Yay Burcunda Ay tutulması

Yay burcunda Ay tutulmasının hikayesi

İçerik ve ana konular:

 • İçsel yolculuklar, yeni ufuklar
 • Adalet, hukuk ve sistem
 • İnanç ve inancın verdiği umutlar
 • Din ve bunun birleştiren, derinleştiren, bütünlerin etkileri
 • Felsefi konuların yaşamı anlamaya hizmet eden katkıları
 • Özgürlük ve bunun arayışı
 • Gerçeklik ve mana derinliği
 • Yolculuklar ve bu vasıtayla elde edilen genişleme ve gelişim imkanı
 • Eğitim, bilgi ve bunların sağlayacağı derin idrak
 • Politikacıları, hukuk sitemini ilgilendiren konular

Ay tutulmasının genel etkileri:

Ay tutulmaları etkisi her zamankinden daha yoğun ve kadersel olan dolunaylar. Olay bazlı yaşanan gelişmelerin yanında aynı zamanda içsel farkındalık ve dönüşümlerin, yüzleşmelerin de tetikleyicisi.

Daha önce olan bitenin, bir aşamaya getirilen şeylerin sonuçlanması, bunu beklemenin gerginliği, çekincesi ve nihayetinde gerçeklerin ve olanın ya da olmayanın gizlenemediği bir şekilde su yüzüne çıktığı zamanlar. Ve de etkileri sonraki yaklaşık altı ay boyunca yaşanacak gelişmelerin tetikleneceği şekilde yoğun.

Ateş elementinde gerçekleşen tutulma:

Sansasyonel toplumsal olaylar, rahatsızlıklık veren toplumsal olaylar, tembellik ve rehavetten kaynaklanan sorunlar, aşırı sıcaklık ve kuraklıklar, askeri hareketlenmeler, önemli ve toplumsal olarak göz önünde olan kişileri ilgilendiren meseleler, önemli ölümler, vergi artışı düzenlemeleri, askeri hareketlilik ve kolluk kuvvetlerini ilgilendiren olaylar.

Değişkende Ay tutulması:

Takip etmesi ve stabilizasyonu kolay olmayan, değişken ve karmaşık etkili gelişmeleri tetikler. Din ve eğitimi ilgilendiren konularda yaşanabilecek dejeneratif durumlar ve ulaşımda meydana gelebilecek kazalar.

Yay burcunun 1.dekanında gerçekleşen Ay tutulması:

Hırsızlık ve tecavüz olaylarında artışı işaret edebilir.

Ben bu dekan yorumlarında sadece Ay tutulması değil Güneş tutulması açısından işaret edilen konulara da göz ucuyla bir bakıyorum. Bu gözle bakacak olursak Yay burcu 1.dekan tutulmaları için bilgi şöyle: Erkekler arasında çok büyük çekişme ve nefrete dayalı olan olaylar ve gelişmeler.

Yay burcunda Ay tutulmasına dair:

 • Hem bireysel yaşamlarımızda hem de toplumsal alanda bazı gerçekler su yüzüne çıkabilir.
 • Doğrulara ulaşmak, gerçeği anlamak, bunlara götüren araçları kullanmak baskı ile engellenebilir.
 • İnsanların bilgi alma hakkı elinden alınabilir, alınmaya çalışılabilir. Bu tip olaylar her zamankinden daha çok tepki çekebilir.
 • Daha önce bu baskıya maruz kaldığımız için öğrenilememiş gerçekler bu kez gizlenemeyecek şekilde görünür olabilir.
 • Doğru bildiğimiz ya da gayet de akıl ve mantıkla- bilgiyle hareket etiğimizi düşünmekten dolayı bildiğimizi sandığımız şeyler bambaşka hikayeler içeriyor olabilir. En çok da bu hayatta cinceviz geçinen kişilerin canını yakacak ve bakış açısının genişliğine, derinliğine, gerçekçi düşünce yapısına çok güvenen, doğru ve dürüst olmaya ant içmiş ve bunların savaşını veren kişiler açısından can yakıcı olacak tutulmanın gündeme getirdiği şeyler.
 • Susmayıp konuşmaya karar verenler tüm hikayenin başrolünde olabilir.
 • Hiçbir şeyin gizli kapaklı kalamayacağı, görünür olacağı zamanlar dolunay ve Ay tutulması zamanları… Bu kez Yay burcunda gerçekleştiğinde “gerçekler” gün yüzüne çıkacak.
 • Gerginlikler, fikirlerin, değerlerin, bilgilerin, bakış açılarının çatışması, bir konuda yargıların başa bela olması, fanatizm içeren yaklaşımlar, ölçüsüz ve hedefini amacını aşmış tepkiler, ifadeler, açıklamalar dikkat çekebilir.
 • Bu tutulma ile birlikte tetiklenen ya da ortaya çıkan hadiseler bir şekilde daha önce haberdar olmadığımız bir konuda öğrendiklerimiz ile alakalı olabilir.
 • Bilgilendiğimiz konular, duyduğumuz şeyler bizim pek çok şeyi sorgulamamıza, bazı gerçeklerimizi değiştirmeye, yeni bir algı yaratmamıza vesile olabilir.

Tutulmanın dizpozitörü Jüpiter Balık burcunda

Ay tutulmasının dispozitöünün asaleti kıymetli. Bize umut veriyor 😊 Her şeyin zamanla ve ağırdan ilerleyerek gelişse bile bir şekilde iyiye gideceğini işaret ediyor. Ankara’ya göre çıkartılmış haritada Jüpiter’in 6.evde olması da bu konuyu Covit gündemi ile ilişkilendiriyor. Haritada Başak yükselen de şifa adına vurgulu bir tutulma olacağını düşündürüyor. Yükselen yöneticisinin haritanın tepe noktasında ve asaletli olması da olumlu diyebiliriz.

Yani ülkemiz açısından tutulmanın etkilerinde iyileşmeye, şifaya  hizmet eden bir gidiş söz konusu. Ancak bunun yanında 6.evde yer alan Neptün de olayın tam tersine kontrolden tamamen çıkacak boyuta varabileceğini, bulaşıcılığın büyük boyutlara varabileceğini de risk olarak işaret ediyor.

Aslında alınacak önlemlerin, atılacak adımların, şifaya hizmet eden bir yol haritası netleştirip uygulayabilmenin önemi büyük. Eğer bunlar gerçekleşmişse büyük şifa, yapılamamışsa her şeyin kontrolden çıkması aşamasındayız diyebiliriz.

Yine ülkemiz açısından bu tutulma eğitim öğretim hayatı, eğitim sistemi işle alakalı bazı düzenlemelerin de tetikleyicisi olabilir.

Müfredat, uygulamalar ve eğitim-öğretim yılı planlamaları açısından alınacak ve uygulamaya geçirilecek kararlar gündeme gelebilir.

Yine ülkemiz açısından bu tutulma basın-yayın, gazetecilik ve akademisyenler ile alakalı olayları da haber değeri olan nitelikte gündeme getirebilir.

Ek bilgiler:

Tutulma haritasında Kiron Hygiea üçgen açısı

Bu ikilinin aralarındaki üçgen ve tutulmadan sonra Ay’ın her ikisi ile yapacağı üçgen açılar şifaya giden yolda hijyen ve temizliğin önemini ve şifa adına önümüze çıkan çözümlere rağbet edilmesinin kıymetini vurguluyor. Hygiea temizleyici ve güçlendiricidir. Hastalık ve rahatsızlıklarda bütünsel sağlığa yeniden kavuşmak için gereken iyileştirme süreçlerine dair önemsenir.

Bu saflık ve arınma temasını aynı zamanda bütünsel bir arınma ve temizlik olarak düşünürsek kirlenmiş olan her şeyin saflaşmak adına gün yüzüne çıkması ile de bağdaştırabiliriz.

Pallas Neptün kavuşumuna Merkür karesi geçtiğimiz günlerde kesinleşti ancak açının kendisi 30 Mayıs da ve bu kare de Retro sebebiyle Haziran başında ve Temmuz başında tekrarlanacak. Venüs de bu kareye eşlik ediyor:

Sorunları çözmede tıkanıklıklar, aşırı eleştirel ve sert yaklaşımlar, taktiklerin kızışması, yumuşak bir tarz ile çözümler üretebilecekken işin içine çok fazla plan ve stratejinin katılması, yalan ve yalanın örtülmesi adına üretilenler, gerçek olan ile safsata olanın iç içe geçmesi söz konusu olabilir bu etkiler altındayken.

Velhasıl her duyduğuna inanma dedirten etkiler var mutlaka ancak bunun yanında ağzı çok iyi laf yapan kişilerin gerçekleri gizleme, perdelememe çabası da dikkat çekiyor.

Hayal gücü o kadar aktifleşiyor ki bu etkiler altındayken, hayali dile getiren kendisi bunu gerçek olarak algılamaya başlayabiliyor.

Mars Zeus ile kare ve ardından da Plüton karşıtlığına ilerliyor.

Belki de bu Ay tutulmasının en yorucu ve tedirgin eden etkisi bunun yorumlanması eşliğinde görünüyor.

Çok fazla baskılanmış enerjinin patlayıcı bir şekilde ortaya çıkışı ile birlikte, hem toplumsal şiddet ve öfke içerikli olaylar hem de her tutulmada her zamankinden daha fazla dikkat çeken doğa olayları tetiklenebilir.

Askeri olaylar, savaş ve toplumsal hareketlilik eşliğinde gelişebilecek olaylar gündem olabilir.

Öfkenin kontrolünde zorlanma ve sıcak bir savaşın ya da kişişelleştirilmiş, ego yönetiminde bir çatışmanın, sonunun nereye varacağını önemsemeden yapılan ve sadece bir kişiyi değil belki de pek çok kişiyi ilgilendiren, krizler yaratabilen gelişmeler gündemdeki yerini alabilir

Sevgilerimle

Dr.Samiye Özbaş Soysal© Astrokarmik. Tüm hakları Dr. Samiye Özbaş Soysal’a aittir. Hiç bir şekilde izin almadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.