Güneş Tutulması Kova Burcunda

16 Şubat 2018 gününün ilk saatlerinde yani 15 Şubat 2018 gece yarısından sonra 27 derece Kova burcunda bir Güneş tutulması gerçekleşecek.
Güneş tutulmaları her zamankinden çok daha güçlü bir yeniay etkisi yaratıyor. Başlatma ve harekete geçme tesirleri çok yoğun oluyor. Coşku veren, cesaretle bir adım atma arzusu veren gökyüzü olayları.
Zaten planladığımız şeylerin ilk adımları da hiç planlamadığımız iş ve girişimlerin tetiklenmesi de söz konusu olabiliyor. Her gökyüzü transitinde olduğu gibi burada da haritamızdaki direkt temas halinde olduğu bir göstergenin varlığı bizim bu transitten ne derece fazla ve hızlı etkileneceğimize dair bilgi veriyor.
Aslan Kova aksına ait tutulmaların ilki Ağustos 2016 da yaşandı. O tarihteki Ay tutulması derecesi ile bu hafta gerçekleşecek Güneş tutulmasının dereceleri birbirine çok yakın. Yani o dönemde yaşanan olayların, aldığınız etkilerin bir sonraki aşaması, devamı ya da sonuçlanıp yeni bir defter açılması adına bazı gelişmeler tetiklenebilir bu kez.
Saros serilerine göre 1 Güney serisinden bir tutulma bu. BU SERİDEN OLAN TUTULMALAR YENİ FİKİRLER VE BUNLARIN COŞKUN ŞEKİLDE İFADE EDİLMESİ ile birlikte anılır. Eğer haritanızda baskın bir etkisi söz konusu olmuşsa yeni fikirler ve ihtimaller yoğun olarak gelecektir tutulma sonrasındaki dönemde… Acele ile verilen kararlar da gündeme gelebilir. Ama yeni fikir, teklif ve ihtimallerin peşinden gitmenin sağlayacağı güzel avantajlar da söz konusu olacaktır. (Bu seriden olan bir önceki tutulma 5.2.2000 tarihinde gerçekleşti; ondan önceki ise 25 Ocak 1982 tarihinde yaşandı)
Güneş tutulmasını incelerken öncelikle gerçekleştiği burcun etkilerinden, yöneticisinden, açılarından bahsedeceğiz. Ülkemize etkilerine de ayrıca kısaca değineceğiz.
Kova burcundaki Güneş tutulması-Yeniay
Gündeme gelecek ve tetiklenecek konular;
*Toplumsal konular
*Herkesi ve bütünü ilgilendiren meseleler
*Ortak hedefler
*Ekip çalışmaları
*Sosyal dernek ve organizasyonlar
*Yeni bir düzen, farklılık ve farkındalık yaratmaya yönelik olan şeyler
*Teknolojik gelişmeler
*Bilgiyi ve bilimsel konuları ileriye taşımaya yönelik gelişmeler
*Herkesin eşit hak ve özgürlüğe sahip olmasına yönelik hareketler
*Adaletin tahsis edilmesine hizmet edecek şeyler

Kova burcu işin içinde olduğundan dolayı özgürlük ihtiyacında artış, yenilik ve farklılık yaratmaya vesile olacak iş ve girişimler, reform niteliğindeki adımlar, otorite ve yönetime karşı verilen tepkiler söz konusu olabilir. Daha iyi, daha gelişmiş ve herkese hizmet eden bir düzen yaratma isteği ve motivasyonu artmış olacak.

Aslında hayatımıza bir farklılık katma ve buna yönelik fırsatları değerlendirme teması var. Daha önce yapamadıklarımızı yapma, diğer insanlarla, gruplarla bir araya gelip ortak idealler belirleme, enerjimizi ve farklılıklarımızı, bilgimizi daha somut daha işe yarar ve daha çok insana fayda sağlayacak şekilde organize ve konsantre kullanabilmek güzel.
Toplumsal ve bilimsel konularda yeni düzenlemeler, yenilikler, keşifler, icatlar ve belki de bu tip gelişmelerin herkese ilan edilmesi gibi şeyler söz konusu olabilir.  Bilgi akışı artabilir. Bir grup, dernek, sosyal organizasyon ya da toplumsal bir hareketin fitili de ateşlenebilir.
Farkındalık artıracak, bilinçlenmemizi, aklımızı ve mantığımızı kullanmamızı sağlayacak deneyimler karşımıza çıkacaktır.
Kalıplardan sıyrılıp aslında kendimizi dış şartlar, kurallar nedeniyle ne kadar kısıtladığımızı görme zamanı diyebiliriz.
 
İDEALLERİMİZİ VE GELECEK PLANLARIMIZI VE BUNLARIN ORTAK OLANLARINI TAZELEME, adına destekleyici bir etki yaratacak bu kez yeniay-Güneş tutulması.
KENDİMİZE YENİ YOL ARKADAŞLARI, YOLDAŞLAR, YARENLER, ortak amaç edinebileceğimiz nitelikteki kişiler katma dönemindeyiz. Buna vesile olacak şeyler tetiklenecek.  Ortak amaçlar edinme ya da amacımıza ortak kişileri hayatımıza dahil etme zamanı. Zira bu kez girişeceğimiz işler ve niyetlerimiz eğer bu herkese fayda sağladıysa ve birileriyle ortak bir niyet haline geldi ise çok daha fazla büyüyecek ve daha çok verim sunacak. Daha kolay gelişecek.
 
Tutulmanın sabit bir burçta olması;
Diğer tutulmalardan daha kalıcı ve etkili bir şeylerin başlangıcına hizmet edeceğini düşündürüyor. Dünya astrolojisinde yönetimsel, otorite ile alakalı ve finansal değişimlerin tetiklenmesine dair bir tetik vazifesi görebiliyor.
 
Tutulmanın hava elementinde olması;
Hava ve iklim değişikliklerine, ülkeler arasındaki anlaşma sorunlarına, ilişkilerde bozulmaya dair gelişmeleri tetikleyebiliyor.
Tutulmanın yöneticisi Satürn Oğlak burcunda;
Tutulma ile atılan adımların sabır, sorumluluk, istikrar, ciddiyet, organizasyon, uzun vadeli stratejik bir planlama gerektirdiğini de ek bilgi olarak veriyor bizlere. Aslında bu ifade edilen şeyler en kilit noktalardan biri herhalde zira;
 
Tutulma haritasında Mars-Neptün kare açısı çok etkili;
Bu da bize tutulma ile birlikte atılacak adım ve girişimlerde, hedef odaklı hareket etmekte zorlanma, dağılmalar, motivasyon düşüklükleri, olası aksiliklerde çok kolay dağılma ve çözülme gibi şeylerin de söz konusu olacağını düşündürüyor. Hem fizik, hem moral hem de mevcut imkanlar açısından tam olarak net bir performans gösterememe riski var. Yani ipleri sağlam tutmak, vazgeçişlerden kaçınmak önemli. Bunun yanında hayal ürünü ve gerçekleşme ihtimali düşük olan hedefler de kafa karışıklığına vesile olabilir. Gerçek ve somut fayda sağlayacak hedeflerle diğerleri arasındaki farkı görebilmek önemli.

Tutulma sırasına Ay ve Güneş ve Merkür Jüpiter ile kare açıda;

Olmayacak dualara da amin diyebilme, tedbirsizliğe sevk edecek şekilde iyimser düşüncelere kapılma, potansiyelin üzerinde şeyleri hedefleme, objektiflikten uzaklaşma, büyük sözler verme, boyumuzu aşan, altından kalkamayacağımız ve bu nedenle de sıkıntı yaşayabileceğimiz vaatlere yönelme riski mevcut. Eğer sınırları doğru tespit edebilmiş, ölçüleri kaçırmamışsak bu iyimser ve geniş bakış açısının faydalarını da görebiliriz.

Tutulma Uranüs ile sekstil açı eşliğinde olacak;
Kova burcu temalarını daha da artıracak, özgürleşme ve yeni bir şeyler deneyimleme isteğinin, motivasyonun yükseleceği ve hızlıca oluşan ve beklenmedik hamlelerin gelebileceğini işaret ediyor.

Tutulma Juno ile kavuşum halinde;
Juno, haritamızda uzun süreli ilişkilerimizde, evliliğimizde neyi aradığımız, beklentimizi, neye ihtilaç duyduğumuzu ifade eder. Kova burcundaki Güneş tutulmasının Kova burcundaki Juno ile kavuşumu, yeni ve sosyalleşme imkanını artıran ilişkilere dair birtakım başlangıçları tetikleyebilir. Tanışmalar, teklifler, ilişki başlangıçları bunların sosyal ortamlardan, bir arkadaş aracılığıyla gelebileceğini, ya da bir arkadaşlığın özel bir ilişkiye dönüşebileceğini de işaret ediyor.

Ankara’ya göre çıkarılmış tutulma haritasında,
4.ev konuları ön planda. Madenler, tarım içerikli konular, konut ve emlak piyasaları, doğal afet niteliğindeki olaylar, muhalefeti ilgilendiren konular açısından birtakım gelişmelerin yaşanması söz konusu olabilir.
Tutulma ayrıca ülkemiz haritasının 9.evini tetikliyor. Uzak ülkeler, akademisyenler, basın, yayın, hukuk dünyası, uzak koşularla olan ilişkiler de gündemde olacak ve bu tip konularda reformlar ya da yenilik adına atılan adımlar gündeme danga vurabilir.

Kova burcundaki Güneş tutulması, yeni hedefler ve yeni fikirlerin doğuşuna vesile olacak mutlaka.  Ancak bu hedefleri somutlaştırma isteğini besleyecek olan en önemli şey mümkün olduğunca net hedefler belirlemek, objektif kalabilmek.
Tutulmanın hem bireysel yaşamlarımız hem de ülkemiz açısından, gerçek anlamda ihtiyacımız olan değişimleri ve hareketleri tetiklemesini gönülden dilerim…

Dr.Samiye Özbaş Soysal

12.2.2018