Oğlak Burcunda Güneş Tutulması – Yeni Hedefler

6 Ocak 2019 Pazar günü sabahın erken saatlerinde Oğlak burcunda bir Güneş tutulması yaşanacak.
Yılın ilk tutulması.
Yengeç Oğlak aksında gerçekleşecek olan tutulmaların ikincisi.
Bu yılın devamında 2 Temmuz; 16 Temmuz ile 26 Aralık 2019 tarihlerinde, sonrasında da 10 Ocak; 21 Haziran ve 5 Temmuz 2020 de bu aksa dair tutulmalar devam edecek.
 
Güneş tutulması eşliğinde gerçekleşen bir yeniay.
Yeni yıla dair yeni niyetlerin tohumlarını ekmeye vesile olan bir gökyüzü etkisi.
Zaten niyet ettiğimiz ve daha önce bir sebepten harekete geçiremediğimiz hedefler için taze bir nefes zamanı.
 
Güneş tutulması Ay’ın yörünge hareketi ile birlikte Dünya ve Güneş arasına girmesi ve Güneş’i tamamen ya da kısmen örtmesi ile gerçekleşir.
Güneş tutulmalarının diğer yeniaylara göre etkisi her zaman için daha yoğun ve tetikleyici nitelikte…
Eğer haritanızdaki önemli bir gösterge, nokta ya da aksa temas ile gerçekleşiyorsa hızlı bir akış ile birlikte önemli ve yön değiştirici gelişmeler çabucak gündeme gelebilir.
Karar mekanizmaları çok daha hızlı çalışır.
Verilememiş kararlar durumunda da adeta kadersel dokunuşlar ile bir yola doğru çekildiğimizi hissederiz ve su akar yolunu bulur.
 
Astrolojik açıdan tutulma ile birlikte olan yeniaylar, Ay düğümleri ile temas halinde gerçekleşiyor. Bu temas Güney ay düğümüyle ise Güney serisinden, Kuzey ay düğümü ile oluyorsa da Kuzey serisinden bir tutulma oluyor.
Ay düğümleri işin dahilinde olduğundan dolayı bu kez tetiklenen başlangıç ve elde edilen sonuçlar çok daha kadersel nitelikte oluyor. Bu etkilerin illa ki hemen görülmesi de gerekmiyor. Atılan tohumlar zamana yayılı bir şekilde yeşermeye başlıyor. Tutulma derecesi ilerleyen aylarda diğer gezegenlerin transitleri ile tetiklendiğinde aşama aşama ilerlemeler gerçekleşiyor.
Not: Tutulma derecesi 24 Ocak civarında Mars karesi ile tetiklenecek. 5 Şubat civarında Satürn kavuşumu ile tetiklenecek. (bunlar zorlayıcı aşamalar)
5 Şubat da Neptün’ün, 9 Mart’ da da Mars’ın destekleyici tetiklemesi söz konusu olacak.
 
Güneş tutulmaları için beklenen etki süresi 1 yıla kadar olabiliyor. En azından bir sonraki tutulma mevsimine kadar yani 6 ay sonrasına kadar etkili olduğunu söyleyebiliriz.
• Tutulmalar genel olarak haber niteliğindeki olayları tetikler.
• Gözle görünür ve kayda değer geleceğe kanca atan gelişmelere vesile olur.
• Bu tarihler civarında olan olaylara, karşınıza çıkan kişilere, aklınıza düşenlere, duyduklarınıza, gelen tekliflere, başlayan ve bitenlere, olan ve bir türlü olmayan şeylere her zamankinden başka bir gözle bakabilmek önemli.
• Asla yapmam dediğiniz bir şey bu kez ezber bozan bir şekilde karşınıza dikilebilir.
• Ya da asla bırakamam dediğiniz bir alışkanlık ya da kıramam dediğiniz bir kalıp size bu kez meydan okuyabilir.
GÜNEŞ TUTULMASI VE YENİAY BU KEZ OĞLAK BURCUNDA GERÇEKLEŞECEK.
Oğlak burcu genel olarak iş dünyasını, mesleki hedef ve girişimleri, resmi kurum ve kuruluşlarla alakalı işleri, yönetimsel anlayışları ve bunlara dair değişim ve revizyon durumlarını, finansal konuları, piyasaları ilgilendiren gelişmeleri ve yeni yapılanmaları, başarı ve takdir hedefli niyetleri ve bunlara yönelik plan, programları, organizasyon gerektiren hedef odaklı hareketleri, sorumluluk almayı gerektiren karar ve atılımları işaret ediyor.
Zaten taşıdığınız bazı sorumluluklar da gözden geçirilmek ve daha ileri götürecek ve başarıyı daha garanti edecek, daha çok somut tatmin yaratacak nitelikte bazı revizyonlar yapmayı gerektirecek.
Plan, program, öz disiplin, istikrar, ciddiyet ve hedefe yönelik hareket edebilmek, sabırlı ve tedbirli olmak v.b. şeyler gerçek başarı, uzun vadeli kazanç ve geleceği inşa eden nitelikte sonuçlara vesile olacak.
Bu tutulma ile gelen başlangıçlar için gökyüzü bize, hızlı değil de kalıcı olan adımları hedefle diyor. Uzun vadedeki büyük başarılar ve sağlam temelli yeni düzenler ancak bu şekilde gelecek diye ekliyor.
• Karşında çok net görünen bir tablo olabilir.
• Durumu anlaman ve idrak etmen de kolay olabilir.
• Ancak en pratik, net ve gerçekçi görünen plan bile reelde uygulanabilir değilse tam işe yarar bir ilerleme ve sonuç elde etmek mümkün olmayabilir.
• Aklın yolu birdir ama bu gönlünüzün rahat ettiği yol değilse tam olarak kendinizi veremeyebilirsiniz. Yola revan olsanız bile ayaklarınız size direnç gösterir.
• Yani gerçek olandan ziyade sizin gerçekliğinize, yapınıza uygun olan nedir ona bakmak lazım.
• Hedeflerin olgunlaşması için biraz daha çalışmak, üzerinde kafa yormak, sabırla ve planlarla hareket etmek, yani harekete geçmekten ziyade doğru hareketi yaptığımızdan emin olarak yol almak önemli.
• Kısa vadeli hızlıca aklınıza gelen, mantığınıza yatan, sanki başka alternatifiniz yokmuş gibi siyahları beyazlardan ayırmaya hizmet eden hamleler cazip gelecektir.
• Bu etkiler altından alınan kararlar da sert ve katı bir duruş, kararlı tavırlar eşliğinde gelecek gibi görünüyor.
• Grilere bakmak ve kısa değil de uzun vadeli avantajı hedeflemek gerekecek.
• Tek başına hareket etmekten ziyade bir organizasyona dahil olmak, organize adım atabilmek, disipliner bir sistematik yaratabilmek önemli.
• İstediğimiz şey isteme halinin bir şeyi elde etmeye yetmeyeceğini bilmek, çabanın önemini görmeye vesile olabilir.
• Başarıya ulaşma isteği mutlaka başarının anahtarı olacaktır. Ama bu isteğin gayret ile beslenmesine ihtiyaç var. Görebilenler tatmin ve takdir noktasına doğru ilerleyebilecekler.
• Geleceğe vaatlerde bulunan ve istikrarlı çalışma gerektiren, nihayetinde bizi maddi ve manevi anlamda büyütecek, güçlendirecek plan ve projelere adım atmak için tetikleyici olabilir.
• Bu bir iş konulu proje de olabilir, finansal bir yatırım da… Özel hayatınızı ilgilendiren, başlangıç veya bitiş neticesinde gelecek yeni bir yapılanma da…
 
TUTULMA’ NIN YÖNETİCİSİ SATÜRN TUTULMAYA EŞLİK EDİYOR.
Bu baştan bu yana belirttiğim etkileri çok daha vurgulu hale getiriyor. Tedbir, sabır, gayret, ciddiyet, sorumluluk, sonuç elde etmek için acele etmemek, planlı ve organize hareket edebilmek v.b. şeyler bu tutulma ile başlayan süreçlerin çok daha sağlam ilerleyeceğini işaret ediyor.
 
TUTULMA GÜNEY SERİSİNDEN VE PLÜTON’UN DA EŞLİK EDİYOR
Bu tutulmanın manası Brady’ nin kitabında yer alan saros serisi bilgisine göre şöyle: Alışılmadık gruplarla ve bu grupların sağlayacağı bireysel katılımlarla alakalı. Bu gruplar şifa amacıyla, sanatsal bir amaçla ya da insanlığa sevgiyi aktarmayla ilgili olabilir. Bu gruplara ve grup amaçlarına dahil olmanın çok şey kazandıracağını hissetme söz konusu olabilir.
 
PLÜTON, SATÜRN VE GAD EŞLİĞİNDE 2019 yılı VE 2020 ilk yarısında yaşanacak gelişmelerin startı veriliyor diyebiliriz bu tutulma ile birlikte.
Bu konuda sizlerle daha önce paylaştığım yorumlarımı burada tekrar hatırlatmak istiyorum.
 
“””Hedefte ne varsa, o hedefi gerçekleştirmek adına tüm silahlar bir arada olacak adeta. Bu üç göstergenin işbirliği, güç, hiyerarşi, otorite adına karanlık tarafların ortaya çıkışını kolaylaştırıcı bir etki de yaratacak ne yazık ki.
Bir şeyler yıkılıp yeniden yapılacak. Ve biz eğer yıkmak konusunda korkak davranmış ya da direnmişsek ya da yeniden yapmak adına elimizde somut bir planımız yoksa, hayat bunları bizim adımıza yapacak.
O zaman inisiyatif hala bizdeyken olgun, mantıklı, ne istediğini bilen ve bu konuda elinden geleni yapmayı kabul eden, sorumluluklarını görüp alabilen, kendi hayatının planlamasını yapabilen bireyler olabilmek dileğiyle…
Ülkemiz açısından Satürn’ün Oğlak burcu geçişi ise gerçek anlamda düzen değişimi, yönetim anlayışı, biçimi açısından bir şeylerin yeniden yapılanması adına kıymetli olacak.
İlerisi için bir fikir vermesi adına;
6.1.2019 Güneş tutulması
2.7.2019 Güneş tutulması**
16.7.2019 Ay tutulması**
26.12.2019 Güneş Tutulması
10.1.2020 Ay tutulması**(en önemli Satürn Plüton kavuşumu burada oluyor) da hep bu etkiler altında meydana gelecek.
Not:
Satürn Plüton ve Güney Ay düğümü için Oğlak burcunda kavuşumlarının tam kesinleşme tarihleri ise şu şekilde:
Plüton GAD: 4.4.2019 (en son kavuşum 22.8.2002)
Satürn-GAD:30.4.2019; 4.7.2019; 28.9.2019 (en son kavuşum 23.10.2007) 21 Ekim 2007 Türk seçmeni, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören anayasa değişikliği paketinin halkoyuna sunulmasıyla, halk oylaması için sandık başına gitti.
Satürn-Plüton:12.1.2020 (en son kavuşum 8.11.1982) 9 Kasım 1982 de Anayasa değişikliği yapıldı ve kabul edildi.”””
“Satürn Oğlak Burcunda/ Dersler-Sınavlar ve Sonuçlar” konulu aralık 2017 tarihli yorumlarımdan alıntıdır.
 
TUTULMA DAKİ SABİT YILDIZLAR ETKİSİ
Vega tutulmaya eşlik ediyor. Vega karizma veren, müzik, oyunculuk ve sanatsal yeteneklerle, bu bağlamdaki eğilimlerle bir arada düşünülebilir. Mistik tarafı açığa çıkaran ancak dünyevi konularda da başarı ve üne işaret edebilen bir sabit yıldızdır.
Yani bu tutulma hem iş dünyası, hem sanat dünyası için, aynı zamanda da politika ile alakalı alanlarda büyük ve karizmatik başarıları da tetikleyebilir. Bu etkileri grupları da dahil edecek yani organizasyona hizmet edecek şekilde değerlendirmek bireysel başarıları da yükseltecek.
 
Yılın ilk tutulmasının hem bireysel yaşamlarımızda hem de toplumsal olarak gelecek vaat eden başlangıçlara vesile olmasını gönülden dilerim…

Dr. Samiye Özbaş Soysal

© Astrokarmik. Tüm hakları Dr. Samiye Özbaş Soysal’a aittir. Hiçbir şekilde izin almadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.