Satürn – GAD El Ele Retro Zamanı

SATÜRN deyince aklımıza gelen şeyler çoğu insan için can sıkıcı ve keyifleri kaçıran nitelikte. Zor olan, büyütüp olgunlaştıran tesirlerin ne manaya geldiğini ancak üzerinden zaman geçtikten sonra kabul edebiliyoruz. Mümkünse hiç zorlanmadan bu gelişimi elde etsek diye bekliyoruz. Çabanın, sabrın, olgunlaşmanın gerektirdiği şeylerden kaçmayı tercih ediyor çoğu kişi 😊
• Disiplin ve çaba ihtiyacı, sorumluluklar, ciddiyetle ele alınan işler, bunlar olsun adına yapılan şeyler, yaşanan gecikmeler, düzeltme, revizyon ihtiyaçları kişileri silkelediğinden, alışılmışın değişmesine mecbur bıraktığından dolayı tereddütle karşılanıyor Satürn etkisindeki astrolojik etkiler.
• Akışın yavaşlaması ve bazı durumlarda eğer gerekli ise tamamen durması söz konusu olabiliyor.
• Engelleri aşmak çabası ve bunun için gösterilen sabır bu sürecin en önemli anahtarı. Sürecin tamamı göz önünde bulundurulduğunda, eğer gereken buysa, olaya ve bütüne bakış açısının, realitenin değişmesi söz konusu oluyor.
• Hayatımızın bir alanında daha önce var olanın sorgulanması, alınacak yol ile ilgili yeni bir düzenleme yapılması, görevlerin yerine getirilmesi, gerçekçi bakış açısı ile hareket edip bu nitelikte kararlar almak, gerekiyor Satürn transitleri etkisinde iken.
• Satürn transitlerini dert olarak algılayan da var uzmanlaşma, büyüme, sorunları giderme fırsatı olarak değerlendirenler de😊
20 Aralık 2017’den bu yana Oğlak burcunda seyreden Satürn bu burçtaki seyri sırasında 18 Eylül 2019’a kadar devam edecek olan ikinci geri hareketine başlıyor. (Geçen yıl 18 Nisan ile 6 Eylül arasında da bu burç yerleşiminde geri hareketini deneyimledik)
Satürn’ün Oğlak burcu seyri sırasında tetikleyeceği konulara dair bilgileri daha önce sizlerle birkaç kez paylaşmıştım.  Kaçıranlar için tekrar linki paylaşıyorum. http://www.astrokarmik.com/yazilar-makaleler/saturn-oglak-burcunda-dersler-sinavlar-ve-sonuclar
Geri hareketi sırasında da ana temalar çok daha vurgulu ve daha net bir şekilde DÜZELTİLME ihtiyacı ile, ana tema her ne ise orada duran, ilerlemeyen, takılan, aksaklıkları gidermeyi gerektiren nitelikte gelişmeler gündeme gelecek…
• Satürn Retroları hayatın en çok akmasına ihtiyaç duyduğumuz konularında yavaşlama ve vites küçültme zorunluluğunu getirir.
• Amaç ilerleyen zamanlarda tam olarak istenen hızı ve verimi yaratmak adına, Retro süreci boyunca bunlara engel olan pürüzleri gidermek, gereken revizyonları yapmak ve daha sağlam bir şeyler ortaya koyabilmek adına zaman yaratmaktır.
• Yolunda gitmeyen her ne varsa onları yargılamak ya da hatayı-eksiği bizim dışımızda aramak yerine, içinde bulunduğumuz durumu tarafsızca sorgulamak, olmayana değil de olması adına neler yapabileceğimize bakmak, sorumluluk almak önemli oluyor böyle etkiler söz konusu olduğunda.
• Yarım kalanı tamamlamak, revizyonlar ve sağlamlaştırma çalışmalarına girişmek, eksikleri tamamlamak, tamir edip işe yarar hale getirmek için elverişli dönemler bu dönemler.
• Ancak özellikle iş dünyasına ve finansal konulara dair YENİ GİRİŞİMLER ve inşaat-tadilat-ev-arsa alım satım işleri açısından, Retro eşliğinde gelen ilk adımların, olası aksiliklerle gecikmeli ilerleyeceğini, sürecin tahmin ettiğimizden yorucu olabileceğini, sabır gerektireceğini dikkate almak önemli.
SATÜRN BU DÖNEMDE BAZI AÇILAR DA YAPACAK.
 
***En önemlisi tabi ki GAD ile kavuşumu ki bunun hakkındaki yorumlarımı geçen yıldan bu yana defalarca yazdım paylaştım sizlerle. Zaten en can alıcı olan şey retronun bu kavuşum eşliğinde başlaması.
Bu konuda ayrıca yorumlarımı paylaşmaya devam ediyorum. Ancak kısaca söylemek gerekirse, herkes hayatının bir alanında zor, karamsar düşünceler veren, sorgulamalar yaptıran, direnç mekanizmasını çalıştıran, anlaşılmadığını, değer verilmediğini, takdir edilmediğini, desteklenmediğini düşündüren deneyimler yaşıyor. Herkes bir alanda yorucu şeylerle uğraşıyor. Bu etkiler Retro sebebiyle Haziran sonu-Temmuz başında ve sonrasında da Retro düzeldikten sonra Eylül ikinci yarısı ve sonlarında tekrar edecek. Bugünlerde yaşanan gelişmelerin artçıları ya da bunlara dayalı yeni gelişmeler de yaşanmaya devam edecek diyebiliriz.
 
*** Satürn aynı zamanda bu dönemde 14 Haziran civarında Mars ile karşıt açı yapacak.  Bu da zorlanmaları, içsel ve dışsal çatışmaları, çok fazla muhalefeti, zorlamayla bir şeyleri halletmeye çalışmanın yoruculuğunu işaret ediyor. Aslında geçen yıl gerçekleşen Satürn Mars kavuşumu eşliğinde tetiklenen mücadeleler için bir yeni durum ya da tam bir çatışma enerjisi diyebiliriz bunun için. Kavuşum 2018 2 Nisan da kesinleşmişti. 21 Ocak 2019 da iki gezegen kare açı ile tekrar bir şeyleri tetiklediler. Haziran ortasındaki karşıt sonrasında ilerleyen zamanlarda Ekim sonunda bir kare daha yaşanacak. Bir sonraki kavuşumlarına kadar süreç devam edecek. Velhasıl 2018 mart- Nisan ayında başlayan mücadeleler de bu önümüzdeki dönemde Haziran ve Ekim aylarında yeni bir boyut ile karşımıza bir kez daha çıkacak.
 
***ÖZETLE DİLE GETİRMEK GEREKİRSA hepimizin hayatında farklı bir konuda ve boyutta bir şeyler yeniden yapılandırılıyor ve bu yapılandırma süreci de pek çok ders ve sınav eşliğinde, sabır gerektiren şekilde gerçekleşiyor. Hala anlamadığımız, yönetemediğimiz, fark edemediğimiz, yeteri kadar yol alamadığımız şeyler söz konusu olduğunda da Retrolar iş başında tabi ki 😊.
Bir şeyler yıkılıp yeniden inşa ediliyor ya… 
Kalıplar kırılıyor, geciktirdiğimiz şeyler kapıya dayanıyor, almadığımız sorumluluklar karşımıza dikiliyor, ciddiye almadığımız, nasıl olsa gözüyle baktığımız ve üzerimize düşeni yapmadığımız her şey bu kez hesaplaşma ya da ödeme vesilesi ile gündeme oturdu.
Eğer biz disipline olamadıysak, korkak ve tembel davrandıysak, direndiysek, somut bir planımız ya da hedefimiz yoksa, ayaklarımız yere basmayacak şekilde sorumsuz ve ölçüsüz davrandıysak, hayatın getirdikleri bunları bizim adımıza üstelik de kontrolümüz dışında yapacak.
O zaman inisiyatif ve karar bizde kalsın. Olgun, mantıklı, gerçekçi, ne istediğini bilen ve elini taşın altına koyan, sorumluluklarını görüp alabilen, kendi hayatının planlamasını yapabilen bireyler olabilmek dileğiyle…
Bu sürecin, hepimize bireysel ve toplumsal konularda güzel karar ve adımları, geleceği sağlamlaştırma adına kaliteli aksiyon planlarını getirmesi dileğiyle…
Faydaya ve başarılı sonuçlar elde etmeye niyet edelim…
 
Satürn GAD ile alakalı yorumlarımı da kısa notlar şeklinde hatırlatayım:( Devamı gelecek)
***Satürn GAD kavuşumu dersleri:
Bugünler verilen sınavlar çok zorlayıcı, yetersizlik hissi veren, otoritemizi ve saygınlığımızı sorgulatan cinsten. Kıymetinin bilinmemesi ve görülen saygısızlık, sınırlarını bilinmemesi, haddin aşılması v.b. şeyler pek çok soru işareti ve karamsar düşünceyi de beraberinde getirecek. Söylenen, yapılan karşımızdakinden çok bizi etkiliyorsa gerçekten de sorgulanması gereken şeyler olabilir. Özsaygının kabulü kadar öz eleştiri zamanı da gelmiş olabilir.
***Satürn GAD kavuşumu dersleri 2: 
Bugünlerde birileri bir şeylerin bedelini ödüyor.
Birileri de bedel ödetmeye kararlı.
Bu zamanların karmik telafilere hizmet edeceği, ektiğini biçme zamanları olacağı belli.
Ancak içinde bulunduğunuz durumları çözümlemeye çalışırken dengede ve duygusal tesirlerin sizi yönetmesine izin vermeden hareket edebilmek önemli.
Zira bugünlerde oluşabilecek yeni karmalar da taşınması zor ve ağır karmalar olabilir
***Satürn GAD kavuşumu dersleri3:
Vicdan muhasebeleri ve ödenecek hesaplar gündemde bugünlerde. Karşı tarafı ve kendini yargılamaya hazır olan içimizdeki yargıç iş başında😞her iki tarafa da acımasız ve katı davranmamak, vicdan ile acımayı, dersler ile azapları birbirine karıştırmamak şart.

❤❤❤

Dr. Samiye Özbaş Soysal