Balık Burcunda Güneş Tutulması- Niyetler-Yollar

26 Şubat 2017 saat 17:58 de Balık burcunda bir Güneş tutulması meydana geldi. 20 mart 2015 de başlayan Balık Başak aksını tetikleyen  tutulmaların son halkasındayız.
Bu yılın ilk Güneş tutulması bu.Güneş tutulmaları, Ay’ın yörüngedeki hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve Ay’ın Güneş’i tümüyle ya da kısmen örtmesi sonucunda meydana geliyor. Güneş tutulmaları yeniay zamanları.
 
Astrolojik olarak bakacak olursak her yeniay olduğu gibi başlatma, yenilikler katma, değişim yaratma ve temel atma tesiri barındırıyor. Etkileri diğer yeniaylardan daha uzun süreli, kalıcı etkiler oluşturduğundan çoğu zaman kadersel nitelikteki olaylarla bir arada düşünülebilir. 
Yeniaya aydüğümlerinin eşlik etmesi bu yoğun tesirleri oluşturuyor. Güneş tutulması eğer Güney ay düğümüyle bir arada ise Güney serisinden, Kuzey ay düğümüne eşlik ediyorsa Kuzey serisinden bir tutulma oluyor. Etkinin boyutu ve süresi bizim haritalarımız üzerindeki etkilerinin boyutu ile orantılı olarak değişkenlik gösteriyor.
 
Tutulmaların her zaman için olay yaratan, sonuca ulaştıran, adım atma gücü ve cesareti veren, haber getiren, haber niteliğinde durumlar oluşturan, gelişme kaydettiren niteliği mevcut…
Bu nedenle her zaman dediğim gibi bu tarihe yakın tarihlerde yaşanan olaylara, niyet ettiğiniz adımlara, aklınıza gelip karşınıza çıkan tesadüfi şeylere, aldığınız haberlere, duyduklarınıza, gelen tekliflere, özellikle dikkat etmekte fayda var. Niyetler ve kadersel yolunuzu şekillendirecek şeyler önünüze gelebilir.
Bazen bu yoğun tesirler kişilere asla yapamam ya da yapamam dedirten şeyleri yapma motivasyonu verebiliyor. 
 
GÜNEŞ TUTULMASI BU KEZ BALIK BURCUNDA OLACAK.
Daha çok tetikleyeceği ana başlıklar şu şekilde olacak.
• Sevginin ifadesi
• Sprituel, ruhsal konular ve bunlara dair başlangıçlar
• Fedakarlıklar
• Merhamet ve Özveri eşliğinde hayatımızda yarattığımız şeyler ve de belki de kaybettiklerimiz
• Yardım ve dayanışma eşliğinde yapılacak olan şeyler
• Koşulsuz olarak karşılık beklemeksizin verilen şeyler
• Sezgilerin ve bu sezgilere dair anlayışın ifadesi
• Hayal gücü ve yaratıcılık eşliğinde yaratılacak olan değerler
• Duygusal hassasiyetlerin artışı ve hissi paylaşımla
• Bizim dışımızda yaşanan olayların içine fazlasıyla nüfus edip sınırlarımızı korumakta zorlanma
 
Sanatsal çabalar, moda, tasarım, resim, müzik, dans v.b. ruhsal dokunuşlara hizmet eden alanlar, ruhsal birtakım çalışmalar, yardım organizasyonları konusundaki başlangıçlar ve yaratıcılık gerektiren işlerin başlangıcı için çok elverişli olabilir. 
Maddi çıkar ve beklentilerin olduğu iş ve girişimlerin başlangıcı ise çok fazla desteklenmeyebilir.
 
Tutulma haritasındaki eşlik eden diğer gökyüzü temaları da dikkate alındığında bu tesir altında atılan adımlarda dünyevi başarıların ihtiyaç duyduğu hırs ve iradeyi, kazanma arzusu eksik kalıyor ne yazık ki.
İşin içinde maneviyata hizmet eden niyetler, ruhsal bütünlük, sevgi, dayanışma ve bunlardan elde edilecek sonuçlar varsa eğer çok büyük ilerleme fırsatı olabilir.
Bu tutulma; kazanmak ve çoğaltmaktan ziyade sadeleşme,
feda etme,
arınma,
bir şeyleri geride bırakma sayesinde yeni yollar açma,
dünyevi bir kazanç söz konusu olmasa bile niyetimizi ortaya koyabilme,
teslimiyeti ve esnemeyi öğrenme,
olayların ardında yatan büyük ve yüce manaları görebilme,
yaşamın verdiği yönlendirici mesajları okuyabilme,
bağışlayıcı olabilmeyi öğrenme,
karşılık beklemeden kendimizden vermeye devam edebilme, 
paylaşmanın çoğaltan etkisini deneyimleme,
şükür edebilme,
ihtiyacımız olanın zaten elimizde olduğunu fark edebilme,
isteklerimizin gerçek anlamda ihtiyacımız olan şeyler olup olmadığını fark edebilme,
olanla bitenin içindeki  hayrı görebilme etkisi sunacak.
Şükran, inanç ve sevgi tohumları ektirecek.
Yüreğimizde sevginin ortaya çıkışına hizmet edecek.
Yaşanan olaylar hep bu çerçevedeki olayların tetikçisi olacak.
Ya da biz maddesel olana fazlasıyla takılmışsak, hırslara yenik düşmüşsek, egolar yükselmişse, manevi değerleri ve ihtiyaçları görmezden gelmişsek zarara götürecek kapılar sonuna kadar açılacak.
 
YANİ BİR ŞEKİLDE FAYDAYA MI ZARARA MI ADIM ATTIĞIMIZI BİZİM NİYETİMİZ BELİRLEYECEK.
 
BU KEZ SAROS SERİLERİNE GÖRE 19 GÜNEY SERİSİNDEN BİR TUTULMA OLACAK.
Bu serinin tutulmaları güzel şeylerle birlikte anılıyor.  Hoş ve sürprizli gelişmelerin geldiği, güzel değişimlerin yaşandığı olaylara eşlik edeceği düşünülüyor. (Bu seriden olan geçmiş en yakın tutulmaların tarihleri şöyle: 16 Şubat 1999; 4 Şubat 1981; 25 Ocak 1963)
 
TUTULMANIN YÖNETİCİSİ JÜPİTER RETRO ve yılın en zorlayıcı açı kabının içinde yer alıyor.  Bu açı kalıbının etkilerinden daha önceki yorumlarımda bolca bahsetmiştim. Harekete geçme dürtüsü, risk alma eğilimi artmış durumda ve eğer o riskler hiç hesaplanmamış ve tedbir alınmamış nitelikte ise gerçeğe dönüşebilir diyor 2017 yılının büyük kısmı. İşte bu tutulma da aslında bu temanın önemli bir tetikçisi gibi görünüyor açıkçası.
 
YANİ DÜNYEVİ OLAN HEDEFLER VE MADDESEL BEKLENTİLER AÇISINDAN RİSK VAR ANCAK RUHSAL VE DUYGUSAL BAĞLAR, BÜTÜNLÜK HALİNİ HEDEFLEMEK, HUZURA GÖTÜRECEK ADIMLAR ATMAK GİBİ KONULARDA DESTEK VAR.
Fiziksel riskler, kazalar ve kayıplara vesile olan durumlar, toplumun genelini ilgilendiren ve birlik bilincine doğru sürükleyecek herkesi etkileyecek meselelerin ve olayların gündeme gelmesi v.b. şeyler de söz konusu olabilir mutlaka bu tutulma eşliğinde. Her durumda, diyelim ki bizim dışımızda birilerinin başına maddi ya da manevi açıdan riskli denilebilecek bir şeyler geldi. bu bizleri her zamankinden yoğun biçimde etkileyecek. Kendimizi onun yerine koymakta zorlanmayacağız. Ne hissettiğini yürekten anlayacağız.
Belki de insan olduğumuzu hatırlama ve sevginin, şefkatin bütünü sarıp sarmalaması adına bir fırsat olarak öne çıkacak. Farklılıkların bir potada erimesi ve bir duyguda birleşmesi halini işaret ediyor tutulmanın etkileri.
Bu tip durumlar söz konusu olduğunda ya sen ben ayrımı ortadan kalkacak, katılıklar çözülecek, kabullenici ve fedakar olunacak, gönül bağının gücü tüm yaralara şifa sunacak ya da herkes bir ayrışmanın içinde eriyip yok olmaya rıza gösterecek.
Bu kez tutulmanın Güney Ay düğümü ve Neptün eşliğinde gerçekleşmesi, tutulma haritasına eşlik eden ve riskli hareketleri işaret eden bir takım zorlu açı kalıplarının da söz konusu olması, tutulmanın yöneticisinin de işin içinde ve Retro olması aslında çok fazla hareket ihtiyacı söz konusu olmasına rağmen biraz daha kontrollü ve tedbirli hareket etmenin çok daha iyi olabileceğini düşündürüyor.
Saros serisinin kattığı şans veren olumlu tesirleri kazanca ve avantaja çevirebilmek adına tamamen kör gözüne riskler almadan hareket etmek önemli.
Bu tutulma etkisi ile içinizi kıpırdatan atılımlara, harekete geçeyim diye niyet ettiğiniz işlere bu gözle bakmaya gayret edin. 
Eğer aceleye getirmemişseniz, şansınızı gereksiz yere zorlamamışsanız, bazı fedakarlıklar yapmayı göze almışsanız, ancak bu arada sınırları koymayı da bilmişseniz şansı, kazanca dönüştürme şansı verecektir bu yeniayın motivasyonu artıran etkileri.
 
Ülkemiz haritasındaki Güney Ay düğümünün üzerinde gerçekleşiyor olması tüm dünya üzerinde, tutulma ile birlikte kadersel anlamda bir tetiklenme yaşayacak en önemli ülkelerden biri olduğumuzu söyleyebiliriz. 
Yönetim kademesindeki kişilerle ilgili bazı şeylerin ortaya çıkmasına, ülkenin prestiji ve saygınlığını ilgilendiren gelişmelere,  toplum tarafından iyi tanınan ve önemli birileri hakkında bir takım olayların gündeme gelmesine, yönetim ve istikrar adına bir takım fedakarlıklar ve kayıplar yaşanabileceğine, yeni bir yönetim anlayışı ya da modeli için start verilebileceğine ya da bu aşamada gelinen noktada son hamlenin yapılabileceğine işaret ediyor.
Türkiye haritasının Güney ay düğümünün karanlık etkilerinden ve Kuzey ay düğümüne doğru yol alınamamasından kaynaklanan birtakım kayıplar yaşaması, geriye gidişin tetiklenmesi, diyetlerin ödenmesi v.b. şeyler yaşanabilir.
 
Yani burada ya birileri birtakım kayıplarla buluşacak ya da bu kayıpların hesabını Türk halkı olarak hep birlikte ödemek durumunda kalacağız.
 
Bu Balık Başak aksı tutulma serisi ile alakalı ana temaya dair önemli bilgileri de hatırlatmakta fayda var.
 
Hem bireysel hem de toplumsal anlamda, tutulma ile birlikte tetiklenecek konular bazı şeylerin kapanışını, bazı şeylerin de geride bırakılmasını, bazı kararların gözden geçirilmesini, eskiye veya eskide kalmış niyetlere dönüşün söz konusu olabileceğini işaret ediyor.
HEVESLENİLEN BİR ŞEYİN GERÇEĞE DÖNÜŞMESİNİ HESAP EDERKEN,  GERÇEKLEŞEBİLECEK OLANLA GERÇEKLEŞMESİNİN GERÇEKTEN FAYDA SAĞLAYACAĞI DURUMLAR ARASINDAKİ FARKI GÖREBİLMEK ÖNEMLİ OLACAK.
Doğru ata oynamak ile elinde hangi kartlar olduğunu bilmeden her ne pahasına olursa olsun oyuna girmeye niyet etmek arasındaki farkı görmek de öyle…
Bu tarihler bizlere direndiğimiz ya da olsun diye ısrarla dilediğimiz bir takım olayları getirebilir.
İNANCI ÇABA İLE BİRLEŞTİRMEK, UMUTLARLA TEMKİNİ BİR ARAYA GETİREBİLMEK, ŞANS İLE ÇABAYI HARMANLAMAK, İÇTE OLANLA, ÖZÜMÜZDE HİSSETTİĞİMİZLE, İÇİMİZDEN GELENLE, BİLDİĞİMİZLE, İCRAATA YANSIYAN ARASINDAKİ DENGEYİ SAĞLAYABİLMEK ÖNEMLİ OLACAK.
 
Tutulmanın hem ülkemiz hem de kişisel olarak bizlerin yaşamlarında güzelliklere vesile olacak başlangıçlar getirmesini gönülden dilerim.

Dr. Samiye Özbaş Soysal

26.2.2017
© Astrokarmik. Tüm hakları Dr. Samiye Özbaş Soysal’a aittir. Hiç bir şekilde izin almadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.