4 Nisan 2022 Haftasına Dair Notlar

Önemli bir haftaya giriyoruz. Yılın önemli transitlerinden biri olan Mars Satürn kavuşumu gerçekleşecek bu hafta. Salı günü erken saatlerde kesinleşecek. Etkisi hafta sonu itibariyle başladı ve Çarşamba günü dahil hissedilecek. Ama tabi ki etkisi sadece bu 3-4 günde yaşananlarla sınırlı kalmıyor. Bir sonraki kavuşuma kadar üzerinde yoğunlaşacağımız ve ciddiyetle ele alınması gereken meseleleri işaret ediyor. Sonraki 2 yıl boyunca en çok uğraşmamızı gerektirecek, en çok dirençle ve aksilikle karşılaşacağımız konuların fitili ateşleniyor. Buna aslında o kadar da dirençle bakmamak lazım. Bazı durumlarda zaten bu kadar uğraştırıcı olduğunu bildiğimiz için adım atamadığımız konulara dair cesaret gelebiliyor. Çok meşakkatli deyip ötelediğimiz şeyler için gayret ve  kararlılık hali söz konusu olabiliyor.

Bir çeşit elektriklenmeye, direnç ve veya mücadele ile yol almamız gereken durumlar için tetikleyici oluyor bu transit. Birlikte el ele kol kola Voltran’ ı oluşturuyorlar. Çok da hazırlıklı olmadığımız veya fikren hazırlıklı olsak da nasıl mücadele edeceğimizi bilmediğimiz, belki de bunu bildiğimiz için çekindiğimiz, olmasını beklesek de istemediğimiz şeyler tetiklenebilir. Mecburen katılmak zorunda kaldığımız bir teste tabi tutulmuşuz, engelli bir parkurda ilerlemek durumunda kalmışız hissi veren durumlar gündeme gelebilir. Yaklaşık 2 yılda bir kesinleşen bu kavuşum tam olarak aslında zorluklarla mücadele ederken takındığımız tavır ile alakalı şeyleri getirebiliyor.

BUGÜNLERDE OLAN YA DA BİR TÜRLÜ OLMADIĞI İÇİN BİZİ UĞRAŞTIRAN VE YORAN KONULARI İYİ OKUYABİLMEK ÖNEMLİ. Haritanızda hangi evde gerçekleştiğini ve eğer özellikle bir aks ya da Gezegen ya da nokta ile temas halinde ise bu durumu spesifik olarak daha net yorumlayabilirsiniz.  Biz burada genel etkilerinden bahsedeceğiz.

(Daha önce bu ikilinin bir araya geldiği dönemlere bakıp etkileri hakkında fikir sahibi olmak ve sizler üzerindeki etkilerini hatırlamak isterseniz bu iki gezegenin kavuşumuna dair tarihleri geriye dönük olarak paylaşıyorum.

(Mart 1994 )-(Mart 1996)- (Mart-Nisan 1998)- (Nisan 2000)- (Nisan Mayıs 2002)- (Mayıs 2004) – (Haziran 2006)- (Temmuz 2008)- (Temmuz 2010)- (Ağustos 2012)- (Ağustos 2014)- (Ağustos 2016)- (Mart- Nisan 2018)- ( Mart- Nisan 2020)

Bu transitin genel etkileri şöyle;

 • Bazı konularda hem harekete geçme isteği duyma hem de ayaklarımızın bir sebepten bizi geriye çekmesi söz konusu olabilir.
 • Hız kazanma, çabucak aksiyon alma ihtiyacına rağmen, hızı kesen durumlarla karşılaşma ihtimali var.
 • İdare ettiğimiz, çözüm gerektirmesine rağmen geciktirdiğimiz meselelerin bir kısmı kısa devre yapabilir, elimizde patlayabilir.
 • Biz bir şeyler olsun diye ısrar ettikçe önümüze set çeken olumsuzluklar yaşanabilir. Kararlılığımız testten geçiyor diyebiliriz.
 • Biz bir şeyler olmasın diye direndikçe, kaçtıkça, en uzak olmayı tercih ettiğimiz deneyimler karşımıza çıkabilir.
 • Sağlık konulu testler ve bunların sonuçları da bir takım kronik problemler şeklinde karşımıza çıkabilir
 • Malumun ilanı olan ancak bir türlü yüzleşemediğimiz konular ayan beyan ortalığa dökülebilir.
 • Çok bildiğimiz ancak uygulayamadığımız şeyler ya da tam tersi bilgi tam olmadan uygulayıcı konumunda olduğumuz şeyler baş ağrıtabilir.
 • Kendimizi yetersiz hissettiğimiz için adım atamadığımız ve bu nedenle de gelişim gösteremediğimiz konularda bir vesile ile öne atılmış bulabiliriz kendimizi.
 • Sonuna kadar sabır gösterdiğinizi düşündüğünüz bir konuda aslında bastırdığınız duygu ve tepkiler patlayıcı biçimde dışa çıkabilir.
 • İnisiyatif almak ve görev sütlenmek zorunda kaldığımız bir konuda görüşleri, kararı, sorumlulukları birileriyle paylaşamamanın verdiği baskı nedeniyle sıkışmış hissedebiliriz.
 • Manevra alanı yaratmaya, gelişim kaydetmeye çalıştığımız konularda bir şeyleri yıkmadan ya da belki de bazı şeyleri feda etmeden bunu elde edemeyeceğimizi anlamanın gerginliği yaşanabilir.
 • Hareketi teşvik eden ancak ardından da “ ama“ ile başlayan gerekçelerle hareketin önündeki şartları öne süren kişi ve durumlar tıkanıklık yaratabilir.
 • Çok sabrettiğimiz şeylerin gerçekleşmesi adına belki de beklenen şey, dışarıdan gelecek bir onay değil sadece bizim atacağımız bir adımdır. Bunu görme şansı ya da görememekten kaynaklanan sıkıntılar gündeme gelebilir.
 • Bir türlü sabredemediğimiz bu nedenle de bir türlü istikrar sağlayamadığımız, netlik elde edemediğimiz, kazançlı çıkamadığımız bir konuda yaşam bizi bizim dışımızda bir sebepten durmaya ve göstermediğimiz sabrı mecburen göstermeye zorlayabilir.
 • Daha ileriye gitmek ve belki de çok daha büyük bir adım atmak için küçük ve tecrübe kazandıracak adımlara ihtiyacımız olduğunu fark edebiliriz.
 • Ne yapacağımızı hiç bilmediğimiz bir konuda şartlar bizi mecburen bir karar vermeye itebilir.
 • Odaklanmakta zorlandığımız ve bir türlü disipline olamadığımız bir konuda artık hızlıca ilerleme kaydetmemiz gerekebilir.
 • Bugünler içimizde biriken tüm negatif duyguları patlayıcı ve yıkıcı biçimde açığa çıkarma etkisi yaratabilir.
 • Biz dahil olmasak bile çok fazla şiddet, öfke, zarar ve kaza, rahatsızlık ile alakalı öyküye şahitlik edebiliriz bugünlerde. Bu içerikteki olaylar gündeme çok fazla gelebilir.
 • Ne kadar tedbirli ve hazırlıklı olsanız da bu dönemde bazı konularda şartlar tam olarak sizin istediğiniz şekilde yürümeyecektir.
 • Çatlak seslere, muhalefete, hevesinizi kaçırırcasına yolunuzu kesenlere, destek oluyorum derken köstek etkisi yaratanlara, kendi bindiği dalı kesip düşerken sizi de düşürenlere karşı her zamankinden daha savunmasız olacağız.

Bu etkiler altında başlayacak ya da gündeme gelecek iş veya sorunlar karşısında;

 • Ne için ve neye karşı bir mücadele verdiğinizi ve asıl hedefinizi aklınızdan çıkarmamaya gayret edin. Karşınızda muhalefet kalmasa bile savaşmaya ve de inatlaşmaya devam edebilirsiniz.
 • Risk almak için, eğer daha önce üzerinde çalışıp durum değerlendirmesi yapmadıysanız uygun bir zaman olmayabilir. “Çabucak ve sorunsuz ilerlesin, her şeyi tereyağından kıl çeker gibi halledeyim” dediğiniz iş ve girişimler için de öyle.
 • Bugünlerde dolu dolu gülmek, olayların pozitif taraflarını görebilmek, öfke ve agresyon kontrolü yapmak, esnek kalabilmek her zamankinden çok gayret gerektiriyor. Negatif düşüncelerden ve duygulardan mümkün olduğunca uzak durmak, şartlar negatif olsa bile bu halden çıkışın bizim çabamızı gerektirdiğini unutmamak lazım.
 • Bir şekilde içinde bulunduğu durumu kontrol edebilen, kontrol edemediğine de esnek davranabilen, sorumluluktan kaçmayan, tedbirli ama adım atılması gereken zamanları kaçırmayan,  hırsına zeka ve bilgelik katabilen, iyiliğe hizmet edecek şekilde nefsini kontrol edebilen  tecrübelerden fayda sağlayan,  inancını yitirmeyen  başka inançları da anlamaya gayret eden kişilerin gerçek anlamda başarı ve kazanca doğru hamle yapabileceğini  emeklerinin karşılık bulacağını işaret ediyor gökyüzü.
 • Soruna değil çözüme odaklanan, potansiyelini ve nelere yetebileceğini gören kişiler için yol açan, tam tersini kendilerine layık görenler için ise gerçek anlamda bir çeşit test malzemesi doğabilir bu etkiler altında iken…
 • Bu transitin etkilerini olumlu anlamda kullanırsak, üzerinde çalıştığınız bir iş varsa, konsantre olup hız kazandırmak, mevcut imkanlarınızı zorlayıp hızlı ve somut bir şeyler elde etmek için elverişli olabilir.

Hem bireysel yaşamlarımızı hem de ülkemiz açısından büyüme, ilerleme ve olgunlaşma fırsatlarını değerlendirebilmemizi gönülden dilerim…

Tarih boyunca Samiye için hiç boş geçmeyen, sekmeyen, beni atlamayan bu güzide transit bu kez de beni onurlandırarak covid ile buluşmamı sağladı😊 iyiyim çok şükür… Bu aralar karantinadayız ailece. Sesimin davudi 😊 güzelliğini  duymayı istemezsiniz muhtemelen ama hep böyle anlarda inadına konuşmak şarkı söylemek geliyor içimden. Neyse bir Mars Satürn kavuşumunu daha tarihe not alacak şekilde karşılamanın haklı gururuyla başlıyorum haftaya.

Haftanın ilerleyen günlerinde Perşembe ve Cuma günleri Merkür Mars ve Satürn arasındaki açıyı çalıştıracak. Pazar günün ise Merkür Plüton kare açısı etkili olacak.

Haftanın ikinci yarısı ve hafta sonu iletişim açısından aktif bir şekilde geçecek. Cesur ifadeler, kararlılık, net bir şekilde düşünce ve niyetleri sunma becerisi söz konusu olacak.

 • Söyleyemediklerimizi dile getirmek,
 • Fikirlerimizi, düşüncede kalmış planları harekete geçirmek,
 • İcraatlarımıza plan program strateji katmak 
 • Aklımıza hız, düşüncemize pratiklik, hareketimize mantık katmak için ideal olabilir.
 • Sesimizin dozunu ve söyleyiş biçimimizi ayarlamak önemli olacak bugünlerde. Meydan okuyucu, kafa tutan, ders- akıl veren, öğretmen edasıyla konuşan, sesini yükseltip söyleneni duymayan, duysa bile dinlemeyen, en doğrusunu ben bilirim diyen yaklaşımlar kayıp getirebilir. Kelimelerin seçiciliğe ihtiyacı olacak. Yeri geldiğinde ve gerektiği şekilde konuşmak ve gerekeni söylemek ana tema aslında. Sınırları bilmek, saygıyı yitirmemek, karşımızdakine alan tanımak da öyle.
 • Ticari konularda, hareket halinde yapacağımız işlerde, fiziksel efor harcayacağımız uğraşlarda, el becerisi, ataklık, çeviklik gerektiren meselelerde desteklenmiş olacağız.
 • Bu olumlu etkiler için Perşembe ve Cuma günlerini değerlendirebiliriz.

Hafta sonunda ise;

 • Bazı düşünce ve sözleri, hareketleri takıntı haline getirme, fikirlerimizle diğer insanların üzerinde baskı kurmaya çalışma ve kuru kuruya inatlaşmalara tutuşma riskimiz olabilir.
 • Aşırı tepkisel ve fevri tepkiler verme, sözlü atışmalara girme, karar ve fikirlerde radikal değişimler yaşama, patavatsız ve tutarsız konuşmalar nedeniyle kırıcı ve yıpratıcı olabilme, bir anlık öfke ya da kızgınlıkla büyük ve yenilip yutulmayacak laflar etme gibi durumlar da söz konusu olabilir.
 • Önemli görüşmeleri bu etki altında iken planlamasak iyi olur. Mecbur kalmışsak da baskı kurmaya çalışan yaklaşımlardan uzak durmakta fayda var.
 • Siz yapmazsınız da karşınızdaki sözleri ile içinde bulunduğunuz durumu manipüle edebilir.
 • Olmaz cevabını kabul etmeyen kişilerin ısrarı illallah dedirtebilir.
 • Görüşme ve konuşmalarınızda acaba bu cümlemin sonucu nereye varır ve kimlere dokunur diye düşünebilmek de önemli bir meziyet olacak bu etki altındayken… 
 • Zihninizi fazla zorlayacak, ince ve detaylı araştırmalar için de çok elverişli değil.

HAFTANIN NEREDEYSE TAMAMINDA MARS İLE AD LERİ ARASINDA KARE AÇI etkili olacak. Bu da Mars Satürn kavuşum etkilerini daha da perçinleyecek. Hedeften şaşmaya, hedef gösterip biriken negatif tepkiselliği bir yere aktarmaya vesile olabilir. Hem öngörülen hem de öngörülemeyen olaylara, kazalara, toplumsal olarak etkileneceğimiz durumlara, doğa olaylarına, karşı karşıya gelme ve gerginliklere vesile olabilir.  Bütüne hizmet eden yoldan sapma, bireysel hedeflerin başkalarının faydasını gözetmeyecek şekilde öne çıkması ve birilerini acımasız hale getirmesi v.b. şeyler yaşanabilir. Toplumu ilgilendiren konularda artan tepkiler ya da bireysel alanda kalmayıp topluma mal olacak sert gelişmeler söz konusu olabilir.

VE JÜPİTER KAD ARASINDAKİ SEKSTİL AÇI DA AKTİF OLACAK bu hafta. Jüpiter’in  Neptün kavuşumu öncesinde AD leri ile olumlu etkileşimi destekleşme, uyum ve uzlaşmaya hizmet edecek kadersel dokunuşlar, olumlu olana dair inancın yükselmesi söz konusu olabilir.

SALI GÜNÜ VENÜS BALIK BURCUNA GEÇECEK.

Sevgiyi ve onun ifadesini, ilişkilerimizi, keyif aldığımız konuları, güzellik ve estetik ile ilgili meseleleri, para ile olan ilişkimizi daha çok ilgilendiren şans ve güzellik gezegeni Venüs bu dönemde olumlu etkiler sunar bizlere.

Venüs Kova burcunda seyrederken, arkadaşlık, dostluk ve kafa dengi olma halleri daha dikkat çekiciydi. Bu burçta ise Venüs yüceliyor. Yani Balık burcu seyri sırasında vaat ettiklerini daha tatminkar bir şekilde ifade ediyor.

Bu dönemde ilişkilerden beklentimiz ve sunacağımız şey, aşkı, duygusallığı, sevgiyi, romantizmi doludizgin yaşamak olacaktır.  Sevildiğimizi hissetmek isteriz. Sevgimizin, sevdamızın fark edilmesini bekleriz. Romantizm ya da en azından beklentisi dorukta olacaktır. Çok fazla duygusallık girecek işin içine. Ve doğal olarak hassasiyet ve alınganlıklar da artacak. Bu kadar hassasiyet, durumları gerçek haliyle görme becerisini de azaltabilir. Aman dikkat. Karşılık beklemeden verilenler bizi tatmin edecek her türlü ilişkide…

Adım adım JÜPİTER NEPTÜN KAVUŞUMUNA DOĞRU İLERLİYORUZ. Sonraki haftanın başında 12 Nisan Salı günü kesinleşecek Jüpiter Neptün kavuşumu bu yılın en çok üzerinde konuşulan transiti.

2021 sonunda sizlerle paylaştığım “yılın hikayesi “ yorumlarımı kaçıranlar ve tekrar okumak isteyenler için tekrar paylaşıyorum.

http://astrokarmik.com/2022-yilin-hikayesi-2/

Tüm hafta boyunca gönlünüzdeki güzellikler sizinle olsun…
Hayrınıza olana da gönlünüz razı olsun…

 

Dr. Samiye Özbaş Soysal

 

Tüm yazı ve yorumlarıma ulaşmak için
http://astrokarmik.com/yorumlar/

Astrolojik danışmanlık talepleriniz için
http://astrokarmik.com/danismanlik-hizmetleri/

Astroloji Eğitimi Almak için
http://astrokarmik.com/astroloji-egitimi/

 

© Astrokarmik. Tüm hakları Dr. Samiye Özbaş Soysal’a aittir. Hiçbir şekilde izin almadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.