Kiron Koç Burcunda

Kiron…

Kiron mitolojide kahramanlara bile öğretmenlik eden önemli bir figür. Aynı zamanda şifacı. Yaralı şifacı olarak bilinir.
Kendi yaralarını şifalandıramayan ancak bu yaraların ne kadar acı verdiğini derinden bildiği için aynı acıya sahip olanlara deva olan bir şifacı.
Kendi acılarını başkalarına şifa olarak dindirmeye çalışan figür.
Hatta öyle ki, ölümsüz olduğunu bilmesi, yaralarına dair acıyı sonsuza kadar yaşayacağını kabul etmesi onu insanlık için büyük fedakarlıklar yapacak bir noktaya getirmiştir.
Kiron mitolojide, en yüksek değerleri öğreten, savaşı ve av sanatını bilen, her çeşit yaraya merhem olabilen, müziğin şifasını kullanabilen, tıbbı ve şifayı, ahlakı, erdemleri öğreten, kahramanlara öğretmenlik eden çok önemli bir karakterdir.
ASTROLOJİDE Kiron, Satürn ve Uranüs arasındaki yerleşiminden dolayı önemli bir geçiş noktası olarak kabul edilir.
Değişimi, eski ile yeniyi, deneyim ile açılımları, olgunluk ve yerleşmiş kalıplar ile yeni farkındalıkları-açılımları, geleneksel olanla yenilikçi olanı, sınırlar ile onu aşma isteğini, uçuşan dengeler ile ayakları yere basan bir düzeni birbirine bağlayan bir köprü aslında.
Kiron’un sembolü şifa adına feda sağlayan bir temayı barındırdığından, eğer bu köprüden geçişi gerçekleştirmek istiyorsak, şifa veren tarafımızı kullanmak ve bu açıdan bir fedakarlığı göze almak gerekir.
HARİTALARIMIZDAKİ KİRON, bizim diğer insanlara neler öğretebileceğimizi ve hangi konularda onlara çareler sunup hangi noktada dertlerine deva olabileceğimizi temsil eder.
Yani kendimizden çok başkalarını düşünerek yapabileceklerimizi görmenin öneminin işaret eder.
Bu yolumuzu kolaylaştıracak bir noktadır ve dışsal-dünyevi olmaktan ziyade içsel-ruhani bir teması vardır.
BURASI GÖZLE GÖREMEDİĞİMİZ VE BİZDE VAR OLDUĞUNU FARK EDEMEDİĞİMİZ ARTI DEĞERLERİN NELER OLDUĞUNU SÖYLER BİZE. YARA OLMASININ SEBEBİ BUNDANDIR. YANİ BİZDE OLMADIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ BİR ŞEYİN EKSİKLİĞİNİN SIZISI SÖZ KONUSUDUR. “Terzi kendi söküğünü dikemez” belki ama herkesin söküğünü tamir etmenin bir yolunu mutlaka bulur. Hem de hiç sökülmemişçesine tamir eder.
EĞER GERÇEKTEN VAROLUŞ AMACINI İFADE EDEBİLMİŞSEK AYDINLIK, İFADE ETMEKTEN KAÇINMIŞSAK KARANLIK TARAFIMIZI ORTAYA ÇIKARIR.
 
Kiron deyince aklımıza gelen şeyler
 
Yaralar
Duygusal travmalar
Rehberlik eden-yol gösterici öğretmen
Anne ve annelik ile alakalı olan şeyler
Hem fiziksel hem de ruhsal terapiler
Zıtlıkların uyumu ve dengeye hizmet eden şeyler
Bilinen ve alternatif olan her türlü şifa kanalı
Sağlığı bütünleme ve dengeleme çabası
İyileştirme ve iyileşmeye giden yollar
Ve genel anlamıyla hayatımızdaki mücadele edilmesi gereken her türlü tema gelir.
 
***Şu an Kiron 2027 yılına kadar devam edecek Koç burcundaki seyrine başladı.
Bu süreç bir önceki Kiron Koç kuşağının yaralarının şifalanmasına ya da şifa veren taraflarını aktif olarak kullanmaya başlamalarına vesile olacak.
Ancak aynı zamanda bu dönemde yeni doğacak olan kişilerin yani yeni Kiron Koçların yeni yaralarının oluşması adına da bir vasat oluşturacak ne yazık ki.
Yani hedefimizde iki ayrı kuşak var bu sürecin etki edeceği…

 

Doğum tarihi (Yeni Dönem)              Doğum tarihi (Eski Dönem)
17.Nisan-16.Eylül.2018                    1.Nisan.1968-18.Ekim.1968
18.Şubat.2019-19.Haziran.2026       31.Ocak.1969-28.Mayıs.1976
18.Eylül.2026-14.Nisan.2027           14.Ekim.1976-28.Mart.1977

 

Hem Kiron Koç bir çocuğa sahip olacak ebeveynlere hem de haritasındaki Kiron yerleşimi Koç burcu olan erişkinlere (bunlardan biri de benim 😊) dair bilgiler paylaşmak isterim bu noktada. Kişi üzerindeki spesifik etkileri ve bu yaraların oluşma kanalını tabi ki doğum haritası üzerinden okumak çok daha net bilgiler verir ama genel itibariyle Kiron Koç etkileri şu şekildedir.
• Bu kişilerde genel bir boşluk hissi ve bu boşluğu doldurmaya hizmet etmesi adına kafalarında dönen delice sorular söz konusudur.
• Farkında olmadan girdikleri kimliği ispatlama mücadelesi en birincil hedefleridir.
• Koç burcu, dürtüler, içgüdüsel olan şeyler ile alakalıdır.
• Kiron Koç burcunda, kişinin benliğini ortaya koyma savaşını ve bu sebeple aldığı yaraları ifade eder.
• Bu yerleşim kişinin kendisi gibi olmasına izin verilmemesi sebebiyle oluşan travmaları işaret eder.
• Büyüme aşamasında emeği geçen ve el veren herkesin bunda payı olabilir.
• Korumak, kontrol etmek amaçlı koyulan sınırlar ya da çok küçük yaşta yapabileceğinden çok daha fazlasının beklentisi, kişilerin çocukluk döneminde alacağı travmaların kökenini oluşturur.
• Bu jenerasyona dahil olan kişiler genelde ebeveynlerinin ya da büyüme dönemlerinde etkisi olan kişilerin hızına ve beklentisine yetişmek zorunda kalmış kişilerdir.
• Sürekli bir yerlere, bir şeylere yetişme telaşını ruh hallerinde belirgin olarak hissederler.
• Yani hep bir arkalarından atlı koşturuyor halleri vardır.
• Ya bunun fiziksel hareketlilik yansımaları ya da yorgunluğundan dolayı aşırı durgun bir enerji dikkat çeker.
• Genel itibariyle bu yarışçı ruh hali vesilesi ile değişim yaratan ve cesaretleri ile anılan kişiler olurlar.
• Kendileri bunu hiçbir zaman için yeterli görmezler.
• Eksik olan taraflarının bu olduğuna inanırlar. ☹
• Oysa kırılım noktalarında hızlıca harekete geçebilen ve pek çok kişinin risk olarak gördüğü hamlelere çabucak karar verebilen, öncü ve lider ruhlu, motive eden kişilerdir.
• Bu yerleşim durumunda kişide, ben yeterli değilim, güçsüzüm, cesaret edemem, neklentiyi karşılayamam, hiçbir şeyim, eğer benden bekleneni yapmazsam, sınırlarıma uyum göstermezsem kabul görmem v.b. kalıplar oluşturulmuştur.
• Kimliğini, varlığını, gücünü ve neler yapabileceğini fark edememe ve bunları tek başına ortaya koyamadığına inanma eğilimi verir.
• Bu etkiler ilerleyen yaşlarda daha belirgin olacak şekilde kişilerde fark edilme ve sesini bir şekilde duyurma, risk alıp cesur adımlar atma isteği verir. Ancak dediğim gibi bu isteği yerine getirebileceğine kişi kendisi inanmaz.
• Ama diğer insanlara bunu yapmaları gerektiğini ve nasıl yapacaklarını aktarabilecek bir bilgelikleri vardır.
• Herkesin kendi gücünü ele almasına, potansiyelini ortaya çıkarmasına, neler yapabileceğini ispatlamasına dair ipuçları aktaran bir rehberlikleri vardır. Motive ederler, cesaretlendirirler, liderlik ederler, ilham olurlar…
• Yani adeta yaşama dair koçluk eden bir öğretmen rolleri söz konusudur.
• Yetebileceğini, tek başına kalabileceğini, dimdik ayakta durma konusunda her türlü zorluğa göğüs gerebileceğini görmeye, gerçek anlamda yaralarını derin sızılarını şifalandırmak adına ihtiyaç duyarlar.
 
Erişkin yaştaki Kiron Koç burcu kuşağının şifası bol olsun diyelim bu dönemde…
Bu dönemde çocuk sahibi olacak anne-babalar için de, çocukları üzerinde farkında olmadan, istemeden ne tip yaralar ve küçük travmalar yaratabileceklerini bilmeleri önemli. 
Yaradan çok şifanın oluştuğu, özgüven, kararlılık ve cesaret isteyen konularda motivasyonumuzun yüksek olacağı güzel bir süreç olmasını gönülden dilerim.
 
Sevgilerimle

Dr. Samiye Özbaş Soysal

 
 
 
© Astrokarmik. Tüm hakları Dr. Samiye Özbaş Soysal’a aittir. Hiç bir şekilde izin almadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.