor gökyüzü. Bu dönem çaktırmadan verilen savaşlar, arkadan verilen mücadeleler, direk muhatap olmamak adına mış gibi görünmelerden kaçınmak gerekir. Samimiyet şart. Sabrı, uzlaşmayı, dengeyi, iş birliğini, varlığı ve başarıları paylaşmayı öğrenmemiz gerekecek. Niyetimizi ve niyetimizdeki samimiyeti sorgulatacak ek test malzemeleri çıkabilir karşımıza 😊 İyi ilişkiler kurmak ve uyumu yaratmak ancak bu uğurda bireyselliğimizi de tamamen yok saymamak şart. İçinde bulunduğumuz sosyal çevre, özel ve toplumsal ilişkiler açısından bazı şeyleri yeniden gözden geçireceğimiz, dengelerin değişeceği, kartların yeniden dağıtılacağı gelişmelere gebe bu dolunay. Dengenin, terazinin kefelerinin bir tarafa doğru kaymaması önemli. Adil ol ama bunu kendin dahil herkes için iste diyen iç sesimize kulak vermek şart.

Tüm hafta boyunca gönlünüzdeki güzellikler sizinle olsun…
Hayrınıza olana da gönlünüz razı olsun…

Dr. Samiye Özbaş Soysal

 

Tüm yazı ve yorumlarıma ulaşmak için
http://astrokarmik.com/yorumlar/

Astrolojik danışmanlık talepleriniz için
http://astrokarmik.com/danismanlik-hizmetleri/

Astroloji Eğitimi Almak için
http://astrokarmik.com/astroloji-egitimi/

© Astrokarmik. Tüm hakları Dr. Samiye Özbaş Soysal’a aittir. Hiçbir şekilde izin almadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.