Covid 19 Yolculuğuna Dair

  • Jüpiter’in Oğlak burcu geçişi ve Oğlak burcunda ki güneş tutulması eşliğinde başlayan covit 19, hızı azalsa bile etkileri Jüpiter oğlak burcundan çıkana dek devam edecektir.
  • Bu süreçte zaten geçtiğimiz yıl boyunca Oğlak burcunda seyreden Satürn, Plüton ve GAD’ne Aralık ayında Jüpiter de eklendi. Bununla birlikte Covid 19 İlk kez Çin’de ortaya çıktı.
  • Sonrasında Şubat ayında Mars da bu Oğlak burcuna geçti ve Mart ayında sırasıyla diğerleriyle birer birer kavuştu.
  • Şimdi ilk olarak Satürn Oğlak burcundan çıkarak Kova burcuna geçti. Ve 30 Mart’ta Mars da Kova burcuna geçip sonrasında Satürn ile kavuşacak. Bu kavuşum ile alakalı yorumlar her zaman için yorucu hikayeleri içeriyor. Bu kez de kolay bir döneme denk gelmediği kesin. Ancak bu kez ilk defa bir frene basma etkisi yaratacağını düşünüyorum. Özellikle 5 Nisan Jüpiter Plüton kavuşumu öncesinde bir şekilde hız kesen, Mars’ın riskleri artıran eğilimini disipline edip durduran bir etki yaratacak. Yaratacağını ümit ediyorum. Bu şekilde yorumlamak istiyorum. Evet sıkıntılı ve stres veren bir zorlanma var ama bu fren yaptıran etkiler belki de sonrasında oluşabilecek çok daha büyük risklerin önünü kesebilir.
  • Nisan ilk 10 günü Jüpiter Plüton kavuşum ve Mars Uranüs karesi ile birlikte bir kırılma noktası yaşatacak. Bireysel ve toplumsal olarak öncesinde yapılan her ne ise ona dair bir kırılma yaşanacak. Eğer gereken disiplini sağlayabilmiş ve kendimizi ve mevcut şartları fiziksel ve ruhsal olarak sağlayabilmişsek pozitife aksi durumda da kontrolsüz bir çıkışa hizmet eden bir kırılım olacak.
  • Sonrasında Mars’ın Mart ayı kavuşumları Haziran ve sonrasında kare açılar ile Retro sebebiyle yıl sonuna kadar tekrar kareler ile tetiklenecek.
  • Jüpiter Plüton kavuşumu da Retrolar sebebiyle Haziran sonu temmuz başında ve Kasım ortasında tekrarlanacak.
  • 14 Aralık Güneş tutulması sonrasında 17 ve 19 Aralık’ta Kova burcuna geçen Satürn ve Jüpiter 21 Aralık da 0 derece Kova burcunda kavuşacak.
  • 31 Mart ta Mars kavuşumu ile frene basma etkisi yaratan Satürn Jüpiter kavuşumu ile burada hikayenin nihai bir şekilde disipline olması ile birlikte başka bir aşamaya geçişe vesile olacak.

İşte bu yeni aşamaya geçiş de çok kolay olmayabilir. Satürn Uranüs kare açısı ile Satürn Kiron altmışlık açısının damga vuracağı bir yıl olacak 2021. Yıla Jüpiter Kiron ve Satürn Kiron destek açıları ile başlamak umut vaat ediyor ancak bu durum aynı zamanda değişmez dediğimiz bazı düzenlerin ve kalıpların değişmek zorunda kalması eşliğinde gelecek. Yani direnç gösterilen bazı yenilikler ya da direnç gösterilen bir eskiye dönüş hikayesi var burada. Aslında eski ile yeninin adaptasyonu söz konusu olacak. Daha doğrusu adaptasyon mecburiyeti gündeme gelecek. Sağlık ve tedavi yaklaşımlarında, buna bakış açılarında, iş modelleri ve yönetimlerinde, devlet düzenleri ve organizasyonlarında, yönetim kademesinde yer alan kişilerin bakış açılarında, finansal yönetime hizmet eden akış ve parametrelerde mecburen bir şekilde eskinin yeni ile adapte edilmesi teması söz konusu olacak. Daha iyisi var diye geride bırakılan her şey bir şekilde aslında yenileştirilmiş olanın tamamlayıcısı olacak. Olduğu fark edilecek. Ya da olmazsa olmaz denilen ve ana taşıyıcı kolon olduğu düşünülen bazı kalıplar taşıyıcı fonksiyonunu kaybetmeden de modernize edilebilir bunu göreceğiz. Görebilenler avantajlı olacak. Eski ile yeninin, geleneksel ile yenilikçi olanın çatışması veya adaptasyon çabası ile geçecek 2021.  Bu durum ya Covit 19 salgınının kendisi ile ya da tüm dünyada yarattığı deprem etkisi veren dalgaları neticesinde ortaya çıkacak. Ancak bir kez daha belirteyim ki. 2021 şifanın kapılarını üstelikte kalıcı nitelikte açıyor görünüyor.

2020 yılı Mayıs ayında Oğlak-Yengeç aksından Yay-İkizler aksına geçecek olan Ay düğümleri de ( 5 Mayıs 2020-18 Ocak 2022 arasında bu aksta seyredecek)

Sürecin devamını yönetmek adına kaygının yerine bilgiyi, korkunun, kırgınlığın, öfkenin ve çatışmanın yerine sevgiyi ve insancıl olanı koymak dileğiyle diyelim.

Bilmek, bildiğimizin uygulayıcısı olabilmek, organize hareket edip hem kendi sınırlarımızda hem de bütünün faydasına hizmet edecek niyet ve tavırda kalabilmek bu dileğe hizmet edecek olan en güzel anahtar…

Sağlık, sevgi ve huzur dileklerimle…

Dr.Samiye Özbaş Soysal

 

 

 

© Astrokarmik. Tüm hakları Dr. Samiye Özbaş Soysal’a aittir. Hiç bir şekilde izin almadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.