27 Aralık 2021 Haftasına Dair Notlar

27 Aralık 2021 Haftasına Gökyüzünden Yansıyanlar

 • Çarşamba günü Jüpiter Balık burcuna geçiyor
 • Hafta ortasında Merkür Venüs kavuşumu etkili olacak.
 • Hafta ortasında Güneş-Kiron kare açıda olacak.
 • Haftanın büyük çoğunluğunda Mars-Satürn sekstili etkili olacak.
 • Yine hafta ortasında Merkür Plüton kavuşumu etkili olacak.
 • Yeni yıla Güneş-Uranüs üçgeni eşliğinde gireceğiz.
 • Pazar günü Merkür Kova burcuna girecek.
 • Pazar günü akşam saatlerine Oğlak burcunda bir yeniay olacak.
 • JÜPİTER BALIK BURCUNDA daha önce 14 Mayıs-20 Haziran tarihleri arasında ilerledi. Retro süreci vesilesi ile sonrasında tekrar Kova burcuna döndü. Ve şimdi bir kez daha Balık burcundaki seyrine başladı.

Balık burcuna geçişi ile ilgili yorumlarımı daha önce sizlerle paylaşmıştım.  Mayıs ayındaki geçiş de kıymetliydi ancak asıl etkilerini bu dönemde göreceğiz. Zira 2022 nin hikayesinde yer alan Nisan ayında gerçekleşecek Neptün kavuşumuna doğru adım adım ilerliyoruz artık.

Büyük şifa ya da büyük kaos diyor gökyüzü.

Çok büyük idealler uğruna çıkılacak yeni yolculuklar da söz konusu olabilir tamamen gerçeklikten bizi koparacak illüzyonlara kapılmak da… Her durumda soyut ve sanal olan şeylere olan ilginin artacağı çok belli giderek artan dozda. Bir hayalin ve büyük bir aldanışın peşinden sürüklenmek mümkün.

Çok büyük vazgeçiş ve kopuşlar da yaşanabilir.

İnsanların büyük umutlar bağladığı şeylerin tamamen bir masal olduğunu anlamasına hizmet edebilir bu dönem. Ya da tam tersi içine çekildikleri masalın nelere vesile olacağını görememe hali de yaşanabilir.

Geçen yıl bu transitin etkilerini yorumladığımda olumlu  çalışabileceğini, bunun bir miktar da bizlere bağlı olduğunu anlatmıştım. Şimdi zamanı geldiğinde, bir şeylerin o kadar da olumlu ilerlemediğini, toplumsal olarak zorlanmaların dozunun giderek arttığını görüyoruz ne yazık ki… O zaman “bize bağlı” kısmında üzerimize düşeni yeteri kadar yapamamış olmanın sonuçları ile yüzleşeceğimizi işaret ediyor gökyüzü.

Bu dönem gerçeklerden kaçış ya da gerçekleri görememe vesilesi ile kişilerin kendini kurban durumuna düşürmesini sağlayabilir. 

Dolandırılma, kandırılma, aldatılma, zarar görme, terk edilme, destek görememe ve bunların nereden kaynaklandığını ve sonrasında da nelere vesile olacağını görememe riski var. Umut vaat ediyor gibi görünen, toz pembe tablolar çizen, gerçek olamayacak kadar güzel görünen, kaçmaması gereken bir fırsat gibi cezbeden şeyler bir çeşit kanma haline vesile olabilir. İçine akıl, mantık ve sağduyu katılmamış vicdan, durumuna üzüldüğünüz kişilerden çok daha acınası durumlara sokabilir bizi.

Kumar içerikli olan, görünmez ve sanal olan, bağımlılık yaratma ihtimali olan, sizi nasıl olduğunu bile anlamadan içine çekebilecek her türlü cazibe alanından, konusundan biraz uzak durmakta fayda var.

Bu dönemi faydaya dönüştürmenin en güzel yolu ilham ve yaratıcılık ile uğraşan kişilerin üretkenliklerini artırması üzerinden olabilir. Ya da yardımlaşma ve dayanışma adına organize olabilmek ve buna hizmet edecek çabaların içinde olmak iyi gelebilir. Maneviyatı yükseltecek, inancı ve çok daha ruhsal olan bilgiyi geliştirecek her türlü çaba için ideal bir dönem olabilir. Psikolojiye hizmet eden her şey şifa adına da kullanılabilir tam tersi bir şeyleri ele geçirmeye yönelik art niyetler olarak da ortaya çıkabilir.

Birilerinin duygusal zafiyetinden, duygusal açlığından, açığından, zayıf noktalarından faydalanıp kendi istediği noktaya getiren ve bir hayal dünyasına sokan, realiteden uzaklaştıran bir zihniyet hem toplumsal alanlarda hem de daha büyük resimde global meselelerde dikkat çekecek.

Bağımlılıklar ve duygusal çöküntüler vesilesi ile insanların neler yapabildiğini, nelerden vazgeçebildiklerini, nelerden vazgeçmemek adına kendilerini ne durumlara sokabildiklerini göreceğiz ne yazık ki ilerleyen zamanlarda.

Belki de her şeyin çok iyi olduğuna inandırılmış şekilde zombiler gibi bambaşka bir alemde yaşayanlara şahitlik edeceğiz. Matrix filmindeki “mavi hap kırmızı hap sahnesi” sembolik olarak deneyimlenecek bu dönemde bir şekilde.

Bilgide kalabilmenin, idrakle ve akılla hareket edebilmenin, gerçekliğin farkında olmanın çok kolay olmadığı ama çok önemli olduğu bir sürece giriyoruz velhasıl.

Bu konuda yazmaya ve paylaşmaya devam edeceğim.

 • GÜNEŞ KİRON KARE AÇISI ( Çarşamba Perşembe)

Zafiyetlerimizin, kendimizi eksik, yetersiz veya güçsüz hissettiğimiz tarafların bir vesile ile karşımıza çıkması, yüzümüze vurulması, bunlarla yüzleşmek zorunda kalacağımız ve bizi öne doğru iten bir deneyim yaşama ve doğal olarak da gerilme ve rahatsız olma ihtimali var bu hafta. Özgüven, kararlılık, irade konularında yaşanmış sorunlar dile gelebilir ya da bu konularda sorun yaşayacağımız yeni deneyimler gündeme gelebilir. Aslında çok da haz etmediğimiz özelliklerimizin birileri tarafından ifade edilmesi söz konusu olabilir.

Hangi konuda başarılı olamadık, hangi konuda kendimize güvenemiyoruz, ya da güven telkin edemiyoruz, hangi konudaki kararımızın ardında duramadık, irademiz bizi yarı yolda bıraktı, hangi konularda istesek de kendimizi yeteri kadar gösteremedik v.b. soruların cevapları karşımıza çıkabilir. Bu da tabi ki yorucu olabilir.

Bahsettiğim konularda eskinin masaya gelişi de mümkün yeni bir hikayenin yaşanması da. Aman dikkat! Düşüncesizce yapılan bir hamlenin, hareketin, söylenen sözün, girişimin diyetini ödemek gerekebilir sonradan.

 • MARS SATÜRN SEKSTİL( ÇARŞAMBA-PERŞEMBE)

Enerjimizi, gücümüzü, kararlılığımızı, motivasyonumuzu doğru amaçlara kanalize etme ve doğru hamleleri yapma eğilimi bu. Eğer uğraştın, didindin, emek sarf ettin ve bunun eşliğinde sabır gösterip uygun şartların oluşmasını beklediysen artık harekete geçme zamanı gelmiş olabilir diyor adeta gökyüzü…

Daha fazla ince eleyip sık dokuma, harekete geç… Elinde avucunda olana, yarattığına, yarattıklarına bir bak ve bu haliyle harekete geç… İleriye atacağın adımın cesaretini göster… Bu cesaretin kör olanından sakın ki dimyata pirince giderken elindeki bulgurdan olma diye teşvik eder.

Bu transit üzerinde çalıştığımız ya da niyet edeceğimiz şey konusunda enerjimizin ve motivasyonumuzun yerinde olacağını, yorulmadan, vazgeçmeden ilerleyebileceğimizi, ancak bunun yanında biraz da hırs ve inat yapma riskimiz olacağını söylüyor… Enerjini idareli kullan, kontrol et diyor gökyüzü. Zamanın iyi kullanılması çok kıymetli bu etkiler altındayken. Biz bir hamle yapıyorsak, bunun zamanının geldiğini düşünüyorsak, bu hamlenin hiç kimseye zarar vermediğinden emin olmamız bizi çok daha temiz bir sayfaya taşıyacaktır.

 • MERKÜR PLÜTON KAVUŞUMU( Çarşamba Perşembe)

Hırsla verilen kararlar,  fikir savaşları, iletişim kopuklukları, aynı pencereden bakıp anlaşmada zorlanmaların riski var bu etki altındayken. Bize aykırı gelen görüşlere tolerans göstermekte zorlanabiliriz. Savunduğumuz fikirler, karşı karşıya geldiğimiz durumlar rijit bakış açıları uzlaşma noktasından uzaklaştırabilir.

Önemli görüşme ve sunumlarda, fikirlerimizi, zihinsel becerilerimizi ortaya koyacağımız durumlarda tepkiselliğimizi zorlayacak bazı hareket ve ifadelerle karşı karşıya kalabiliriz. Zihinsel manipülasyon, baskıcı bir iletişim tarzı, inatlaşmalar ve takıntılı fikirler baş ağrıtabilir. Bu arada gerçekten de baş ağrısı şikayetlerinde bir artış söz konusu olabilir.

Kelimelerimizle ve kontrolsüz hareketlerimizle bazı yıkıcı ve yaralayıcı etkiler yaratabileceğimizi aklımızdan çıkarmamakta fayda var. Fikir birlikleri için gereken şeyler yok bu gökyüzü olayında. Zorla kendisininkini kabul ettirmeye çalışan da, yok istemem ben ikna olmayacağım diye inatlaşan da ilerleme kaydedemez.  Düşüncede ve iletişimde esneklik şart olacak. Ağız dalaşlarına, lafa laf göze göz dişe diş olayına ise hiç bulaşmayın. Her söze verilecek bir cevabınız olmayıversin. Kelimeler kontrolden çıkabilir ve dil yaraları açılabilir aman dikkat. Siz sebep olmasanız bile bir kısmına şahitlik edebilirsiniz.

Ara buluculuk girişimleri de sizin üzerinize patlayabilir. Spekülasyonlar ve manipülatif söylemler söz konusu olabilir. Sır niteliğinde olan şeyler can yakıcı olabilir. Sırra sahip olan için de sırrı kendine saklaması gereken için de…

Genel olarak hem fiziksel hem de iletişim içerikli kazalara açık olduğumuzu aklınızdan çıkarmayın. Savunduğunuz bir fikirde gereksiz saplantıya, fanatizme kaçıp kaçmadığınızdan emin olun. Bugünler bilinçaltı çalışmaları ve her türlü terapi yöntemi açısından verimli şekilde kullanılabilir. Zihninizi rahatlatacak şeylere yönelmek iyi olabilir.

 • GÜNEŞ URANÜS ÜÇGEN( Hafta sonu)

Fark, yenilik ve değişim yaratma, girişimlerde bulunma ihtiyacı yükselir. Farkındalık yaratacak deneyimler ve buna vesile olacak kişiler karşımıza çıkabilir.  Rutinden, kalıplaşmış olandan, sınırlardan, ne kadar uzaklaşırsak gerçek potansiyeller o kadar daha rahat ortaya çıkacaktır bu etkiler altındayken.

 • MERKÜR KOVA BURCUNDA ( 2 Ocak 2022)

Bu süreçte Merkür 14 Ocak -4 Şubat 2022 arasında yılın ilk Retrosunu gerçekleştirecek. Retro Kova burcunda başlayıp 26 Ocak sonrasında Oğlak burcuna dönecek. Retro süreci sonrasında ise 14 Şubat-10 Mart 2022 arasında tekrar Kova burcunda olacak.

Tüm hafta boyunca gönlünüzdeki güzellikler sizinle olsun…

Hayrınıza olana da gönlünüz razı olsun…

 

Dr. Samiye Özbaş Soysal