3 Ocak 2022 Haftası – Günlük

3 Ocak 2022 Pazartesi

Haftaya Ay Oğlak burcunda iken başlıyoruz. Önemli konuşma, görüşmeler, ciddiyetle ele alınması gereken ve bu yüzden de gerginlik veren konular gündeme gelebilir.

Resmi iş ve başvurular, otorite ile karşı karşıya geleceğiniz durumlar söz konusu olabilir. Bugünün gündem maddeleri için sabah saatlerini verime dönüştürmeye bakın. Zira ilerleyen saatlerde ve akşam saatlerinde gerginlik ve baskı hissi artacak.

Otoritenin gücü, mücadele ihtiyacı duyan kişilerin gerginliği yorucu olacak. Şartları zorlayan, stres dozunu artıran, bir şeyleri, birilerini manipüle etmeye çalışan kişiler olacak etrafta. Duygusal anlamda hissedeceğimiz baskı sert tepkisel tavırlara vesile olabilir.

Aldığımız sorumlulukların ağırlığı, bir konuda yeterli olmamanın, takdir edilmemenin endişesi yaşanabilir. Bizi bir şeylere zorlayan, mecbur bırakan, sıkıştıran kişilerin görev başında olacağı saatler bunlar.

4 Ocak 2022 Salı

Ay bugün Kova burcunda olacak. Sosyal ortamlar, insanlarla bir arada hareket edeceğimiz iş ve uğraşlar, ortaklaştırılan hedefler günün öncelikli ihtiyaçları arasında.

Konuşup anlaşmak, iletişim halinde olmak, fikir alışverişlerinde bulunmak gibi beklentilerimiz özellikle günün erken saatlerinde karşılık bulacak. Gün ortası da bir derde bulunan çare, açıklık getirilecek bir konu, gündemimizde olan bir mesele için alacağımız fikir ya da çözüm desteği adına güzel olabilir. Birileri bir derde deva olma eğiliminde birileri de bu devaya kendini açma noktasında olacak. Sosyal çevremizden, arkadaşlarımızdan, aklıyla, bilgisiyle çözüme katkısı ile yanımızda olduğunu hissettiren bazı kişiler bizi motive edecek. Ya da biz bunu birileri için yapacağız. 

Günün ikinci yarısında şartlar değişecek. Planlar şaşacak ve bu sebeple gerginlik de artacak. Tepkisel yaklaşımlar göstermeye meyilli olacağız. Kurallar, sınırlar, mecburiyetler her zamankinden daha çok rahatsızlık verecek. Bu yüzden de onları aşmaya kırmaya çalışacağız. Biraz değişiklik ihtiyacı olacak. Buna kulak verenler rahatlayacak. Olmazsa olmaz sorumlulukların aksamadan yerine getirilmesi de şart bu arada.

Akşam saatleri olgun tavırlar, sabırlı haller, düzene uyan ve düzen sağlayan yaklaşımlar göstereceğimiz, saygı ile hareket edeceğimiz, sınırlarımızı bilip ona göre davranacağımız durumlar ve ortamlarda bulunabiliriz. Aklı selim davranmak ve uzun vadeli düşünüp sağlam yol haritaları çıkarmak için değerlendirilebilir akşam saatleri. Ancak genel olarak çok fazla tedbirli, riskleri ön planda gören doğal olarak da sınırlayan ve durduran, yavaşlatan ruh halimde de olacağız. Gerçekçi yaklaşımlar kısmı güzel ancak karamsarlığa varan bir hal yorucu olabilir.

5 Ocak 2022 Çarşamba

Ay Kova burcunda ve gün boyunca açısız olacak. Güne enerjik ve hareket ihtiyacı ile başlayacağız. Motivasyonumuz ve iş bitirme hevesimiz yerinde olacak.

Sabah saatlerini hızlıca hareket edip, alınması gereken ve geciktirilmiş ama üzerine düşünülmüş kararları almak için değerlendirebiliriz.

Gün içinde Venüs Neptün sekstili kesinleşecek.

  • Yaratıcı yetenekler, ilham ve hayal gücü ile ortaya konulanlar açısından güzel etkiler olacak gün içinde.
  • Duygusallıkta artış, romantizm ihtiyacı da söz konusu olabilir.
  • Keyif veren insanlarla paylaşılan zamanlar, yardımsever, uzlaşan, hoş gören eğilimler dikkat çekecektir. Bu etkiler altındayken olumlu olana odaklanmak ve güzel olanı görmeye çalışmak kolaylaşacaktır.
  • Sevdiklerimiz ve ilişkide olduğumuz insanlar adına bazı fedakarlıklar yapmak da mümkün bu etkiler altındayken. Sınırları bilmek şart.
  • Aynı zamanda eğer ihtiyaç varsa bağışlayıcı olup bazı yaraları sarmak, kırgınlıkları telafi etmek de.
  • Gözümüzün maddi değerleri çok fazla görmemesi, önemsemesi ise bu konuda karşımıza çıkabilecek fırsatları kaçırma ya da elimizdekini bir miktar tüketme riski yaratabilir. Para, harcamalar, tüketim konusuna dikkat.

Akşam saatlerinde kendimizi güvende hissetmek ve sevdiklerimizle iletişim-bilgi yoluyla bağlantıda kalmak isteyeceğiz. Ancak içinde bulunduğumuz şartlar ya da diğerleri bunun dozunda yaşanmasına pek fırsat vermeyecek.

Bizim diğerlerine besleme şeklimiz karşılık bulmayacak ya da değeri yeteri kadar görülmeyecek. Verdiğimiz şeyler, kendimizi adadığımız durumlar ya da kişiler enerjimizi tüketebilir. Aman dikkat. Sınırları bilmek ve ihtiyacı ölçmek veya belki de sormak, sorgulamak iyi gelebilir. Bu sınırları zorlayan ve sizden bir konuda verebileceğinizden fazlasını almak isteyen kişiler olabilir etrafınızda.

6 Ocak 2022 Perşembe

Ay Balık burcunda olacak. Rahat ilerleme kaydedeceğimiz bir gündeyiz. Destek alış verişleri, anlaşıp uzlaşmalar, paylaşımcı yaklaşımlar söz konusu olabilir özellikle günün ilk yarısında. Başkaları için yapılacak fedakarlıklar, diğer insanların halini, derdini, ihtiyacını anlayan bir empati söz konusu. Sezgilerin, ilhamın kullanılacağı, işe yarayacağı farklı, özgün bir yaratım becerisi ile bunlara ihtiyaç duyacağınız iş ve uğraşlardan verim alabileceğimiz bir gün.

Günün ikinci yarısında zora geldi mi kaçmanın bir yolunu bulan kişiler görebiliriz etrafta. Hayır diyemediği için, sınırları bilemediğinden, irade ortaya koyamadığından dolayı eyvallah demek zorunda kaldığı ortamdan ve kişiden sıvışmanın yolunu bulan tipler olabilir. Yani baştan çerçeve belirlenmediğinden, işin ucu bucağı belli olmadığından kaosun içinde hissetmek stres yaratabilir. Duygusal dalgalanmalar söz konusu olacak. Herhangi bir duygu durumundan bir diğerine hızlıca geçen kişiler şaşırtabilir.

Akşam saatlerini değişik bir şeylerle uğraşmak, farklı bir deneyim yaşamak için değerlendirebiliriz.

7 Ocak 2022 Cuma

Ay günün tamamında Balık burcunda olacak. Sabah saatlerinde aceleye getirilmiş işler ve telaş sebebiyle sorunlar yaşanabilir. Benzer şekilde aceleyle verilmiş duygusal tepkiler ve hırçınlıklar da zarar verebilir.

Sabah saatlerinin gerginlik ve huzursuzluğunu günün geri kalanına taşımayacağız neyse ki. Öğlen saatleri zamanın keyifli şekilde değerlendirmek ve ilişkilerimizi beslemek, bağlantılar kurmak, anlayış, hoşgörü ve uyum ortamı yakalamak için elverişli. Özünde gün ortası ve sonrasında uğrunda mücadele edecek, kavgasını verecek çok fazla meselemiz kalmayacak. Varsa bile gözümüz bu şekilde görmeyecek, niyetimiz hedefimiz kolaylaştırıcı nitelikte olana kayacak. Manaya bakan gözler artacak. Duygusal tatmin ihtiyacı çok daha yoğun olacak. Hem güzel zaman geçirmek hem de ilişkilerimizi onarıp şifalandırmak adına elverişli gün ortası ve sonrası. Yaratıcılık, sanat, beceri, ilham odaklı aktivitelerle uğraşabiliriz. Bunların icra edildiği ortamlarda bulunabiliriz. Estetik, dekorasyon konusu cezbedici olabilir. Ruhsal açıdan doyum sağlayacak konular ilgimizi çekebilir. Psikolojiye hizmet eden, insana dokunan aktiviteler, planlar yapılabilir. Bir miktar dağılma ve toparlanmakta zorlanma yaşanabilir ancak işiniz pür dikkat hareket etmeyi gerektirmiyorsa çok da sorun değil diyelim. Genel bir dalgınlık, unutkanlık ve karmaşa hali de olabilir. Bu nedenle dikkat gerektiren konularda sorun yaşama ihtimali var. Her durumda akşam saatleri çok daha sakinlemiş ve huzurda olacağız.

8 Ocak 2022 Cumartesi

Ay saat 08:25 sonrasında Koç burcunda olacak. Önceki günlere göre enerjimiz ve motivasyonumuz çok daha yüksek. Cesaret, girişimci yaklaşımlar ve inisiyatif alan haller bugün bize iyi gelecek. Bireysel ihtiyaçlarımız ve beklentilerimizi öncelikli olarak karşılamak isteyeceğiz. Zaman kaybı ve muhalefet yaşamayı tercih etmeyeceğiz. Bize güç katan, neler yapabileceğimizi hatırlatan, yanındayken enerjimizi yükselten kişilerle bir arada olmak iyi gelebilir. Bu açıdan günün ikinci yarısı çok daha elverişli olacak. İletişim, anlaşmalar, fikir alışverişleri, cesaret katan konuşmalar, harekete geçiren kararlar, alınan ve dile getirilen teklifler, hızlıca dönen cevaplar açısından akıcı ve güzel bir gün. Eğer ihtiyaç duyduğunuz şey bu ise. Ancak hızlıca hareket edip hemen sonuca varma beklentisi olacağından aceleye getirilmiş karar ve adımların riski de mevcut gün içinde.

9 Ocak 2022 PAZAR

Ay günün tamamında Koç burcunda olacak. İhtiyaç duyduğumuz şey kendimize odaklanıp yapmak istediğimiz her ne ise ona zaman ayırmak belki ama sabah erken saatlerde buna çok fazla fırsat bulamayabiliriz.     Sorumluluklar şahsi ve keyfi zaman geçirme beklentisinin önüne geçebilir. İlerleyen saatlerde hem bir şeylere hız kazandırma hem de kendi istek ve kararlarımızı kabul ettirme beklentimiz olacak. İstediğimiz hızı yakalayamamak, bir şeylere ivme kazandırmamak, karşımızda sanki hiçbir şey için acelesi yokmuş gibi davranan insanların varlığı, ya da beklenti halinde olduğumuz gelişimi o kadar da çabuk elde edemeyeceğimizi görmek v.b. şeyler gerginlik yaratabilir. Tepkisel, çatışmaya meyilli, inatlaşan haller dikkat çekecek bu gibi durumlarda. Gereksiz kavga ve inatlara tutuşmak yerine çok daha akıllıca yönetme şansımız da var bugün hem işleri hem de ilişkileri. Plan program yapmak, stratejiler belirlemek, yol haritaları çizip gerçekten hız kazandıracak dokunuşlara odaklanmak da mümkün gün içinde.

Sevgilerimle

Dr. Samiye Özbaş Soysal