Güneş Tutulması Aslan Burcunda

21 Ağustos 2017 28 derece 52 dakika Aslan burcunda bir Güneş tutulması meydana gelecek. Bu yılın en önemli tutulması olarak görünen bu tutulma hakkında daha önce de pek çok kez vurgulayıcı yorumlar dile getirildi.
Güneş tutulmaları Ay düğümleri ile yakın temas halinde meydana gelen birer yeniay aslında. Her yeniaydan daha vurgulu ve kadersel mekanizması da zaten bu temastan kaynaklanıyor.
Ay düğümlerinin yaklaşık 18,5 yıllık döngüsü ve her bir aksta yaklaşık 1,5 yıl kalışı göz önünde bulundurulduğunda, bir aksa ait tutulmaların ortalama 1,5 yıl boyunca devam ettiğini ve bu döngünün de 18,5 yıl önceki döngülere dair bir uzantısının olduğunu söyleyebiliriz.

Bu kez Aslan-Kova aksını etkileyen tutulmalar geçen yıl 18 Ağustos da başladı ve 21 Ocak 2019’ a kadar devam edecek ve sırasıyla şu şekilde gerçekleşecek:
• 18 Ağustos 2016 Kova burcunda Ay tutulması (25)
• 11 Şubat 2017 Aslan burcunda Ay tutulması (22)
• 7 Ağustos 2017 Kova burcunda Ay tutulması (15)
• 21 Ağustos 2017 Aslan burcunda Güneş tutulması (28)
• 31 Ocak 2018 Aslan burcunda Ay tutulması (11)
• 15 Şubat 2018 Kova burcunda Güneş tutulması (27)
• 27 Temmuz 2018 Kova burcunda Ay tutulması (4)
• 11 Ağustos 2018 Aslan burcunda Güneş tutulması (18)
• 21 Ocak 2019 Aslan burcunda Ay tutulması (0)

 

(Not: Bu aksta gerçekleşen bir önceki dönem tutulmaları 8 Ağustos 1998 ile 31.7.2000 tarihleri arasındaydı.)
 
Yoğun etkiler barındıran bir gökyüzü olayı Güneş tutulmaları. Peki bu etkiler herkes için mi geçerli. Tabi ki bu dokunuşlar eşit şiddette olmuyor. Eğer haritamızda özel bir nokta, aks ya da gezegen ile temas ediyor ise bu tetikleyici durum çok daha hızlı ve dikkat çeken birtakım gelişmelere vesile oluyor.
 
Her önemli gökyüzü olayında olduğu gibi Güneş tutulmalarının etkileri de denize atılan taşın oluşturduğu halka halka etrafa yayılan dalgalar gibi yayılıyor. Yani merkezde en çok etkilenen birileri ya da birtakım topluluklar var mutlaka ancak kişiler ve gruplar arasındaki zincir şeklindeki bağlantılar dolayısıyla herkes bir ölçüde nasibini alıyor.
Ama hemen ama orta vadede…
Mutlaka bir ucundan herkese dokunuyor.
 
İşini kaybeden bir kişinin eşinin çalışmak ve daha çok para kazanmak için bir mecburiyetinin doğması, finansal etkiler sebebiyle çocuğun okul değişikliği yaşaması, her zaman yapılan harcamaların ve bu harcamalara hizmet sunan yani bu harcamalardan kazanç elde eden kişilerin de oluşan yeni finansal durumdan etkilenmeleri v.b.
 
Bunlar, yani tutulma ile birlikte tetiklenen olaylar normal şartlarda aslında belki de zaten harekete geçilmesi gereken ancak bir başlama vuruşu ya son vuruşa ihtiyaç duyulan durumlar. Olması gereken değişimi yaratma imkanı sunan fırsat niteliğinde dönemler tutulma dönemleri.
Sahne hazır, şartlar, kostümler, dekor, roller her şey hazır da gong sesi bekliyor olduğumuz şeyler için tetikleyici diyebiliriz.
 
Başlatan, motivasyon veren ve yeni adımlara niyet ettiren tesirler yoğun.
Bir şeyleri geride bırakmak zorunda kalmanın ya da bir şeyleri tercih edip tercih etmediğini kaybetmenin sıkıntısı, yeni yolların heyecanı, çabucak isteklere ulaşma isteğinin sabırsızlığı dikkat çekiyor güneş tutulmaları döneminde.
 
Hangi burçta, hangi saros serisinde, hangi elementte ve hangi dekanda gerçekleştiği, yöneticisinin durumu, yeniayın açıları, tutulma haritasındaki diğer önemli açılar, tutulmanın ilişkide olduğu evler, coğrafik olarak hangi bölgeden gözlemlendiği v.b. detaylar bizim tutulmanın bireysel ve toplumsal etkilerini okumamıza yardımcı oluyor. 

Şimdi bunlara sırasıyla bir göz atalım hep birlikte:

TUTULMANIN ASLAN BURCUNUN 3.DEKANINDA OLMASI;
Genel itibariyle toplumsal alanlarda, şehir ve ülkelerde baskının artışı, otoritenin yükselişi ve buna karşılık olasılık dahilinde olabilecek kanunsuzlukları, yağma niteliğinde durumları, toplumun inancını besleyen ve kutsal sayılan mekanlara dair saygının yitirilmesi ya da saygısızca bir takım hareketlerin yapılması ile bağdaştırılır.( H.S. Green/ Mundane Astrology)

TUTULMANIN SABİT BİR BURÇTA OLMASI;
Etkilerinin daha kalıcı olacağını, finansal ve parlamenter sistemin içinde yaşanabilecek zorlukları, büyük felaketleri, sıkıntı yaratabilecek doğa olaylarını düşündürüyor.

TUTULMANIN ATEŞ ELEMENTİNDE OLMASI DA;
H.S. Green‘in Mundane Astrology kitabında Sansasyonel toplumsal olaylarla, anlaşmazlıklarla, savaş tehlikeleri ve askeri hareketlilikle, önemli bir kişinin ölümü, ısı değişimleri, harcamalarda ve vergiye dayalı ödemelerde ve oranlarda artışla bağdaştırılmış.

TUTULMA 1 KUZEY SERİSİNDEN BİR TUTULMA
Bernadette Brady’nin The Eagle and the Lark kitabında bu serinin manasına yönelik bilgiler, bu etkiler altında baskı görme ya da baslı altında hissetme durumunun artacağı, gruplar ve sosyal ilişkiler, arkadaşlık ilişkileri açısından beklenmedik gelişmelerin yaşanabileceğini ve harita ne kadar net ve vurgulu bir tesir aldı ise görünen etkilerin de o kadar büyük olacağını işaret ediyor. Bu etkiler altında mantıklı davranmak, aklımızı kullanmak önemli. Hızlıca alınan kararların hatalara götürebileceğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Yine bu tutulmanın anlamı sağlık sorunlarını da işaret ediyor.
Her bir serinin manası o tutulma ile birlikte olan olaylara yansıdığından Saros serisine dair bilgileri de mutlaka dikkate almak gerekiyor.
Bu serinin son tutulması 11 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşmişti. O dönemde hayatınızda olan olaylara dönüp bakmak, o dönemde hayatınızdaki en merkezde olan konunun ne olduğunu hatırlamak adına kıymetli olabilir. 2 Kuzey serisinden olmasına rağmen 11 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen Güneş tutulmasıyla aynı dereceden bir tutulma 11 Ağustos 2018 de gerçekleşecek.

ASLAN BURCU İLE TEMSİL EDİLEN ŞEHİR VE ÜLKELER, Dünya astrolojisine göre çok daha fazla etki altında olabiliyor. Peki hangi coğrafik bölgeler Aslan burcu ile temsil edilmiş ona bir bakalım:
Fransa, İtalya, Bohemia, Sicilya, Roma, Bristol, Philadelphia, Prag, Ravenna, Bombay, Alpler, Linz, Apulia, Cremona, Chaldea, Kuzey Romanya, Damascus, Chicago( daha çok 1.dekan için), Blackpool (H.S. Green/ Mundane Astrology)

TUTULMANIN GÖZLEMLENDİĞİ BÖLGELER dünya astrolojisinde etkilerin maksimumda yaşanmasının beklendiği alanlar:
West in Europe, North/East Asia, North/West Africa, North America, Much of South America, Pacific, Atlantic, Arctic.
Pek çok yerde defalarca yazıldı çizildi ve bu tutulmanın hem Amerika hem de Trump için önem arz ettiğini artık biliyoruz. Hatta bu tutulma bazı sitelerde Great American Eclipse olarak nitelendirilmiş. ( Büyük Amerika tutulması)
Bu da bize olası etkilerin en çok bu bölgelerde özellikle de Amerika’yı ilgilendiren durumlarda görünür olaylara vesile olacağını düşündürüyor.

TUTULMANIN ANKARAYA GÖRE ÇIKARILMIŞ HARİTADA 5.EVE DENK GELMESİ;
Sanat ve eğlence ve spor dünyasını ilgilendiren bazı gelişmeleri, tanınmış ve göz önünde olan, magazinsel kişilerin gündeme gelmesini, sanatı ve genç nüfusu özellikle de genç kadın figürlerini ilgilendiren konularda bazı kararları, çocuklar, gençler ve öğrenim teması ile ilgili olayları ve bu bahsettiğim konularla ilgili birtakım başlangıçları işaret ediyor. Koç burcunun yükseldiği bu haritanın ASC yöneticisinin de 5.evde yer alması bu temeldeki konuları bir kez daha vurgulu hale getiriyor. Koç ASC hızlı gelişmeleri ve cesurca hamleleri, her ne olursa olsun sonuca varma konusundaki kararlılığı, hırs ve mücadele gücünü, ancak bunun yanında agresyon içeren durumları, alınan riskleri, anlaşmazlıkları ve egosal mücadeleleri işaret ediyor.

TUTULMA HARİTASININ T.C. HARİTASINA ETKİSİNE BAKACAK OLURSAK.
Ülkemiz haritasının 3.evini etkileyecek.  Ev yerleşimi itibariyle, yollar, köprüler, kara ve deniz ulaşımı ile alakalı konular, haberleşme ile alakalı şeyler, gazeteler, yazılı ve görsel haber kanalları, posta, telefon, internet, eğitim, reklam, okullar, eğitim ile alakalı kurumlar yani bilginin ve haberin akışına hizmet eden her türlü konuda birtakım değişimlerin, hızlı aksiyonların, alınan kararların, hayata geçirilen adımların, başlangıçların, yeniliklerin habercisi olabilir.
Bu ev aynı zamanda komşularla olan ilişkileri işaret ettiğinden, yakın komşu ilişkilerimize dair bazı yeni karar ve adımların gündeme gelebileceğini de düşündürüyor.
Tutulma anında Mars, ülkemiz haritasındaki Neptün ile partil kavuşumda. Yani ülkemiz açısından etkiler en çok ve hızlı olarak 3.evdeki Neptün ile bağdaşan meseleleri etkileyecek. (Sosyal hareketlenmeler ve bunlara vesile olan şeyler, hastaneler ve sağlık ile alakalı kararlar, gaz, petrol fiyatları ve temini konuları, usulsüzlük ve yolsuzluklar ve bunlara karşı verilen mücadeleler, iktidarı ilgilendiren kaotik durumlar)

ASLAN BURCUNDA GERÇEKLEŞEN BİR GÜNEŞ TUTULMASININ ANA TEMALARINA BİR GÖZ ATALIM HEP BİRLİKTE.
• Yönetim ile ve yönetim anlayışı ile alakalı konular, bunlara ait yenilikler
• Otorite konumunda olan, yönetimde söz sahibi olan kişiler ve bunlarla ilgili yaşanabilecek değişimler
• Kontrolü ve yönetimi elinde bulunduran kişilerle alakalı ses getiren ve hızlıca gelişen olaylar
• Eğlence dünyasına ve sanat ile bağlantılı konulara dair olan şeyler
• Sahnede yer alan, göz önünde bulunan ve tanınır olan kişilerle alakalı durumlar, tutulmanın ana başlıkları olacak…
• Yaratıcılık isteyen iş ve uğraşlara yönelik niyetler ortaya konulabilir.
• Artık su yüzüne çıkmayı bekleyen, geliştirdiğimiz ya da doğuştan bu yana bizimle var olan meziyetlerimiz dikkat çekebilir. Yani biz göstermesek de birileri bunları görüp ifşa edebilir.
• Girişimci bir ruh ve özgüven artışı sayesinde var olan potansiyellerin ortaya konulması adına adımlar atılabilir. Hem bireysel hem de toplumsal bazda.
• Egoların devreye girdiği bazı kişisel mücadeleler ve merkezde kalıp tek söz sahibi olmak adına yapılan savaşlar dikkat çekebilir. Aslan’ın mutlak güç ve hakimiyet kavramları burada her zamankinden daha fazla çalışabilir.
• Çocuklar ile alakalı yeni kararlar ve genç nesle yönelik planlar devreye girebilir.
• Riskli yatırım araçları ve altın piyasalarında değişimler yaşanabilir.
• İnisiyatif alma becerisi ve ön plana çıkabilme özgüveni sayesinde elde edilebilecek kazançlar görünür olabilir ve belki de elde edilebilir.
• Bireysel olarak yaşamlarımızda ÖNE ÇIKMA, GÖRÜNÜR OLMA VE KENDİMİZİ, BİLGİ VE DENEYİMLERİMİZİ, YETENEKLERİMİZİ SERGİLEME İSTEK VE EĞİLİMİNDE BİR ARTIŞA SEBEP OLABİLİR tutulmanın etkisi ile tetiklenen konular genel olarak bu çerçevede olacak…

OLASILIKLARA GENEL OLARAK BİR BAKACAK OLURSAK:
En temelde ve en ön planda, tutulmanın ana hedef noktasında, herhangi bir konuda kontrolü elinde bulunduran, otorite ya da merkez kabul edilen kişilerde ve yönetim anlayışındaki değişim ve gelişmeler olacak. Ankaraya göre çıkarılmış tutulma haritasında 10.evde yer alan Plüton da aslında bu açıdan radikal denilebilecek değişim ve dönüşümleri işaret ediyor. Koç yükselen ve ASC de yer alan Uranüs de bu değişimlerin hızlı ve belki de beklenmedik biçimde gerçekleşebileceğini düşündürüyor.

TUTULMANIN AÇILARI
Uranüs ile destekleyen açı tutulmanın en can alıcı açılarından biri. Bir diğeri de tabi ki en dikkatimizi çeken Mars ile kavuşum.
• Her ikisi de aksiyonel tesirler veriyor.
• Hız, hırs, hareket ve mücadele teması var tutulmada.
• Güç var, güç olanın altından kalkabilme azmi ve motivasyonu var, risk alabilirlik ve cesaret var.
• Var olanı düzeni değiştirme ve değişim yaratma ihtiyacı ve bu uğurda adım atabilme kapasitesi var.
• Devrim niteliğinde adımlar, fark yaratan girişimler, değişik tatlar ve sürprizli gelişmeler, orijinal olan yaratımlar söz konusu olabilir.
• Ancak bunun yanında bir acelecilik ve muhalefete tahammül göstermekte zorluk, genel olarak tolerans düşüklüğü gibi şeyler var bu tutulma ile birlikte tetiklenen olaylarda. Tek merkezli bakış açısının zararlarına da yatkın olacağız.
• Fevri hareketlerin, düşünmeden yapılan girişimlerin, aceleye getirilen kararların hatalara ve kazalara vesile olabileceğini düşündürüyor.
• Dengede durmakta zorlanabileceğimiz ancak esnek düşünme ve yeni olana kendimizi açma sayesinde de hızlı yol alabileceğimiz adımlar tetiklenecek.
• Bu adımların sonrasındaki planlar değişmek durumunda kalacak ve alternatiflerin değerlendirilmesi adına atak davranmak, hızlıca adapte olmak, uyum göstermek, denenmemiş olana doğru yol alabilmek avantaj sağlayacak diye düşündürtüyor tutulma haritası.

TUTULMA HARİTASINDAKİ MARS-SATÜRN ÜÇGEN AÇISI da destekleyici nitelikteki etkisini aktarıyor bu önemli gökyüzü olayına. Enerjimizi ve gücümüzü doğru amaçlara kanalize etmek, doğru zamanda doğru hamleleri yapmak, soğukkanlılıkla engelleri aşıp somut olan başarılı sonuca ulaşmak ile bağlantılı düşünebiliriz.
Zamanlama konusunda verdiği tüyolar şunlar; Eğer çok uğraştın, belli bir aşamaya getirmek için bolca emek sarf ettin, sabır gösterip uygun şartların oluşmasını bekledin, bir şeyler seni hep geri tuttu ve ilerlemek yerine yerinde saymayı tercih ettiysen ve de buna rağmen yeteri kadar karşılık alamasan da istikrarla çalışmaya devam ettiysen artık harekete geçmenin ve şimdiye kadar yapamadığın atılımı yapmanın zamanı gelmiş olabilir.
Şu an elinde olana ve bu elinde olanı ne şekilde değerlendirebileceğine bir bak. Malzeme bu ve aslında çok işe yarayabilir şeyler biriktirmiş olabilirsin. İleriye atacağın adım cesaretini gösterebilir durumdasın. (Fakat “Dimyada pirince giderken evdeki bulgurdan olma” kısmını hiç göz ardı etme. Yani ortada gerçek bir malzeme var mı bir bak önce)
Bu transitin tutulma haritasına etkisi, üzerinde çalıştığımız ya da niyet edeceğimiz şey konusunda enerjimizin ve motivasyonumuzun yerinde olacağını, yorulmadan, vazgeçmeden ilerleyebileceğimizi, ancak bunun yanında biraz da hırs ve inat yapma riskimiz olacağını söylüyor…
Enerjini idareli kullan, kontrol et diyor…
Burada içimizden coşan “hadi artık” diyen enerji ile “dur bakalım biraz daha düşün” diyen enerji arasında dengeyi kurabilmişsek lehimize olan sonuçlara bir adım daha yaklaşırız.
Zamanın iyi kullanılması çok kıymetlidir bu gökyüzü olayının etkisi altındayken…
Biz bir hamle yapıyorsak, bunun zamanının geldiğini düşünüyorsak, bu hamlenin hiç kimseye zarar vermediğinden emin olmamız bizi çok daha temiz bir sayfaya taşıyacaktır. Eğer biz yeni bir hikayeye başlayacaksak, bunun başkalarının hazin sonları ya da dramatik kayıplarının üzerine inşa edilen bir öykü olmaması değerli… Demişken bir de Regulus etkisine bakalım.

TUTULMADA REGULUS ETKİSİ
Tutulma Regulus sabit yıldızı kavuşumu etkisinde gerçekleşecek. Regulus kraliyet sabit yıldızlarından biri. Başarı vaat eden etkileri aşikar ancak bunun yanında bir takım gölge tesirleri de söz konusu mutlaka.
Başarının hak edilip edilmemesi konusu, hak edilen başarının liyakatının test edilmesi durumu ve sonucunda da elde edilenin devamlılığına dair bir sonuca varılması ile birlikte anılabilir Regulus.
Regulus ilahi olan bir adalet ile bağdaştırılır.
Başarı ile elde edilecek ve gururla taşınacak bir kraliyet tacıdır.
Tacın kalması ve parıl parıl parlamaya devam etmesi adına negatif olan duygulara dayalı olan dürtüleri susturmak gerekir. Özellikle hırsı ve öfkeyi kontrol edebilmek, ego ve kibirden uzak durabilmek, intikam alma isteğini düşünce de dahi olsa kendimizden uzak tutmak bu tacı devamlı takabilmenin şartıdır.
Aksi takdirde elde edilen paye mutlaka geri alınacaktır. Etkisi olumlu anlamda da olumsuz anlamda da olsa çok güçlüdür. Sınavları büyüktür. Genel de Regulus ile girişilen işlerde gerçekten de parıldayan başarılar vardır. Ancak bu yolda yapılan hatalar da genel de telafisi olmayan büyük denilebilecek hatalardır.
Hem başarıyı, gücü, saygınlığı, parlayan becerileri, otoriteyi verir. Hem de bunların varsa eğer bedelini ödetir. Yani var olan gücü, hak arama ya da bir hesabı kapatma adına kullanabilme ortamını ve imkanını sunar. Gücün birileri ya da bir şeyler üzerinde kötüye kullanılması riski de vardır sonuçta. Asıl tuzak olan da buradadır zaten.
Regulus etkisi aslında yönetimde olan birilerinin sınavına, bir payenin geri alınmasına, ödenen bedellere ya da daha sonra bedeli ödenmek zorunda kalınacak yeni bir payelendirmeye işaret ediyor.

ÖZETLEYECEK OLURSAK bu tutulma bize önemli adımlar atmak ve görünür olmak adına gereken cesaret ve özgüveni verecektir. Bir bakıma aslında şans da yanımızda diye düşündürtebilir. Ancak sanki büyük ödüle gidilen bir oyunda kaybedecek hiç canımız kalmamış gibi düşünebiliriz bu durumu. Sanki ilk hatada her şeye sil baştan başlamak gerekecekmiş gibi bir döngünün içinde…
Mars ve Uranüs etkisi hakim. Hızlı ve değişimi tetikleyecek aksiyonlar olacak hem toplumsal konularda hem de bireysel yaşamlarımızda. En çok parlamaya ihtiyaç duyulan yaşam alanlarımızda harekete geçme zamanı olacak.
Ya yeni bir girişim söz konusu olacak ya da mevcut olanı tazeleyecek, revize edecek, taze nefes olacak bir değişiklik için zaman ve mekan doğru bir şekilde hazırlanacak.
Bazı konularda değişim yaratacak ve güç kazandıracak fırsatlar çıkacak karşımıza. Atak ve girişimci olmak, kendimizi, becerilerimizi ve artı olarak değerlendirilebilecek olan yönlerimizi, yaratıcılığımızı ön plana çıkarmak, bu fırsatları avantaja ve kazanca dönüştürmemize vesile olacak.
Aslan burcundaki Güneş tutulmasıyla birlikte hem bireysel olarak hem de toplumsal anlamda içimizdeki potansiyeli çıkaracak fırsatları sunmasını, görünür kazançlar sunabilecek değişimleri yaratabilme gücünü bulabilmemizi, özgüven ve kararlılık, ne istediğini bilme halinin avantajlarını verimli bir şekilde kullanabilmemizi gönülden dilerim.

Sevgiyle…

Dr.Samiye Özbaş Soysal

Takip için kısa hatırlatma:

Tutulma derecesi Eylül başında Mars ve Merkür tarafından tetiklenecek. Karar aldıran, imza attıran, önemli konuşma, görüşme, bilgi paylaşımı, ilan ve girişimler için tetikleyici olacak.
18-19 Eylül civarında Venüs tetikleyecek.
Eylül sonu Ekim başında Jüpiter desteği söz konusu olacak.  Etkili ve tecrübeli kişilerin desteği, bilginin işe yaraması, çoğaltılması gibi şeyler söz konusu olacak. Atılan adımların sonuçlarını görmek, kazanca dair bir şeyler elde etmek gibi şeyler de yaşanabilir.
Kasım sonu Aralık başında Satürn tarafından desteklenecek. Kalıcılık, sağlamlık ve istikar var bugünlerin tesirinde.
22-24 Aralık civarında da yine Venüs ile desteklenecek.

© Astrokarmik. Tüm hakları Dr. Samiye Özbaş Soysal’a aittir. Hiç bir şekilde izin almadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.