Kova Burcunda Ay Tutulması

7 Ağustos 2017 günü saat 21:10 da 15 derece Kova burcunda bir Ay tutulması meydana gelecek. Aslan Kova aksında gerçekleşen tutulmalar geçen yıl Ağustos ayında başladı Ve 21 Ocak 2019 a kadar devam edecek.  (Bir önceki Aslan Kova aksı tutulma dönemi Ağustos 1998- Temmuz 2000 arasındaydı)
 
Ay tutulmaları her ay gerçekleşen dolunaylardan biri aslında. Ancak bu dolunayların etkileri çok daha vurucu ve kalıcı nitelikte oluyor. Zira kadersel diyebileceğimiz birtakım olayların tetiklenmesine sebep oluyor. Herkesin alacağı ayrı bir tesir var mutlaka ancak bazı kişiler için bu tesirler çok daha direkt olduğundan görünür şeyler açığa çıkıyor.  (Eğer haritamızda özel bir nokta, aks ya da gezegen ile açı yapıyorsa) peki bu etkiler ne kadar süre devam ediyor derseniz, 6 ay kadar bu tetiklenen konulardaki gelişmeler devam ediyor.
 
Burada Ay düğümleri de sahnede. Yani bir dönüm noktası, bir yol ayrımı ya da bir yolun başlangıcı şeklinde yıllar sonrasında da hafızalarda yer edebilen durumlara hizmet ediyor.
 
Bu gibi gökyüzü olaylarını etkileri, aslında olması gereken değişimleri yaratma ve beklenen hareketleri başlatma adına fırsat niteliğinde.  Ben genel itibariyle bu tarz transit etkilerini domino etkisi olarak görüyorum. Yani zaten bir düzenek kurulmuş da hareketi başlatacak bir küçük dokunuşa kalmış iş. İşte bu tip dönemler o dokunuşun zamanları oluyor.
 
Dolunaylar ve Ay tutulmaları hasat zamanları. Ektiğini biçme ve bir sonuca ulaşma zamanları. Duygusal yoğunluk ve belki de beraberinde gelen taşkınlık ile yaşanan günler…
 
Bu kez Kova burcunda olacak ve Aslan-Kova aksını tetikleyecek.
TUTULMANIN KOVA BURCUNDA OLMASI İLE BAĞLANTILI TESİRLER NELER?
Genel anlamda gündemi dolduracak olan konular;
• bütünü ilgilendiren meseleler,
• ortak amaç ve idealler,
• sosyal organizasyonlar, dernekler,
• toplumsal konular,
• toplumun düzeni adına yapılacak olan ve birlik haline, eşitlik ve adalete hizmet edecek olan değişimler,
• otorite ve otoriteyi sorgulayan bakış açılarının karşı karşıya gelmesi,
• teknoloji ve bilim ve bilimsellik ile alakalı olan meseleler şeklinde olabilir.
 
Kurallar, yönetimsel organizasyonlar masaya yatırılabilir. Mutlak otorite kurma ve devam ettirme çabası ve bunun “her ne koşulda olursa olsun” kısmına muhalefet eden anlayışlar ortamın gerilmesine ve belki de daha önce hiç sorgulanmamış bir şeylerin akıllara gelmesine vesile olabilir.
Çünkü burada zaten var olan ve değişmesine hiç müsaade etmeyecek gibi görünen bir düzen olabilir. Ancak sorun da zaten bu nedenle büyümüştür. Sorgusuz sualsiz kabul ettiğiniz veya etmek durumunda kaldığınız bazı şeylerde değişim yaratmak adına bir çabanın içine girme zamanı gelmiş olabilir.
 
Kova burcu işin içinde olduğundan dolayı mutlaka özgürlük ihtiyacında artış, yönetime, otorite olana ve idarecilere başkaldırı niteliği taşıyan reformcu hareketler ve yolunda gitmeyeni, bozuk olan düzeni yenisiyle değiştirme istek ve eğilimi ile birlikte muhalif ve asi tavırlar dikkat çekebilir bu Ay tutulması ile birlikte.
Ve bununla birlikte egolar ve otoritenin baskısı tavan yapabilir.
Toplumsal ve bilimsel konularda yeni düzenlemeler, yenilikler, keşifler ve belki de bu tip gelişmelerin herkese ilan edilmesi gibi şeyler söz konusu olabilir.  Kova enerjisi ortak amaç uğruna bir araya gelmiş insanları, grupları, dernekleri v.b. birlik olunması beklenen yaşam alanlarını ilgilendirdiğinden bu konularda daha önce başlamış hareketlerin meyvelerini vermesi gibi şeyler de yaşanabilir.
 
TUTULMA SABİT BİR BURÇTA OLACAK.
Sabit burçta gerçekleşen tutulmalar her zaman çok daha kalıcı ve şiddet açısından da daha görünür ve etkileyici, uzun vadede belirleyici gelişmelerin yaşanabileceğini düşündürüyor. Dünya astrolojisi açısından bunun manası, ülkelerde yönetimsel ve finansal konularda birtakım değişimlerin yaşanabileceği yönünde.
 
TUTULMA HAVA ELEMENTİNDE OLACAK
Dünya astrolojisinde bu durum, ŞİDDETLİ HAVA OLAYLARINA, fırtına ve rüzgar eşliğinde olacak HAVA DEĞİŞİMLERİNE eşlik edebilir. Ülkeler arasındaki ANLAŞMALARDA SORUNLAR, yabancı ilişkilerde bozulmalar ve zorluklara sebep olacak gelişmeler yaşanabiliyor.
 
ANKARA’YA GÖRE ÇIKARILMIŞ TUTULMA ANI HARİTASI DA ŞU ŞEKİLDE;
12. ev baş rolde. Gizli oluşumlar, görünmeyen riskli durumlar, arkadan dönen işler ve görünen olaylarla arka plandaki gerçekler arasındaki farklar, izolasyon gerektiren kurumlar, hapishaneler, hastaneler, terör ve suç ile bağlantısı olan durumlar ülkemiz haritasında vurgulu olarak görünüyor.
12-6 aksının tetiklenmesi, 6.evde transit eden Mars’ın da bu tutulma temasına katkıda bulunması bir arada düşünüldüğünde, üniformalı kişileri, polis ve askerle alakalı olayları, hizmet sektörüne dair olayları ve sağlık ile alakalı olan şeyleri hastalıkları ve hastaneleri ön plana çıkarıyor. Tedbirli, temkinli ve uyanık olunmasını işaret ediyor tutulmanın etkileri.
 
TUTULMA HARİTASINDA MARS VE JÜPİTER ETKİLERİ…
Bireysel etkiler açısından bakacak olursak konuya, Güneş Mars kavuşumu ve sonrasında tutulma derecesini tetikleyecek olan ilk gezegenin Mars olması sebebiyle, hızlı ve fevri gelişmelerin, kavga agresyon ve tolerans eksikliklerinin, risk alma eğiliminin, sabırsızlık durumlarının, ego sebebiyle ortaya çıkan çekişmelerin, inatlaşmaların, bazı şeylerde şartları ve şansı fazlasıyla zorlamanın tesirleri dikkat çekiyor.
Tutulma sonrası Ay’ın ilk açısının Jüpiter ile üçgen olması ise olumlu bir ilerleyişi, destek ve fayda ile alakalı olan şeyleri düşündürüyor. Yani belki birtakım riskler alınacak ve haddinden fazla girişken ve talepkar tutumlar gözlemlenecek ama sonuç almak ve kazanç elde etmek için gereken şartlar da destekleyici biçimde yanımızda olacak. Yani çabalar karşılıksız kalmayacak gibi görünüyor.
Tutulma yöneticisi Satürn haritanın tepe noktasında ve 10.evinde. Bu da ülkemiz açısından yönetimsel kriz ve değişimleri, organizasyona dair meseleleri, otorite ile alakalı gelişmeleri işaret ediyor. Ancak bu gelişme ve değişim sonrasında bazı geri adımların ve revizyonların da söz konusu olabileceğini düşündürüyor.
 
Açıkçası tutulma öncesindeki gergin tesirleri bir kenara bırakacak olursak hemen ardından gelen olumlu açılar, Güneş Jüpiter üçgeni ve Venüs Merkür ve Neptün ile yapacağı olumlu açılar da dikkate alındığında bugünlerde yaşanan gelişmelerin, kesişen ya da ayrılan yolların, karşımıza çıkan ve hatta elimizden kaçan fırsatların bile bizim için ne kadar güzel bir avantaj olduğunu hızlıca fark edebileceğimizi yorumlayabiliriz.
Kova burcundaki Ay tutulmasının hem bireysel yaşamlarımız hem de ülkemiz açısından, gerçek anlamda ihtiyacımız olan değişimleri ve hareketleri tetiklemesini canı gönülden dilerim…

Dr. Samiye Özbaş Soysal

Not: Tutulma derecesi 12-14 Ağustos günlerinde Mars ile, 8 Eylül civarında Venüs ile ve Aralık ayında da Güney düğümü ile tetiklenecek. Bu tarihler, bugünlerde yaşanan olayların ilerlemesine dair yeni durumlar, sonuçlar ve bugünlerde atılan adımlara dair bir takım krizler ve mücadeleler söz konusu olabilir.
 
© Astrokarmik. Tüm hakları Dr. Samiye Özbaş Soysal’a aittir. Hiç bir şekilde izin almadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.