Ay Düğümleri İkizler -Yay Aksında

Ay düğümleri 7 Mayıs 2020 de aks değiştiriyor. 18 Ocak 2022 ye kadar devam edecek olan bu yeni dönemde, yaşamlarımızda yeni bir alan hareketlenecek, açılacak.
Her daim bilerek ya da bilmeyerek üzerinde çalıştığımız dengelenme süreçlerinin hedefinde, odağında olan en temel noktalar başkalaşacak, değişim gösterecek.
• Daha fazla iletişim halinde olmamız, kendimizi anlatmak, sosyal alanda ifade etmek, konuşmak, anlamak, anlaşmak, dinlemek, öğrenmek, öğretmek, bilmek, bilgiyi deneyimlemek, pratik düşünmek, çözümler üretmek konularında yeni araçlar kullanmak ve var olanı geliştirmek en temel hedeflerimiz olacak.
• Bilgiye ulaştığımız ya da bilgiyi ulaştırdığımız araçlar yeniden yapılandırılacak.
• Bu dönemde bilmek yetmeyecek.
• bilgiyi pratikte uygulayan, daha çabuk ve kolay ulaşılır hale getirenler çok daha fazla fayda elde edecek.
• Kendimizi bilgi ve mana arayışının içinde kaybetmemek, basit ve anlaşılır olanı yaratmaya çalışmak iyi gelecek.
• Haber ve habercilik anlayışı ve bunların dayandığı değerler sorgulanacak ve gerçek ve doğru olanın kıymeti anlaşılacak.
• Konuşma, özgürce bildiğini ifade etme, haber alma ve verme özgürlüğü kavramları masaya yatırılacak.
• Kısıtlamalar, engeller ve bunların aşılması adına yapılması gerekenler konuşulacak. Konuşulması bile sorun olabilecek.
• Adalet ve hukuk kavramları da tekrar gözden geçirilecek.
• Bilginin, doğrunun, mantıklı ve zekaya dayalı olanın, gerçeğin akışını ve temin edilmesini sağlayan tüm kaynak ve araçlar bir şekilde gözler önünde ve sorgulanır olacak.
• Aklını, mantığını pratik zekasını kullanarak her öğrendiğini, duyduğunu, anladığını sorgulayıp netleştirmeye çabalamak bu dönemin misyonlarından biri olacak.
• Öğreten, haber yapan, taşıyan, herkesin doğrularına hizmet edecek şekilde bildiğini uygulayan, sunan ve adaleti sağlayan kişiler bu sürecin hedefinde olacak.
• Yolunda olmayan, yolunda olması gerekene hizmet etmeyenler bedel ödeyecek ve ödetecek.
• Olaylara herkesin gözünden, bakış açısından bakabilmek, yargılı bakış açılarından sıyrılmak önemli olacak bu yeni dönemde. 
• Kendi değer yargılarına uymuyor ve gerçekliklerine hizmet etmiyor diye farklı olanı yargılayanlar, yargısal hakimiyetini genele uygulatmaya çalışanlar, kendi yargılarını radikalleştirenler ve fanatizme kapılıp mantıktan, gerçek olandan ayrılanlar bu dönem doğru yoldan ayrılmanın, inancı dejenere etmenin bedelini ödeyecek.
• Aslında zihinsel konularda, öğreten, rehberlik eden, yol gösteren, usta ve bilge olan, olduğunu ifade edenlerin içinde sap ile saman birbirinden ayrılmak durumunda kalacak.
• Basit düşünmek, pratik yaklaşmak, akılcı olan şekilde davranmak, karar mekanizmalarında yargısız davranmak, net olmak, mantıktan uzaklaşmamak, yazmak, çizmek, konuşmak ve bir şekilde kendimizi anlaşılır şekilde ifade etmek için bolca fırsat bulacağız.
• Kullanabilmek ve bu dönüşümü birlikte yapabilmek dileğiyle diyelim. 
• Hem bireysel hem de toplumsal karmik hikayelerimizde yarım kalan, tamamlanmayı bekleyen, dengelenmeye ihtiyaç duyulan konuların merkezinde bu kavramlar olacak. 
 
Ay düğümleri bilgi, eğitim, iletişim ile alakalı bir yoldan geçiyor bu dönemde.
Bildiğimizi söylemek, bilmediğimizi öğrenmek, bildiğimizi silip her şeye yeniden başlamak zamanları bunlar.
O sebeple bir şeylerin bizdeki kalıplarını unutup yeniden öğrenmeye ve bunu direnç göstermeden yapmaya, ilk kez olanın heyecanını duymaya, amatör ve çocuksu coşkular yaşamaya yatkın olduğumuz ve olmamız gereken zamanlardayız.
Konuşmak, iletişim halinde olmak, sosyal tarafımızı beslemek, ihmal etmemek, herkese ulaşmaya çalışmak, herkesten bilgi alabileceğimizi görebilmek önemli.
Bizdeki bilginin de gelişmeye ihtiyaç duyduğunu, paylaştıkça çoğalacağını aslında her an öğrenebileceğimiz yeni bir şeyler olduğunu görebilmek süper olur.
Antenlerin açık olması, her şeye kulak kabartmak, her şeyi merak etmek, sorgulamak, sormak, öğrenmek adına duyduğumuz açlığın yargılardan ve egodan sıyrılabilmesi kıymetli.
Zaten biliyorum demek yerine acaba yeni ne öğrenebilirim diye sormak gerekecek.
Merak etmenin ne kadar iyi bir şey olduğunu ve bizi ne kadar geliştirdiğiniz hatırlayacağız.
Soru sormanın bizi bilgisiz yapmadığını aksine var olanı geliştirme şansı verdiğini göreceğiz. Görmemiz gerekecek.

Bu dönem aynı zamanda temel eğitimin önemini ve desteklenmesini de işaret edecek bizlere.
Temeli olmayanın herhangi bir şeyin ustası, uzmanı, bilirkişisi olduğunda nelere vesile olduğuna şahitlik edeceğiz.
Belki de negatif örneklerle.
Bilgisi olmadan iş yürüten, aklını kullanmadan karar alan ve bunu yaparken de pek çok hayata olumsuz anlamda dokunan kişiler bu örneklerde başrolde olabilir.
Eğitimin, inançtan, yargıdan, fanatik bakış açılardan uzak konumlandırılması gereken bir şey olduğunu anlamak gerekiyor.
Bu nedenle temel eğitimin yeniden yapılanması, okul ve okul düzenlerinin yenilenmesi, eğitim ve öğretim yaşamımıza hizmet etmesi beklenen kararlar bolca gündeme gelebilir.
Gelmesi ne güzel olur 😊
Öğretmen ve öğrenme modelleri de sorgulanabilir.
Bilgiyi çoğaltmanın önemi vurgulu hale gelebilir.
Eğitimin çocuklara aklını kullanmayı teşvik edecek şekilde donatılmasının gerekliliği ortaya çıkabilir.
Bunlar bizim için inanılmaz fırsat.
Keşke olsa diyebileceğimiz ve bu keşkeyi iyi ki ye dönüştürmenin bizim elimizde olduğunu görebilmek nasip olsun…
Bu fırsatları görmek ve değerlendirebilmek niyetiyle diyelim o zaman…

Bu arada Ay düğümlerinin İkizler Yay aksına geçişinin Dünya Basın Özgürlüğü gününün hemen ardından yaşanması çok anlamlı. Bugünün kutlanmaya karar verilmesi dönemi de Ay düğümlerinin Yay İkizler aksında seyrettiği zamanlara denk geliyor. O zaman amaç bunu gerçeğe dönüştürmekti.  Basının demokrasiyi korumaktaki önemli rolünü, bunu sağlarken etik ve ahlaki değerlere verilmesi gereken önemi, haber ve haberciliğin doğruyu, gereceği yansıtan misyonunu vurgulamaktı.
Şimdi Ay düğümleri yine aynı aksta ancak tam ters yerleşimde. Yani bir nevi konulan niyetin ne derecede gerçekleştiğini görme zamanlarındayız.
Aşırı sansür ve kısıtlamalara şahitlik edebiliriz. Eğer zaman içinde basın ve habercilik konusu asıl hedefinden, misyonundan uzaklaşmış ve uzaklaştırılmış ise.
Gerçek habercilik anlayışının, doğruları yazmanın, konuşmanın, insanlara bu gerçeklikleri aktarmanın manasını anlayacağız. Ya “iyiki” lerle… Ya da “keşke”lerle… En çok da hedefte basın camiasında kendi misyonunu anlamakta zorlananlar yer alacak. Yani bir nevi ektiğini biçme zamanları da yaşanacak.
Bilginin dejenerasyonu, fanatizm içeren ve objektiflikten uzak niteliği iyileşmek durumunda kalacak.
Bir temizlik ve denge yaratabilmek için öncesinde kirlenmenin gerçeklğini kabul etmek ve yalpalamanın ve ezberleri bozmanın riskini almak gerekiyor. Kısmet diyelim o zaman…

Ay düğümleri konusunda yazmaya ve buradan sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Bu yeni dönemin hem bireysel hem de toplumsal yaşamımızda iyiliklere vesile olmasını, bilginin, aklın, bunlara hizmet eden ve çoğaltan eğitimin, akıcı ve daha fazla fayda sunan iletişimin yolunu açmasını gönülden dilerim…

Daha önce Ay düğümlerinin bu aksta seyrettiği tarihler:

13.Ekim.2001- 14.Nisan.2003
16.Mart.1983-  11.Eylül.1984
25.Ağustos.1964- 19.Şubat.1966
2.Aralık.1945-  2.Ağustos.1947
16.Nisan.1927-28.Aralık.1928
27.Eylül.1908- 23.Mart.1910
 

 

Dr.Samiye Özbaş Soysal

 

© Astrokarmik. Tüm hakları Dr. Samiye Özbaş Soysal’a aittir. Hiç bir şekilde izin almadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.