14 Mart 2022 Haftasına Dair Notlar

14 Mart 2022 Haftasına Dair Notlar

Balık ve Kova burçlarındaki gezegen yoğunluğunun dikkat çektiği bir hafta ve bu etkiler altında 18 Mart 2022 Cuma günü 27 derece Başak burcunda bir dolunay meydana gelecek. Dolunay haritasında Güneş Plüton sekstili ve Venüs Chiron sekstili, Venüs Uranüs karesi de etkili.

 • Düzen kurma, işe yaramıyor ya da verimsiz ise mevcut kurulu düzeni değiştirme, buna yönelik sorgulamalar yapma etkisi var bu hafta.
 • Verilen emeklerin sonucunda elimize geçenin tatminkar olup olmadığını görme, ulaşılan sonuçlarla yüzleşme, ekilen ile biçilenin hesabını yapma adına kıymetli bir dolunay bu.
 • Var olanın neye ve kime hizmet ettiğini anlamaya çalışma, bozuk olanı düzeltme ve tabi ki de öncelikle bozuk bir şeyin varlığını kabullenme söz konusu olabilir.
 • Yürüdüğümüz yolun, kullandığımız araçların, bize eşlik eden kişilerin bizi hangi noktaya ulaştırdığını görme ya da belki de bir yerlere ulaştıramayacağını fark etme söz konusu olabilir. Verilenler kadar verilmeyen emekler de dikkat çekecek bu dolunayda 😊
 • Çaba isteyen ya da nafile çaba olan şeylerin ayrımını yapma şansı bulabiliriz.
 • Kontrol edilip her ince ayrıntısının tasarlanması gerekli olan işler ile doğal akışına bırakılması gereken şeylerin de…
 • Yılmadan gayret etmek ile durup olacakları beklemek arasındaki farkı göreceğiz. Bunları ifade ettiğimiz konuların yer değiştirmesi gerekebilir 😊
 • Üretken hissettiğimiz konuları, fayda sağlayıp hizmet edeceğimiz şeyleri, şifaya ihtiyaç duyan meselelerimizi, disipline olmamız gereken yaşam alanlarımızı tespit etme şansı bulabiliriz dolunayın ışıkları altında.

Bu dolunayda duygusal olarak üzerimizde etki bırakan şeylere AKLIMIZLA çözümler üretme istek ve eğilimi söz konusu. Asıl önemli nokta da burada zaten. Akılcı çözümler dediğimiz şeylerin içinde objektif kalmakta zorlanabiliriz. Realist yaklaşımlar aşırı derecede duygusal temellere dayanmış olabilir. Üstelik bunun farkına varamayabiliriz ☹
Her Başak dolunayında olduğu gibi, duygular düşünceler nedeniyle karışık, düşünceler de duyguların karmaşasında…

Hayata, hayatımızın bir alanına verim katma istek ve ihtiyacı yoğun. Ancak ya pek çok alternatif söz konusu olduğundan ya da pek çok şeyi aynı anda hedeflediğimizden dolayı zihinsel ve duygusal karmaşa yaşayabiliriz. Bir şeyleri başka bir şeylere tercih etmek ya da bir şeylerden vazgeçmek durumunda kalmak fikri yorucu gelebilir. Sadeleşmek ve rutinlere de yansıyan, kalıcı bir temizlik yapmak söz konusu olabilir. Ne güzel olur 😊

Çözüm üretme, bir derde deva olma, bir yarayı sarma, birilerine iyi gelme, birileri için iyi ki olma ihtiyacı sebebiyle fazlasıyla müdahaleci davranana kişiler baskı yaratabilir. Duygusal ihtiyaç ve beklentileri göz ardı etmenin, dünyevi bir çabaya kilitlenmenin zararını görebilirler, verebilirler.

Dolunayın hikayesinde elini taşın altına koymak gibi şeyler de var. Durum tespiti, değerlendirilmesi, çözümü gibi konularda gerçek ve samimi bir gayret ortaya koyanlar ile herhangi somut bir çabası olmasa da olaya yürekten inananlar bir araya gelmekte zorlanacaktır bu etkiler altındayken… Orta yolu bulma ve el ele vermeler önemli. ÇABANIN OLMADIĞI NİYETLERİN, ADIMLARIN YARIDA KALMASINA ŞAHİTLİK EDECEĞİZ.  YA DA İÇİNE İNANÇ VE ÇABA KATILMAMIŞ NİYETLERİN BİZİ TAM OLARAK İSTEDİĞİMİZ NOKTAYA TAŞIYAMADIĞINI GÖRECEĞİZ.

Neptün’ün hem aydınlık hem de karanlık tarafları dolunaya etkisini katacak.

 • Yanılma ve aldanmalar, tam yoluna koydum dediğiniz noktada bir şeylerin elinizden kayışı, tam olarak tatmin olamama, olayları ne kadar çok istesek de tam olarak objektif değerlendirememe, fedakarlıklar yapmak zorunluluğu gibi şeyler var. Bir şeyleri ısrarla isteme, yoluna koymaya çalışma telaşının yanında belki de tek çarenin esneklik gösterebilmek olduğunu fark etme zamanı olabilir. Kuralların, prensiplerin, düzenin, kalıpların, yargıların, mecburi eylemlerin esnemek zorunda kalacağı ve bu sayede rahatlık ve huzuru bulacağımız, sadeleşmenin faydasını göreceğimiz bir etkisi var dolunayın. Asıl istediğimiz işe yarar olan düzenin bu sayede geleceğini göreceğiz belki de…
 • Olumlu ve rahatlatıcı anlamda bakacak olursak, yaratıcılığın artışı, hayal gücü ve sınırlı düşünmenin ötesine çıktığımızda üretilecek şeyler, özellikle zihinsel algının yükselişi, soyut olanı ve görünmeyeni görme, zaten var olanı fark etme, anlama kabiliyeti, hem fiziksel hem de duygusal anlamda şifaya hizmet eden her şey söz konusu olabilir Neptün etkisi ile.
 • Neptün etkisi kırgınlık ve buna vesile olan ya da tam tersi bunu ortadan kaldıran durumları da beraberinde getiriyor.
  Hata yapma kaygısı ile yüzleşmemiz, hata yaptığımızı kabul etmemiz, yapılmış hataların düzeltilmesi adına adım atmamız, telafisi için bir şeyler yapmamız, bağışlanmak adına niyetimizi belli etmemiz, özür dilememiz gerekebilir.

Bu dolunayda “şifa” teması baskın. Sağlığın bütüncül olduğunu, fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak sağlanabilmişse asıl olarak sağlıktan bahsedilebileceğini görmek önemli. Şifaya hizmet eden her türlü yol açılabilir. Bu yoldan yürümek için önce şifaya ihtiyaç duyulduğunu ve ulaşılabileceğimizi kabul etmek gerekecektir. Şifaya ihtiyaç duyan gerçekten bir kişi olabilir. Ama bunun yanında bir ilişki, işimiz, bir konudaki algımız ya da yaşam biçimimiz, düşünce yapımız da şifa bekliyor olabilir. Güçlendiren, büyük değişimler yaratacak olan adımlar söz konusu olabilir. Yeni fikirler, üretken çözümler, bakış açısında değişim yaratacak gelişmeler, gündem değiştirecek kararlar ön plana çıkabilir.

Toplumsal olarak bakacak olursak konuya ülkemiz açısından tarım, doğal besin kaynakları, topraklarımız, sağlık ve sektörü adına yapılacak düzenlemeler ve bu içerikteki konularda şimdiye kadar yapılanın sonuçlarını görme,  geldiğimiz noktadaki gerçeklerle yüzleşme ihtimali söz konusu. Doğa olayları, suyun varlığı ya da eksikliğinden kaynaklanan problemler söz konusu olabilir. Isının eksiliği ya da fazlalığından dolayı oluşan sorunlar gündeme gelebilir.

Dolunayın hem bireysel hem de toplumsal hayatlarımızda, yaraları saran, güzel ve güzelleştiren gelişmelere vesile olmasını gönülden dilerim…

Tüm hafta boyunca gönlünüzdeki güzellikler sizinle olsun…
Hayrınıza olana da gönlünüz razı olsun…

 

Dr. Samiye Özbaş Soysal

 

Tüm yazı ve yorumlarıma ulaşmak için
http://astrokarmik.com/yorumlar/

Astrolojik danışmanlık talepleriniz için
http://astrokarmik.com/danismanlik-hizmetleri/

Astroloji Eğitimi Almak için
http://astrokarmik.com/astroloji-egitimi/

 

 

© Astrokarmik. Tüm hakları Dr. Samiye Özbaş Soysal’a aittir. Hiçbir şekilde izin almadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.